Časté otázky

Obecné otázky

Donio je miesto, kde si ktokoľvek môže ľahko a zadarmo vytvoriť kampaň a získať peniaze na zmenu svojho príbehu. Po jej ukončení odovzdáme 100 % získanej sumy.
Radi hovoríme, že pomáhame získať financie na čokoľvek dobré. Či už chcete vytvoriť kampaň pre seba, kamaráta, ktorý ochorel, alebo so susedmi získať peniaze na kompostér, sme tu pre vás.

Prispievatelia

Potrebujeme váš e-mail, aby sme vám mohli potvrdiť, že sme váš príspevok v poriadku prijali. Ak ste podporili kampaň a prajete si za príspevok získať odmenu, potrebujeme aj iné kontaktné údaje, aby sme ich mohli odovzdať zakladateľovi projektu, ktorý vám odmenu pošle.
Ak ste zvolili platbu prevodom, váš príspevok ku kampani sa pripíše až v momente, keď peniaze prídu na účet. Buďte, prosím, pozorný pri zadavaní variabilného symbolu, aby sme dokázali váš príspevok správne priradiť.
Pozrite sa, prosím, do spamu. Ak nie je ani tam, ozvite sa nám na ahoj@donio.sk.
V momente, keď sa nepodarí dosiahnuť ani prvý míľnik kampane, váš príspevok vám vrátime späť na účet.
Ak máte ťažkosti uskutočniť platbu zo zahraničia, môže byť chyba na strane platobnej brány, ktorá niektoré zahraničné platobné karty neprijíma. Ak zvolíte platbu prevodom, môžete použiť službu Wise, ktorá má výhodnejšie podmienky na prevod zo zahraničia.
Môžete, ale vždy tak spravte cez konkrétny projekt. Peniaze je vždy dôležité poslať s variabilným symbolom, aby sme dokázali platbu priradiť k správnemu projektu.
Donio je iba fundraisingová platforma, cez ktorú je možné na výrobu odmien v jednotlivých kampaniach finančne prispieť. Odosielanie odmien majú na starosti zakladatelia projektov a nie je možné ich vyzdvihnúť v našich kanceláriách v Novej Cvernovke.
V profile každej kampane je uvedené meno jej zakladateľa, ktorému po ukončení kampane odovzdáme získanú sumu. Na posúdenie, či je zakladateľ dôveryhodný, používame niekoľko kritérií, aby sme čo najviac predišli zneužitiu. Je ale potrebné myslieť na to, že nemôžeme preveriť všetko.

Zakladatelia kampaní (všeobecne)

Založenie i spravovanie kampane i projektu je zadarmo. Zadarmo od nás tiež dostanete profesionálnu platobnú bránu, dokonca sami hradíme náklady spojené s bankovými transakciami. Bezplatne dostávate aj použivatelskú podporu a konzultácie od nášho skúseného tímu.
Neberieme, vždy odovzdáme 100 % získanej sumy, a dokonca sami hradíme náklady spojené s platobnými transakciami.
Chod a rozvoj Donio pokrývame z vlastných zdrojov a dobrovoľných príspevkov, ktoré sú dobrovoľné. PS: Ďakujeme za ne, sú pre nás nielen veľká finančná pomoc, ale i gesto, že vám dáva zmysel, to čo robíme.
Vytvorenie kampane na Donio je jednoduché a rýchle. Stačí si založiť kampaň na našom webe. Nezabudnite v ňom popísať svoj príbeh a priblížiť osobnú motiváciu, buďte čo najkonkrétnejší. My sa na kampaň pozrieme – ak je potrebné čokoľvek doplniť, ozveme sa vám.
Kladieme veľký dôraz na spoluprácu s projektami a značkami, ktorých si profesne i ľudsky vážime. Sme za každú dobrosť, ak ale cítime, že kampaň nespĺňa naše požiadavky, môžeme ju odmietnuť (robíme to neradi).
Ak od vás máme dostatok podkladov, schválime a zverejníme ju väčšinou za deň, maximálne do niekoľko pracovných dní. V momente schválenia je kampaň buď okamžite aktívna alebo si kampaň môžete spustiť aj sami.
Bohužial. Kampaň nemôže bežať na dvoch platformách súčasne, ak má rovnaký účel.
Nemusíte. Kampaň môžete založiť i ako fyzická osoba.
Áno, cez administratívne rozhranie Moje Donio, môžete upravovať text projektu, pridávať a zmazať fotografie, či pravidelne informovať, ako sa váš príbeh vyvíja, pomocou aktualizácií, ktoré sa objavia v úvode projektu.
Ano.
Ano, vďaka widgetu, ktorý vám vygenerujeme, je to veľmi ľahké. Jednoducho si ho vložíte do vlastného webu. Radi vám ho i graficky upravíme, aby ladil s vašimi farbami.
Do 14 dní od ukončenia kampane. V prípade potreby vieme odoslať peniaze ešte počas trvania kampane.
Nečaká. Pre spustenie kampane je potrebné nahrať potrebné dokumenty a počkať na schválenie. Po úspešnom ukončení je potrebné podpísať Zmluvu o spolupráci, na základe ktorej prebehne vyplatenie.
Áno. Keď váš projekt skončí, pošleme vám prehľadnú tabuľku s podporovateľmi a všetkými potrebnými informáciami.

Zakladatelia pre Dobročinné výzvy

Najmä si ujasniť, prečo kampaň vytvárate a aká je jej cieľová suma. V niektorých prípadoch prosíme zakladateľa o dokumentáciu, aby sme overili vierohodnosť príbehu.
Zakladateľ kampane nám vždy musí poslať kópiu občianskeho preukazu, aby sme si overili, že nejde o podvod. V niektorých prípadoch vyžadujeme dokumentáciu napríklad pri kampaniach na rehabilitačné cvičenie lekársku správu či cenovú kalkuláciu na procedúry alebo pomôcky.
Zakladateľ kampane nám vždy musí poslať kópiu občianskeho preukazu, aby sme si overili, že je dôveryhodná. Nemusíte sa báť, vaše údaje sú u nás v bezpečí.
Kampaň je možné nechať bežať tak dlho, ako je potrebné. Ak vidíme, že sa jej dlhodobo nedarí získavať príspevky, spojíme sa s jej zakladateľom a odporúčame mu jej ukončenie.
Po ukončení kampane sa s vami spojíme, aby sme vám pripravili Dohodu o plnomocenstve a odovzdaní finančného daru. Po jej odoslaní sme pripravení vám financie poslať na účet.
Toľko, koľko potrebujete. Vytvorenie kampane nie je zárukou úspechu, preto myslite aj na to, či je možné reálne sumu získať v rámci skupiny, ktorú dokážete osloviť.
V momente, ked sa kampani dlhodobo nedarí získavať príspevky, spojíme sa s jej zakladateľom a dohodneme sa na jej ukončení. Podľa možností buď vrátime príspevky prispievateľom alebo sa dohodneme na alternatívnom riešení.
Je potrebané si uvedomiť, že založenie kampane je iba začiatok na ceste za jej úspechom. Bohužiaľ sa často stretávame s tým, že ľudia venujú veľmi veľa energie na vytvorenie kampane a keď ju spustia, majú dojem, že sa peniaze zázračně získajú. Tak to nie je. Či bude kampaň úspešná, záleží hlavne na starostlivosti, ktorú jej budete venovať vy. Pripravili sme preto praktické tipy (pdf), ktoré vám pomôžu sa zorientovať v možnostiach propagácie kampane, ktorá podporí jej úspešnosť.

Zakladatelia pre Naštartuj projekt

Naštartuj projekt je určený ľuďom so zaujímavými nápadmi, ktorí výmenou za atraktívne odmeny získavajú financie ich realizáciu. Na rozdiel od iných platforiem Donio odovzdá 100% získanej sumy, neberie si totiž provízie, ktoré sú na Slovensku štandardom.
Pre kohokoľvek s dobrým nápadom. Napríklad pre začínajúcich i skúsených spisovateľov, ktorí chcú vydať knihu, ale nemajú dostatok finančných prostriedkov. Pre návrhárov, ktorí chcú vytvoriť limitovanú kolekciu oblečenia… V skratke pre všetkých, ktorí by radi priviedli na svet nový nápad, ale chybajú im financie. A tiež pre tých, čo radi podporujú vznik nových nápadov.
Z výskumu nám vyplynulo, že sa zakladatelia často boja, že nezískajú 100% sumy, peniaze nedostanú a všetka energia venovaná príprave kampane vyjde nazmar. Preto sme vymysleli systém míľnikov, ktoré cieľovú sumu delia na niekoľko častí – zakladateľ dostane získané peniaze už v prípade, že dosiahne prvý.
To záleží na výške prvého míľniku. Napríklad ak je cieľová suma 3 000 eur, ale prvý míľnik je nastavený na 1 500 eur, je potebné dosiahnuť aspoň 1500 eur. Ak je vyzbieraná suma nižšia, peniaze budú vrátené prispievateľom.
Finančné prostriedky pošleme do 7 dní od ukončenia kampane späť prispievateľom.
Video nie je podmienkou, ale významne pomáha, rovnako ako kvalitné fotografie.
Zatiaľ čo pri Dobročinných výzvach nie sme limitovaní časom, pri Naštartuj projekt je maximálna dĺžka, počas ktorej môže byť kampaň aktívna, 90 dní.
Po úspešnom ukončení kampane vám odovzdáme prehľadný zoznam všetkých prispievateľov, ktorý obsahuje prehľad odmien a kontaktov, aby ste sa s nimi mohli ľahko spojiť.
Radi. Štandardne využívame naše sociálne siete a tiež e-mailing na predchádzajúcich prispievateľov. Marketingovú a mediálnu podporu riešime vždy individuálne tak, aby sme sa v aktivitách dopĺňali.