Nechajme spomienky rozkvitnúť ~ Nový záhon pre Záhradu spomienok

Získaných 0 € 1 345 €
2 500 €
44 dní
do ukončenia

Buďte s nami za každú dobrosť. Odovzdáme 100 % vášho daru.

Darovať Zdieľať

Všetky kampane overujeme

Všetky kampane overujeme

Zakladateľ
CEEV ŽIVICA
Dátum pridania
12. 2. 2024
Posledná aktualita

26. 2. 2024 18:10

Narodeninová výzva úspešná, ďakujeme!

Milí priatelia,

v rámci darovacej kampane pre Záhradu spomienok vytvorila naša Andrea aj svoju narodeninovú výzvu

Ďakujeme, že ste výzvu prijali a ku včerajším narodeninám jej poslali krásnych 555 eur. Ste naozaj skvelí, veľmi sa tešíme. ♥

Celý výťažok poputuje pre náš prírodný cintorín. 

Kampaň pre Záhradu spomienok zostáva stále aktuálna a nájdete ju tu:  https://www.donio.sk/zahradaspomienok

Zobraziť celú aktualitu
Všetky aktuality

S čím nám môžete pomôcť?

Buďte súčasťou  hnutia prírodného pohrebníctva na Slovensku. Pomôžte nám s rozšírením a revitalizáciou Záhrady spomienok – jedinečného miesta, ktoré už siedmy rok slúži ako alternatíva ku klasickým cintorínom a neosobným rozlúčkam. 

Záhrada spomienok je od začiatku inšpiráciou aj pre iné slovenské mestá a pomáha tvoriť novú kultúru pohrebníctva. Je príkladom prírode blízkej starostlivosti o cintoríny a zároveň aj príkladom nového prístupu k obradom poslednej rozlúčky. Bežne sú cintoríny na Slovensku zaplavené množstvom mramorových náhrobkov, umelých kvetín a parafínových sviečok. Pohreby sú často rýchle a neosobné. V Záhrade spomienok ukazujeme, že je to možné a najmä potrebné robiť inak. 

Na jeseň 2024 chceme upraviť jeden veľký záhon, kde pribudnú nielen nové trvalky, kríky a cibuľoviny, ale aj urnové miesta.

Potrebujeme však k tomu vašu pomoc.

Kto sme a čo je Záhrada spomienok?

Funebra rozvíja prírodné pohrebníctvo a podporuje otvorený a zodpovedný prístup ku smrti. Založili sme a staráme sa o dva prírodné cintoríny – Záhradu spomienok vo Zvolene a Les spomienok v Košiciach. Jedinečné rozlúčky tvoríme aj na iných tradičných či netradičných miestach. Ponúkame ekologické pohrebné produkty a rôznou formou spoluprác pomáhame mestám a obciam na ceste k udržateľnému pochovávaniu. 

Záhrada spomienok je prvý prírodný cintorín na Slovensku založený v roku 2017 vo Zvolene, kde pochovávame s úctou k ľuďom a k prírode. Ponúka možnosť prírodného urnového aj kostrového pochovávania a nenájdete tu žiadne umelé vence či kahance. Úlohu náhrobkov plnia malé kamenné tabuľky s menami zosnulých.

Prírodný cintorín reaguje na meniace sa preferencie a potreby pozostalých a ponúka im možnosť rozlúčiť sa s blízkym človekom jedinečne a zmysluplne. Slúži zároveň ako kvalitný verejný priestor a ostrov biodiverzity v meste. V čase klimatickej zmeny plní teda aj dôležitú funkciu pre životné prostredie. Súčasťou Záhrady spomienok sú aj včelie úle, vďaka ktorým máme každý rok skvelý mestský med.

Záhrada spomienok funguje už siedmym rokom vďaka podpore našej materskej mimovládnej organizácie Živica, ktorá je nositeľkou hnutia prírodného pohrebníctva na Slovensku. 

Prírodný cintorín zatiaľ nemá žiadneho stáleho donora a funguje najmä vďaka príspevkom od pozostalých, ako aj dobrovoľných darcov.

Aký je náš cieľ?

Našu starostlivosť potrebuje jeden veľký záhon pri včelích úľoch, ktorý chceme revitalizovať a vysadiť i tu nové nektarodajné trvalky, okrasné trávy, cibuľoviny a jedlé kríky pre vtáctvo.

Po obvode nového záhonu vznikne takmer tridsať nových miest pre uloženie popola či ekologických urien, ktoré pre Záhradu spomienok tvorí majster ÚĽUVu Michal Fratrič. 

Existuje mnoho štúdií o tom, že prírodné prostredie má pozitívny vplyv na ľudí v zármutku, preto chceme Záhradu spomienok obohatiť o nové kríky a stromy aj v iných častiach cintorína. Zároveň z nich budú mať prospech aj drobné živočíchy hľadajúce u nás potravu a úkryt.

Záhrada spomienok je miesto s celoslovenským významom, obracajú sa na nás klienti z rôznych kútov krajiny a chodia za nami so záujmom zástupcovia iných miest a obcí. Vďaka Záhrade spomienok sa môže prírodné pohrebníctvo rozširovať po Slovensku ako kruhy na vode.

Aby sme toto miesto mohli ďalej rozvíjať, potrebujeme vás. Vašimi príspevkami umožníte Záhrade spomienok byť miestom pokojného odpočinku zosnulých a živou oázou pre všetko živé. 

Vopred ĎAKUJEME za vašu podporu a za to, že chcete spolu s nami tvoriť novú kultúru pohrebníctva na Slovensku.

Záhradu spomienok navrhla Michala Poláková z Ateliér Arden, s ktorá je tiež autorkou návrhu revitalizácie a rozširovania prírodného cintorína.

Ústrednou myšlienkou návrhu Záhrady spomienok je prítomný okamih – život samotný. Našou snahou je navodiť atmosféru, v ktorej vnímame paralelu medzi životom a smrťou a uvedomujeme si zákonitosti prírodných pomerov – zmeny farieb a kvitnutia stromov, pohyb tráv, premenlivosť  v čase. Vysoké a nízke trávy sú nositeľkami myšlienky neustáleho pohybu –  filozofie života a krehkosti pominuteľného. Celý koncept sa nesie v spomienke návratu k “prírodným koreňom” človeka. Život v záhrade symbolicky podčiarkuje výber medonosných drevín a kríkov, ktoré lákajú včely a ďalšie opeľovačeMichala Poláková, autorka návrhu

Viac o Záhrade spomienok: https://funebra.sk/zahrada-spomienok/ 

Fotografie: Uršuľa Mičovská, Mirka Sliacka, Gabriela Teplická,  Archív Funebra

Tím Funebry – Monika Suchánska a Andrea Uherková. 

Ďakujeme. ♥

Chcete zakladateľovi kampane niečo odkázať?

Pre zobrazenie či pridanie odkazu musíte byť prihlásený na Facebooku a mať vo svojom prehliadači povolené cookies tretích strán.

Aktuality

26. 2. 2024 18:10

Narodeninová výzva úspešná, ďakujeme!

Milí priatelia,

v rámci darovacej kampane pre Záhradu spomienok vytvorila naša Andrea aj svoju narodeninovú výzvu

Ďakujeme, že ste výzvu prijali a ku včerajším narodeninám jej poslali krásnych 555 eur. Ste naozaj skvelí, veľmi sa tešíme. ♥

Celý výťažok poputuje pre náš prírodný cintorín. 

Kampaň pre Záhradu spomienok zostáva stále aktuálna a nájdete ju tu:  https://www.donio.sk/zahradaspomienok

21. 2. 2024 11:13

Vyzbierali sme takmer polovicu ♥

Milé darkyne a darcovia,

ste skvelé a skvelí. Pre Záhradu spomienok sa vďaka vám podarilo vyzbierať už 1200 eur.

Srdečne vám ďakujeme za všetky vaše príspevky. Veľmi sa tešíme, že budeme môcť vďaka nim zrealizovať plánované výsadby.

Výzva trvá aj naďalej a my veríme, že sa nám podarí vyzbierať aj zvyšnú polovicu a dosiahnuť 2500 eur na podporu nášho prírodného cintorína. Držte palce:)

Čo je to Donio?

Donio je miesto, kde každý má možnosť jednoducho získať financie na zmenu svojho príbehu alebo na ňu iným prispieť. Zakladateľom vždy odovzdávame 100% získanej sumy.

Ako je možné, že odovzdávate 100% získanej sumy?

Naším cieľom je pomáhať naplno všetkým, ktorí to potrebujú. Vytvorenie kampane na Donio je preto bezplatné. Náš chod hradíme z dobrovoľných darov od podporovateľov, nie z provízií od zakladateľov kampaní. Ďakujeme za ne, sú pre nás nielen veľká finančná pomoc, ale i gesto, že to, čo robíme, vám dáva zmysel.

Naozaj si u vás môžem vytvoriť kampaň na čokoľvek?

Donio ako jediná slovenská platforma pomáha získať financie na čokoľvek. Či už potrebujete financovať liečbu choroby, podporiť blízky útulok, rozbehnúť komunitnú záhradu alebo komerčný predpredaj produktu, kampaň môžete vytvoriť ako fyzická i právnická osoba.

Akú záruku mám, že prostriedky nebudú zneužité?

Pred spustením overujeme identitu každého zakladateľa kampane. Takmer s každým sme v intenzívnom kontakte a pri špeciálnych kategóriách kampane (preplatenie liečby, rekonštrukcie a pod.) si na posúdenie dôveryhodnosti kampane žiadame predloženie potrebných faktúr a dokumentov. Po skončení kampane od zakladateľov kampaní vyžadujeme aktualitu pre podporovateľov, ako boli získané prostriedky využité.

Nemôžem prispieť anonymne? Prečo na prispenie potrebujete moje údaje?

Vždy potrebujeme aspoň váš e-mail, aby sme naň poslali potvrdenie o platbe. Tiež naň budete dostávať informácie o tom, ako sa darí podporenej kampani. Ak ste si vybrali za svoj príspevok aj fyzickú odmenu, potrebujeme aj vaše ostatné kontaktné údaje pre jej odoslanie zakladateľom kampane.

Neprišiel mi od vás žiaden e-mail. Čo mám robiť?

Vo svojom e-mailovom klientovi sa pozrite do kategórie Ostatné. Alebo skontrolujte priečinok Spam. Ak nie je ani tam, ozvite sa nám na ahoj@donio.sk a spolu to vyriešime.

Od prispenia ubehlo už 24 hodín a moju platbu stále nevidím. Je to normálne?

Ak ste zvolili platbu kartou, mala by sa v prehľade kampane zobraziť hneď po prispení. Ak ste zvolili platbu prevodom, váš príspevok sa pripíše až v momente, keď peniaze prídu na účet. V prípade, že ste odoslali inú čiastku alebo ste nezadali variabilný symbol, musíme váš príspevok manuálne spárovať. To môže trvať aj týždeň.

Nepodarilo sa mi urobiť platbu kartou zo zahraničia, čo s tým?

Ak máte ťažkosti uskutočniť platbu zo zahraničia, môže byť chyba na strane platobnej brány, ktorá špeciálne zahraničné platobné karty neprijíma. Ak zvolíte platbu prevodom, môžete použiť službu Wise, ktorá má výhodnejšie poplatky.

Kampaň nezískala cieľovú sumu. Čo sa bude diať s mojimi peniazmi?

V momente, keď sa ukončenej kampani nepodarila dosiahniť želaná cieľová čiastka, nedosiahla ani prvý kampaňový míľnik (ak pracovala s míľnikmi) alebo nevyzbierala ani 200 eur (ak nebola stanovená cieľová čiastka), váš príspevok do 14 dní vrátime späť na váš účet alebo na platobnú kartu.

Milý darca
10 €  •  26. 2. 2024 15:27
Adi, dodatocne vsetko najlepsie k narodeninam!
Milý darca
25 €  •  25. 2. 2024 23:05
Gergej a Lenka
30 €  •  25. 2. 2024 21:15
všetko najlepšie, prídeme pomôcť so sadením :)
Dobrosrdečný darca
25 €  •  25. 2. 2024 18:32
Štedrý darca
5 €  •  22. 2. 2024 13:12
Petrica
20 €  •  22. 2. 2024 13:01
Všetko najlepšie ku krásnym narodeninám!
Veľkorysý darca
20 €  •  22. 2. 2024 11:03
Veľkorysý darca
10 €  •  21. 2. 2024 8:15
Iv
30 €  •  20. 2. 2024 18:16
Adi, všetko najlepšie a najkrajšie!
Milý darca
10 €  •  20. 2. 2024 14:24
strapaty bradaty
23 €  •  20. 2. 2024 9:55
Dobrý formát narodeninového, inšpiratívne:-)
Lienka
20 €  •  19. 2. 2024 19:16
Pekné dni Aďuch ❤️
Darina
20 €  •  19. 2. 2024 10:31
Všetko najlepšie Adi tebe aj cintorínu.
Milý darca
40 €  •  19. 2. 2024 8:53
Kristína Bagačková
20 €  •  18. 2. 2024 23:03
Všetko najlepšie Ti prajeme k narodeninám Aďka! Krásny darček si si vybrala :)
Štedrý darca
10 €  •  18. 2. 2024 21:28
Milý darca
17 €  •  18. 2. 2024 19:26
Nech záhrada kvitne 🌿
Dorota
20 €  •  18. 2. 2024 18:06
Nech prírodné pohrebníctvo rozkvitá :-).
Dobrosrdečný darca
10 €  •  17. 2. 2024 18:52
Maťa Ma3Dan
50 €  •  17. 2. 2024 10:37
Všetko najlepšie a nech sa Záhrade darí :-) ste super <3
Veľkorysý darca
50 €  •  16. 2. 2024 21:36
Štedrý darca
10 €  •  16. 2. 2024 18:02
Štedrý darca
10 €  •  16. 2. 2024 9:24
Aďo
50 €  •  16. 2. 2024 0:12
Všetko najlepšie
Veľkorysý darca
50 €  •  15. 2. 2024 22:31
Štedrý darca
50 €  •  15. 2. 2024 18:40
Láskavý darca
100 €  •  15. 2. 2024 18:30
Uľa
10 €  •  15. 2. 2024 15:50
Všetko najlepšie k narodeninám. Nech Tvoja duša kvitne rovnako, ako ten budúci záhon v Záhrade spomienok :) <3
Jana Ď.
20 €  •  15. 2. 2024 15:37
Aďka, krásne nerodeniny. Nech stále prekvitáš ako Záhrada spomienok :)
Štedrý darca
25 €  •  15. 2. 2024 14:41
Milý darca
10 €  •  15. 2. 2024 11:18
Dobrosrdečný darca
50 €  •  15. 2. 2024 10:53
Marta
50 €  •  15. 2. 2024 10:22
Páči sa mi čo robíte. Gratulujem! Kiež by sa to podarilo aj v iných mestách na Slovensku..
andrea m
25 €  •  14. 2. 2024 22:17
Ďakujeme za vašu prácu
Štedrý darca
10 €  •  14. 2. 2024 21:40
Adam
25 €  •  14. 2. 2024 20:53
Dobročiný Darca
100 €  •  14. 2. 2024 14:59
Milý darca
50 €  •  14. 2. 2024 11:40
Veľkorysý darca
100 €  •  13. 2. 2024 14:29
Milý darca
25 €  •  13. 2. 2024 13:14
Dobročiný Darca
20 €  •  13. 2. 2024 9:46
Darca, ktorý je za každú dobrost
10 €  •  13. 2. 2024 3:22
Štefánia Kornošová
10 €  •  12. 2. 2024 18:17
Aby sa darilo aj naďalej.
Kornoš Peter st.
10 €  •  12. 2. 2024 18:01
Aby si každý mohol užiť pocit slobodného rozhodnutia a púekných chvíľ v príjemnom prostredí.
Láskavý darca
30 €  •  12. 2. 2024 8:54
Láskavý darca
30 €  •  12. 2. 2024 8:51

Premýšľate ako pomôcť ešte viac?

Založte si vlastnú darcovskú výzvu a podporte tento príbeh spolu s priateľmi v rámci narodeninovej oslavy, vo firme alebo na športovej akcii.

Ako funguje Darcovská výzva

  1. Pridajte Darcovskú výzvu – vymyslite vlastný názov a napíšte krátky úvod, prečo vás zaujal príbeh, ktorý ste sa v Darcovskej výzve rozhodli podporiť.
  2. Zdieľajte ju s priateľmi, kolegami či vo svojej komunite, aby sa do pomoci mohlo zapojiť čo najviac prispievateľov.
  3. Získané financie priradíme ku kampani, ktorú ste sa rozhodli podporiť v 100 % výške.
Pridať Darcovskú výzvu Zistiť viac

Prebiehajúce Darcovské výzvy

Páči sa vám táto kampaň? Podporte ju Darcovskou výzvou.

Založte si vlastnú podkampaň a podporte tento príbeh spolu s priateľmi v rámci narodeninovej oslavy, vo firme alebo na športovej akcii.
Ako to funguje?

Odkazy

Milý darca
10 €  •  26. 2. 2024 15:27
Adi, dodatocne vsetko najlepsie k narodeninam!
Gergej a Lenka
30 €  •  25. 2. 2024 21:15
všetko najlepšie, prídeme pomôcť so sadením :)
Petrica
20 €  •  22. 2. 2024 13:01
Všetko najlepšie ku krásnym narodeninám!
Iv
30 €  •  20. 2. 2024 18:16
Adi, všetko najlepšie a najkrajšie!
strapaty bradaty
23 €  •  20. 2. 2024 9:55
Dobrý formát narodeninového, inšpiratívne:-)
Lienka
20 €  •  19. 2. 2024 19:16
Pekné dni Aďuch ❤️
Darina
20 €  •  19. 2. 2024 10:31
Všetko najlepšie Adi tebe aj cintorínu.
Kristína Bagačková
20 €  •  18. 2. 2024 23:03
Všetko najlepšie Ti prajeme k narodeninám Aďka! Krásny darček si si vybrala :)

Kto ďalší daroval?

Chcete vytvoriť kampaň? Sme za každú dobrosť.

Vytvoriť kampaň