Festival Stredovek.sk ťa potrebuje: podpor organizáciu jeho ďalšieho ročníka

Míľnik 1/2

Budeme môcť začať s prípravami

Získaných 0 € 300 €
3 000 €
20 hodín
do ukončenia

Míľnik 2/2

Budeme schopní zabezpečiť kvalitný program

Získaných 0 € 300 €
5 000 €
20 hodín
do ukončenia
Zakladateľ
občianske združenie Stredovek.sk
Dátum pridania
6. 9. 2023

Obraciame sa na vás s prosbou o pomoc

Vážení priatelia a milovníci stredoveku, po štyroch rokoch existencie a dvoch krásnych festivaloch plných skutočnej histórie sa na vás prvý krát obraciame s prosbou o pomoc.

V auguste tohto roka sme sa s vami opäť videli v nádhernej Pevnosti Bzovík na druhom ročníku Festivalu Stredovek.sk.

Znovu to bolo nádherné a bezpečné rodinné podujatie plné skutočnej stredovekej atmosféry, o ktorú sa postarali desiatky bytostí z historických skupín. Z vašich bezprostredných ďakovných reakcií vieme, že sa nám podarilo pripraviť ešte väčší a ešte krajší historický program ako počas prvého ročníka. Zároveň sme vám taktiež priniesli aj tri krásne besedy v podaní Pavla Crofta, spisovateľky Danieli Dvořákovej a antropológa Mnislava Zeleného Atapanu. Opäť sa k nám teda dostali hlavne pochvalné správy a to si skutočne veľmi vážime.  

Napriek tomu, keď sme si to všetko spočítali sme ako každí správni organizátor videli aj naše chyby. Druhý ročník Festivalu Stredovek.sk skončil v červených číslach čo znamená, že to ohrozí aj náš rodinný rozpočet. A preto sme dva dni po podujatí na našej stránke www.stredovek.sk oznámili, že už s podujatím pokračovať nebudeme. Súčasťou článku bola aj veta, že ak nám z nejakých nepochopiteľných príčin chcete pomôcť, môžete tak urobiť cez náš transparentný účet. A nepochopiteľné sa stalo neuveriteľným už na druhý deň! Jednoducho ste nás okamžite začali podporovať či už finančne tak aj morálne. Jednoducho chcete aby sme to vydržali a Festival Stredovek.sk zachovali a pokračovali. Ani nevieme slovami vyjadriť ako veľmi si vážime vašu podporu. Ďakujem vám priatelia, že stojíte pri nás. 

Aj preto sme sa rozhodli urobiť túto unikátnu kampaň, v ktorej vám oznamujeme, že Festival Stredovek.sk sa uskutoční 9. – 10. 8. 2024 v Pevnosti Bzovík a zároveň vás žiadame o pomoc. Pretože bez vás to už nedokážeme! Zvážte podporu Festivalu Stredovek.sk a vyberte si niektorú z odmien, ktoré pre vás uplynulé dni Nela pripravovala s našimi priateľmi. 

Priatelia toto sme my…

 …rodina, ktorá sa v roku 2019 rozhodla vydať na cestu vybudovať veľké a rodinné historické podujatie, ktoré svojou existenciou dokáže pomáhať udržiavať remeslá, krásnu stredovekú pevnosť ako aj odovzdávať múdrosť našich predkov. Jednoducho podujatie od rodiny pre rodiny a plné skutočného stredoveku a poznania. 

Mário, Sarah, Nela a Maximus. 

Ako to začalo? 

Prvý ročník Festivalu Stredovek.sk sa mal konať v roku 2020. Ako všetci vieme na začiatku toho roka naše životy začali riadiť opatrenia proti coviu. Nakoniec to však vyzeralo, že v auguste podujatie bude môcť byť. My sme ho teda celé pripravovali a presne týždeň pred podujatím, keď sme s jednou s historických skupín nacvičovali program nám vtedajší predstavitelia obce oznámili, že podujatie rušia. Dôvodom bol covid. So smútkom sme teda všetko zbalili, všetkých informovali a vrátili sa domov. Nasledovali roky, ktoré verejným podujatiam nepriali.

Rok 2022 však zmenil všetko. V tomto roku sa nám totiž podarilo druhý krát usporiadať prvý ročník Festivalu Stredovek.sk. Trval iba jeden deň a dopadol naozaj úžasne. Natoľko krásne, že sme sa rozhodli urobiť druhý ročník ešte väčší a ešte lepší. A to sa nám v tomto roku aj podarilo. Pevnosť Bzovík sa počas dvoch dní doslova vrátila o stovky rokov späť. A to sa vám aj nám veľmi páčilo!

Ďakujeme všetkým našim partnerom a účinkujúcim. Ďakujeme minulému aj terajšiemu starostovi Bzovíka a občanom, ktorí nám s podujatím pomáhali. Ďakujeme našim rodinám, že trochu toho organizačného stresu prevzali na svoje plecia. Ďakujeme našim priateľom a dobrovoľníkom. Ďakujeme všetkým, ktorí našu snahu ocenili.

Na čo konkrétne budú peniaze z tejto kampane použité?

Finančné prostriedky z tejto kampane budú použité na naštartovanie tretieho ročníka Festivalu Stredovek.sk.

Aby sme už teraz, skoro rok dopredu vedeli, kto z vás si opäť príde podujatie pozrieť. Aby sme dokázali opäť pripraviť zaujímavý historický program, ktorý sa znova zapíše do našich životov. Takto získané prostriedky zároveň použijeme na zvýšenie kvality festivalu. Ako píšeme vyššie, vnímame naše chyby a nedostatky, ktoré sme ako organizátori urobili a vďaka vám máme znova chuť postaviť sa do prvej línie, prevziať zodpovednosť a pokúsiť sa zdokonaliť toto nádherné rodinné podujatie. 

Aby história žila, učila a bavila. 

Ďakujeme každému jednému z vás a tešíme sa na vás v roku 2024!

Chcete zakladateľovi projektu niečo odkázať?

Pre zobrazenie či pridanie odkazu musíte byť prihlásený na Facebooku a mať vo svojom prehliadači povolené cookies tretích strán.

Čo je to Donio?

Donio je miesto, kde každý má možnosť jednoducho získať financie na zmenu svojho príbehu alebo na ňu iným prispieť. Zakladateľom vždy odovzdávame 100% získanej sumy.

Ako je možné, že odovzdávate 100% získanej sumy?

Naším cieľom je pomáhať naplno všetkým, ktorí to potrebujú. Vytvorenie kampane na Donio je preto bezplatné. Náš chod hradíme z dobrovoľných darov od podporovateľov, nie z provízií od zakladateľov kampaní. Ďakujeme za ne, sú pre nás nielen veľká finančná pomoc, ale i gesto, že to, čo robíme, vám dáva zmysel.

Naozaj si u vás môžem vytvoriť kampaň na čokoľvek?

Donio ako jediná slovenská platforma pomáha získať financie na čokoľvek. Či už potrebujete financovať liečbu choroby, podporiť blízky útulok, rozbehnúť komunitnú záhradu alebo komerčný predpredaj produktu, kampaň môžete vytvoriť ako fyzická i právnická osoba.

Akú záruku mám, že prostriedky nebudú zneužité?

Pred spustením overujeme identitu každého zakladateľa kampane. Takmer s každým sme v intenzívnom kontakte a pri špeciálnych kategóriách kampane (preplatenie liečby, rekonštrukcie a pod.) si na posúdenie dôveryhodnosti kampane žiadame predloženie potrebných faktúr a dokumentov. Po skončení kampane od zakladateľov kampaní vyžadujeme aktualitu pre podporovateľov, ako boli získané prostriedky využité.

Nemôžem prispieť anonymne? Prečo na prispenie potrebujete moje údaje?

Vždy potrebujeme aspoň váš e-mail, aby sme naň poslali potvrdenie o platbe. Tiež naň budete dostávať informácie o tom, ako sa darí podporenej kampani. Ak ste si vybrali za svoj príspevok aj fyzickú odmenu, potrebujeme aj vaše ostatné kontaktné údaje pre jej odoslanie zakladateľom kampane.

Prečo mi od vás neprišla žiadna faktúra?

Donio nemôže vystavovať faktúru za váš príspevok na Naštartuj projekt, iba generovať Zmluvu o podpore projektu. Ak pre potreby vášho účtovníctva potrebujete aj faktúru, obráťte sa s touto požiadavkou na zakladateľa projektu.

Kedy môžem očakávať svoju odmenu?

Zodpovednosť za odosielanie odmien a komunikáciu o nich má zakladateľ kampane. Ak nie je uvedené inak (napr. špecifikované v odmene), zakladateľ má na odoslanie odmien podporovateľom 90 dní. Odmeny nie je možné vyzdvihnúť v kancelárii Donio v Novej Cvernovke.

Neprišiel mi od vás žiaden e-mail. Čo mám robiť?

Vo svojom e-mailovom klientovi sa pozrite do kategórie Ostatné. Alebo skontrolujte priečinok Spam. Ak nie je ani tam, ozvite sa nám na ahoj@donio.sk a spolu to vyriešime.

Od prispenia ubehlo už 24 hodín a moju platbu stále nevidím. Je to normálne?

Ak ste zvolili platbu kartou, mala by sa v prehľade kampane zobraziť hneď po prispení. Ak ste zvolili platbu prevodom, váš príspevok sa pripíše až v momente, keď peniaze prídu na účet. V prípade, že ste odoslali inú čiastku alebo ste nezadali variabilný symbol, musíme váš príspevok manuálne spárovať. To môže trvať aj týždeň.

Nepodarilo sa mi urobiť platbu kartou zo zahraničia, čo s tým?

Ak máte ťažkosti uskutočniť platbu zo zahraničia, môže byť chyba na strane platobnej brány, ktorá špeciálne zahraničné platobné karty neprijíma. Ak zvolíte platbu prevodom, môžete použiť službu Wise, ktorá má výhodnejšie poplatky.

Kampaň nezískala cieľovú sumu. Čo sa bude diať s mojimi peniazmi?

V momente, keď sa ukončenej kampani nepodarila dosiahniť želaná cieľová čiastka, nedosiahla ani prvý kampaňový míľnik (ak pracovala s míľnikmi) alebo nevyzbierala ani 200 eur (ak nebola stanovená cieľová čiastka), váš príspevok do 14 dní vrátime späť na váš účet alebo na platobnú kartu.

Milý darca
50 €  •  23. 9. 2023 10:33
Štedrý darca
50 €  •  21. 9. 2023 3:03
Darca, ktorý je za každú dobrost
40 €  •  16. 9. 2023 5:14
Láskavý darca
10 €  •  10. 9. 2023 8:41
Zdenka L.
50 €  •  6. 9. 2023 21:07
Velmi Vam drzim palce ❤️
Darca, ktorý je za každú dobrost
50 €  •  6. 9. 2023 21:04
Láskavý darca
50 €  •  6. 9. 2023 7:32

Premýšľate ako pomôcť ešte viac?

Založte si vlastnú darcovskú výzvu a podporte tento príbeh spolu s priateľmi v rámci narodeninovej oslavy, vo firme alebo na športovej akcii.

Ako funguje Darcovská výzva

  1. Pridajte Darcovskú výzvu – vymyslite vlastný názov a napíšte krátky úvod, prečo vás zaujal príbeh, ktorý ste sa v Darcovskej výzve rozhodli podporiť.
  2. Zdieľajte ju s priateľmi, kolegami či vo svojej komunite, aby sa do pomoci mohlo zapojiť čo najviac prispievateľov.
  3. Získané financie priradíme ku kampani, ktorú ste sa rozhodli podporiť v 100 % výške.
Pridať Darcovskú výzvu Zistiť viac

U tohto príbehu zatiaľ žiadne Darcovské výzvy nie sú

Vyberte si odmenu

Vstupenka na celý Festival Stredovek.sk 2024 + Kniha Kuchár v stredoveku
Prispejte 50 € a viac

Vstupenka na celý Festival Stredovek.sk 2024 + Kniha Kuchár v stredoveku

Podporíš a na vlastné oči, uši, hmat, čuch a chuť zakúsiš tretí ročník Festivalu Stredovek.sk (9. – 10. 8. 2024), ktorý bude opäť plný skutočného stredoveku. Čakanie na tento krásny rodinný festival ti spríjemní nádherná kniha z Vydavateľstva Rak: Kuchár v stredoveku, ktorá je plná zaujímavých informácií o tom, ako sa stravovali naši predkovia a dokonca v nej nájdeš aj recepty. 

Odmena

Vstupenka pre jednu osobu na celý Festival Stredovek.sk (9. – 10. 8. 2024) + kniha Kuchár v stredoveku 

Magnetky s našim logom a Pevnosťou Bzovík
Prispejte 5 € a viac

Magnetky s našim logom a Pevnosťou Bzovík

Zostáva 139/140

V 12. st. Lampert z rodu Huntovci-Poznanovci (maď.Hont-Pázmány) založil na počesť kráľa Štefana kláštor Bzovík.
Už od začiatku bol kláštor objektom krvavých sporov o majetok, muselo naň prispievať aj mesto Krupina a to viedlo k nepokojom a niekoľko krát vyhorel.
Až v 16. st. kláštor vojensky napadol Žigmund Balaša, známy svojím bezohľadným prístupom. Mníchov vyhnal a pozabíjal. Pristaval hospodárske budovy, objekty pre vojakov a z kláštora urobil pevnosť. Celý areál opevnil vysokým múrom so štyrmi nárožnými masívnymi baštami. Boli prístupné ochodzou a goticko-renesančnými portálmi. Na niektorých sú dodnes viditeľné iniciály S.B. (Sigismunds Balassa) datované 1545. Okolo pevnosti bola vodná priekopa, dnu sa dalo dostať iba po padacom moste.
Počas prestavby došlo k obliehaniu pevnosti Turkami, no pevnosť nedobili.

Viac a podrobnejšie informácie o tejto unikátnej pevnosti nájdete aj na našej stránke stredovek.sk

Odmena Zostáva 139/140

Drevená magnetka na výber je kruhová alebo v tvare pevnosti Bzovík.
Dostanete pamiatkový predmet s venovaním a poďakovaním na vašu chladničku, ktorý vám bude pripomínať, zážitky z festivalu alebo zaujímavosti o pevnosti Bzovík. 

Ručne maľovaná kľúčenka Draka alebo Gryfa
Prispejte 7 € a viac

Ručne maľovaná kľúčenka Draka alebo Gryfa

Zostáva 19/19

Život stredovekého obyvateľstva bol obklopený výjavmi bájnych zvieratách. Rozprávali sa o nich príbehy a veci, ktoré si nedokázali logicky vysvetliť, prikladali práve týmto bytostiam. Preto sa nie je čomu diviť, že v ich existenciu skutočne verili.

Gryf je mýtické zviera s telom leva, krídlami a hlavou orla. Symbolizuje silu, múdrosť, udatnosť a líderstvo. Svoje miesto zastáva v stredovekej heraldike, kde reprezentuje symbol posvätnej moci. Boli považovaní za strážcov pokladov a strážili aj hrobky. Podľa legiend si stavali hniezda presne ako orli. A ich vajce malo podobu vzácneho achátu.

Drak bol okrídlená nebezpečná beštia, ktorá strážila poklad. Okrem svojej sily chrlila oheň a bola vyzbrojená smrtiacim jedom. Zabitie bolo možné, len dobre mierenou ranou na nechránenom mieste. Toto je najznámejší archetyp draka, no jeho zobrazenie nebolo v stredoveku jednotné, jeho vlastnosti sa prispôsobovali, tak ako to každému vyhovovalo.

Odmena Zostáva 19/19

Ručne maľovaná, drevená, kľúčenka s motívom Gryfa alebo Draka, ktorá vám bude pripomínať zaujímavosti z histórie.

Motív maľovala Nela.
Poďakovanie s venovaním od OZ Stredovek.sk

V cene je zahrnuté aj poštovné.

Ručne vyrobené náušničky macrame
Prispejte 7 € a viac

Ručne vyrobené náušničky macrame

Zostáva 25/25

Znak Festivalu Stredovek.sk, ktorý je aj na náušniciach 
sme si nevybrali len náhodou.

Je to znak staroslovanského boha Dažboga. 
Dažbog v preklade znamená aj „Dajboh“, darca všetkého dobra. Stal sa bohom slnka, svetla, dobra, tepla, prírody, bohatstva, darov a pomoci. 
Zjavuje sa ako statný mladík na zlatom koči v jasne sa trblietajúcej zlatej zbroji. Jeho dlhé zlaté vlasy má zopnuté zlatou slnečnou korunou. Ozbrojený je ohnivým mečom, ktorý dostal do daru od svojho otca Svaroga. Dažbog každé ráno nasadá do svojho koča ako dieťa, no domov sa navracia ako stále mocný starec.

Odmena Zostáva 25/25

Dostanete originálne náušničky s venovaním a poďakovaním, vyrobené z lásky a dobrý pocit z pomoci tak krásneho projektu Festival Stredovek.sk.

Ručne vyrobila Nela. 
Materiál bavlnená niť a bižutérny kov.
Náušničky sú v rôznych farebných kombináciách. 

Ručne robený prívesok Karta
Prispejte 7 € a viac

Ručne robený prívesok Karta

Zostáva 26/26

Možno sa niekomu bude zdať, že táto odmena nemá so Stredovekom nič spoločné no opak je pravdou.

Hazardné hry existujú už stáročia a majú mnoho podôb. Boli nevyhnutnou súčasťou spoločenského života v mnohých kultúrach a často sa používali na riešenie sporov alebo urovnávanie dohôd.
Počas stredoveku boli hazardné hry obľúbenou zábavou medzi vyššími vrstvami a často sa spájali s rytiermi a šľachticmi. Hrali sa napríklad kocky, podávali sa stávky na konské dostihy a samozrejme kartové hry.
Hracie karty, tak ako ich poznáme dnes, boli prvý krát spomenuté v latinskom rukopise nemeckého mnícha Johannesa of Basel z roku 1377. Tento rukopis je jasným dôkazom, že karty hrali Európania už v 14. storočí. 

Odmena Zostáva 26/26

Dostanete tento ručne robený prívesok na krk, poprípade na kľúče, ktorý vám bude pripomínať aj zaujímavosti zo stredoveku, o ktorých ste možno ani nevedeli.

Vyrobila Nela.
Venovanie s poďakovaním a dobrý pocit z pomoci.

Karty vyberáme náhodne. (Páža, Kráľovná, Kráľ, Eso a Žolík)

Náhrdelník chocker
Prispejte 10 € a viac

Náhrdelník chocker

Zostáva 34/35

Chocker má pestrú históriu. Nie je to len najnovší módny trend, jeho vznik siaha až do Sumeru a starovekého Egypta. Používal sa ako ochranný amulet, vyrobený bol zo zlata a nosili ho hlavne kráľovska rodina a vyšia trieda.
Indiánske kmene nosili chocker vyrobený zo zvieracích kostí na ochranu krčnej chrbtice počas bitky. 
V stredoveku chocker nosili otroci, v jeho strede sa nachádzal medajlón na ktorom boli informácie o majiteľovi a o treste za krádež, či pomoc pri vyslobodení.
V renesancii, boli vyrábané zo zlata vykladané drahokamami. Populárne boli medzi aristokratmi a preslávila ho Anna Boleynová, ktorá nosila perlový chocker s písmenom B.
Po príchode Francúzskej revolúcie nadobudol chocker nový význam, stal sa symbol smrti. Hrubé červené stuhy, zdobili tých, ktorí prišli o život gilotínou.
Za vlády kráľovnej Viktórie, si ho obľúbila pracujúca trieda, ako pásiky látky a stuhy.

Odmena Zostáva 34/35

Dva originálne Chocker náhrdelníky (priliehajúci náhrdelník, ktorý sedí tesne nad kľúčnymi kosťami),ktoré vám budú pripomínať zaujimavosti z histórie o ktroých ste možno ani netušili.

Náhrdeľníky vyrábala Nela.
Každý je originálny a v inom prevedení, takže dostanete jedinečký náhrdeľník čo nemá pár :)
Material: sklenené korálky, bižurérny kov, bavlnené niť, bavlnená čipka, zamatová stuha. 

Návšteva pivovaru Fólkvang Brewery a ochutnávka piva
Prispejte 50 € a viac

Návšteva pivovaru Fólkvang Brewery a ochutnávka piva

Zostáva 10/10

Chceš vedieť  ako sa varí pivo, ktoré tak chutilo všetkým návštevníkom Festivalu Stredovek.sk? Chceš nahliadnuť do kuchyne remeselného pivovaru Fólkvang Brewery? Viac o tomto stredovekom zlatistom nápoji a o tom ako sa varí v dnešnej dobe sa dozvieš na súkromnej prehliadke spojenej s ochutnávkou v pivovare Fólkvang Brewery. 

V rannom stredoveku sa pivo varilo z bielej pšenice, jačmeň bol vzácnejší. V 9. st sa do neho začal pridávať chmeľ a rôzne bylinky. Kvalitnejšie druhy piva boli určené pre šľachtu, lacnejšiemu holdovali poddaní. V období stredoveku bolo pivo zdravšie ako bežná voda zo studne, či potoka. Tá bola často kontaminovaná uhynutými zvieratami a preto hlavne z pragmaticky dôvodov pili pivo aj deti a samozrejme bolo v ňom menej alkoholu ako v destilátoch. Pivo a aj víno sa používalo aj v kuchyni, varili sa z neho kaše, omáčky a polievky.

Odmena Zostáva 10/10

Prehliadka pivovaru je pre dve osoby. Pivovar sa nachádza v Poprade. Súčasťou je ochutnávka aktuálnej ponuky pív, výklad ako sa pivo varí a samozrejme darček na pamiatku :)

Ručne háčkované rozprávky - Červená Čiapočka
Prispejte 50 € a viac

Ručne háčkované rozprávky – Červená Čiapočka

Zostáva 1/1

Divadlo hralo v stredoveku dôležitú úlohu.
Nositeľom divadelnej tradície bol potulný herec, mím, kaukliar, šašo.
Cirkev vystupovala ostro proti divadlu, považovali ho za vynález diabla, čo sa ale neskôr zmenilo. Obyčajný ľudia neboli vzdelaný, nevedeli čítať ani písať, bohosľužby boli v latinčine a vtedajší človek tomu nerozumel. 
Preto, sa aj samotná cirkev obrátila k divadlu. 

Náboženské hry boli jednou z najdôležitejších foriem divadla v stredoveku. Konali sa na verejných miestach, v kostole, neskôr pred kostolom až na námestiach, aby oslovilo čo najviac ľudí. Predvádzali sa biblické príbehy.

Okrem náboženských hier, existovali aj svetské.
Týkali sa rytierskych a hrdinských príbehov a boli často súčasťou slávnostných udalostí. Aj bábkové divadlo, malo svoje miesto. Bábky boli používané na vytváranie rôznych predstavení, a to nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Rozprávali príbehy a tak vzdelávali spoločenosť.

Odmena Zostáva 1/1

Rozprávku o Červenej Čiapočke pozná takmer každé dieťa aj dospelý. Je to príbeh, ktorý nás sprevádza už od detstva a stále nás dokáže pohltiť svojim kúzlom. Ak však túžite túto známu rozprávku prežiť v oveľa hlbšom a interaktívnom zážitku, máme pre vás skvelú možnosť. Táto originálna hračka vám umožní nielen pasívne počúvať príbeh, ale skutočne sa stať jeho súčasťou ako bábkoherec. S touto unikátnou hračkou sa môžete pustiť do vlastnej novej rozprávky, čím si vytvoríte jedinečný a nezabudnuteľný zážitok pre seba a pre tých, ktorí budú vaším publikom.

Tieto háčkované hračky sa dajú do seba vkladať ako matriošky :) 

Háčkované rozprávky - Žabí princ
Prispejte 50 € a viac

Háčkované rozprávky – Žabí princ

Zostáva 1/1

Divadlo hralo v stredoveku dôležitú úlohu.
Nositeľom divadelnej tradície bol potulný herec, mím, kaukliar, šašo.
Cirkev vystupovala ostro proti divadlu, považovali ho za vynález diabla, čo sa ale neskôr zmenilo. Obyčajný ľudia neboli vzdelaný, nevedeli čítať ani písať, bohosľužby boli v latinčine a vtedajší človek tomu nerozumel. 
Preto, sa aj samotná cirkev obrátila k divadlu. 

Náboženské hry boli jednou z najdôležitejších foriem divadla v stredoveku. Konali sa na verejných miestach, v kostole, neskôr pred kostolom až na námestiach, aby oslovilo čo najviac ľudí. Predvádzali sa biblické príbehy.

Okrem náboženských hier, existovali aj svetské.
Týkali sa rytierskych a hrdinských príbehov a boli často súčasťou slávnostných udalostí. Aj bábkové divadlo, malo svoje miesto. Bábky boli používané na vytváranie rôznych predstavení, a to nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Rozprávali príbehy a tak vzdelávali spoločenosť.

Odmena Zostáva 1/1

Rozprávku o Žabom princovi pozná takmer každé dieťa aj dospelý. Je to príbeh, ktorý nás sprevádza už od detstva a stále nás dokáže pohltiť svojim kúzlom. Ak však túžite túto známu rozprávku prežiť v oveľa hlbšom a interaktívnom zážitku, máme pre vás skvelú možnosť. Táto originálna hračka vám umožní nielen pasívne počúvať príbeh, ale skutočne sa stať jeho súčasťou ako bábkoherec. S touto unikátnou hračkou sa môžete pustiť do vlastnej novej rozprávky, čím si vytvoríte jedinečný a nezabudnuteľný zážitok pre seba a pre tých, ktorí budú vaším publikom.

Tieto háčkované hračky sa dajú do seba vkladať ako matriošky :) 

Háčkované rozprávky - Snehulienka
Prispejte 50 € a viac

Háčkované rozprávky – Snehulienka

Zostáva 1/1

Divadlo hralo v stredoveku dôležitú úlohu.
Nositeľom divadelnej tradície bol potulný herec, mím, kaukliar, šašo.
Cirkev vystupovala ostro proti divadlu, považovali ho za vynález diabla, čo sa ale neskôr zmenilo. Obyčajný ľudia neboli vzdelaný, nevedeli čítať ani písať, bohosľužby boli v latinčine a vtedajší človek tomu nerozumel. 
Preto, sa aj samotná cirkev obrátila k divadlu. 

Náboženské hry boli jednou z najdôležitejších foriem divadla v stredoveku. Konali sa na verejných miestach, v kostole, neskôr pred kostolom až na námestiach, aby oslovilo čo najviac ľudí. Predvádzali sa biblické príbehy.

Okrem náboženských hier, existovali aj svetské.
Týkali sa rytierskych a hrdinských príbehov a boli často súčasťou slávnostných udalostí. Aj bábkové divadlo, malo svoje miesto. Bábky boli používané na vytváranie rôznych predstavení, a to nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Rozprávali príbehy a tak vzdelávali spoločenosť.

Odmena Zostáva 1/1

Rozprávku o Snehulienke pozná takmer každé dieťa aj dospelý. Je to príbeh, ktorý nás sprevádza už od detstva a stále nás dokáže pohltiť svojim kúzlom. Ak však túžite túto známu rozprávku prežiť v oveľa hlbšom a interaktívnom zážitku, máme pre vás skvelú možnosť. Táto originálna hračka vám umožní nielen pasívne počúvať príbeh, ale skutočne sa stať jeho súčasťou ako bábkoherec. S touto unikátnou hračkou sa môžete pustiť do vlastnej novej rozprávky, čím si vytvoríte jedinečný a nezabudnuteľný zážitok pre seba a pre tých, ktorí budú vaším publikom.

Tieto háčkované hračky sa dajú do seba vkladať ako matriošky :) 

Háčkovaný dráčik
Prispejte 70 € a viac

Háčkovaný dráčik

Zostáva 1/1

Draci patria medzi najpopulárnejšie svetové mytologické bytosti, o ktorých sa verilo, že boli skutočné po stáročia. Dračie príbehy sú známe v mnohých kultúrach po celom svete.
Nie je jasné, kedy a kde sa prvýkrát objavili príbehy o drakoch, ale opísané boli už vo veku starých Grékov a Sumerov. 
Z histórie boli považovaní za niekedy užitočné a ochranné, inokedy škodlivé a nebezpečné.
To sa však zmenilo po rozšírení kresťanstva v stredoveku a draci prijali rozhodne zlovestný výklad. V stredoveku väčšina ľudí, ktorí niečo počuli o drakoch, ich poznala z Biblie a v tom čase verili v doslovnú existenciu drakov, ich viera sa zakladala nielen na legendách, ale aj na pevných dôkazoch. Po tisícročia nikto nevedel, čo si má myslieť o obrovských kostiach, ktoré boli občas objavené po celom svete. A draci sa zdali byť logickou odpoveďou pre ľudí, ktorí o dinosauroch absolútne nič nevedeli.

Odmena Zostáva 1/1

Ja vám ponúkam ako odmenu mierumilovného, dobráckeho dráčika z príjemnej, mäkkej a ľahkej priadze.

Krásna originálna hračka, ktorá bude vám, alebo vašim deťom robiť spoločnosť a pripomínať krásne zážitky a hrejivý pocit z pomoci. 

Veľkosť hračky: 30cm výška, 20cm šírka.

Háčkovaný Pyžamožrút Jelenček
Prispejte 70 € a viac

Háčkovaný Pyžamožrút Jelenček

Zostáva 1/1

Poľovačka tvorila významnú súčasť voľného času stredovekej šľachty a pozývali sa len významný ľudia. 
Zorganizovanie poľovačky, bolo náročné.a poverený bol zvyčajne jeden vážený človek. Sprievod poľovníkov sprevádzal spev, piskot, trúbenie rohov, štekot psov a hektolitre vína. Keď sa potom páni vracali na koňoch, obyvatelia len obdivovali úlovky, naložené na vozoch. Boli to pamätné udalosti, o ktorých sa potom ešte dlho rozprávalo.
Divina zdobila predovšetkým panské stoly. Loveckej vášni podliehala aristokracia od včasného stredoveku až do 17. stor, celé stáročia bol lov považovaný za výraz vznešeného života. Medzi naobľúbenejšiu korisť, ktorú si často vyhradili páni len pre seba, patrila vysoká zver – srny a jelene.

Odmena Zostáva 1/1

Dnes vám ako odmenu neponúkam ulovenú zver.
Ponúkam, aspoň takého nenáročného spoločníka pre vás alebo vaše ratolesti.
Háčkovaná originálna hračka, vyrobená z hebkej, mäkkej a ľahkej priadze ideálna ako mojkáčik, do ktorej si dieťa môže odloziť napríklad pyžamko.
Poďakovanie a dobrý pocit z pomoci.


Veľkosť hračky: 60cm výška a 25cm šírka

Háčkovaný pyžamožrút Oslík
Prispejte 70 € a viac

Háčkovaný pyžamožrút Oslík

Zostáva 1/1

Turnaje a rytierske hry, ktoré boli dôležitou súčasťou stredovekých spoločenských udalostí, by boli neúplné bez vznešených koní, ktorí niesli rytierov do súbojov a ukazovali ich zručnosť.

Boje a cestovanie by neboli také efektívne bez spoľahlivých spoločníkov na štyroch nohách. Kone boli nesmierne dôležití na prepravu ľudí, zásob a vybavenia. Ich sila a odolnosť, umožňovali prekonať dlhé vzdialenosti a náročné terény, čo bolo zásadné pre vojnové výpravy aj obchodné cesty.

Tieto zvieratá boli nepostrádateľnými spoločníkmi poľnohospodárov, ktorí s ich pomocou orali polia, prepravovali plodiny a materiály, čím výrazne zvýšili efektivitu a účinnosť svojej práce.

Kôň či oslík v stredoveku zasahoval do každej sféry života ľudí. Ich výnimočná schopnosť byť vernými spoločníkmi v rôznych situáciách, ich robili nepostradateľnými a často krák vzácnejšími ako životy niektorých ľudí. 

Odmena Zostáva 1/1

Dnes vám ako odmenu ponúkam aspoň takého nenáročného spoločníka pre vás alebo vaše ratolesti.
Háčkovaná originálna hračka, vyrobená z hebkej, mäkkej a ľahkej priadze. Ideálna ako mojkáčik, do ktorej si dieťa môže odloziť napríklad aj pyžamko. 

Veľkosť hračky: 60cm výška a 25cm šírka

Kurz lukostreľby od Valravn clan a Prehliadka Hradu Modrý Kameň
Prispejte 80 € a viac

Kurz lukostreľby od Valravn clan a Prehliadka Hradu Modrý Kameň

Zostáva 20/20

Lukostreľba mala významné miesto v stredovekej spoločnosti, či už išlo o vojenské operácie, lov a turnaje.

Bola dôležitou súčasťou vojenskej taktiky. Lukostrelci boli schopní zasahovať nepriateľov na diaľku, čím prispievali k obrane alebo útoku. Šípy dokázali spôsobiť vážne, často krát smrteľné zranenia a napáchať veľké škody. Existujú dokonca záznamy aj o ženách, ktoré na obranu miest či hradov strieľali z luku, hlavne v dôsledku nedostatku mužských obrancov.

Lov lukom a šípom bol tiež významným zdrojom získavania potravy a kožušiny zvierat. Lovec musel byť v prvom rade zručný, aby mohol úspešne uloviť zvieratá na veľké vzdialenosti a vyžadovalo si to skúseností a veľa tréningu.

Lukostreľba bola  súčasťou aj rytierskych turnajov a súťaží. Na ktorých mohli lukostrelci predviesť svoju zručnosť a presnosť.

Odmena Zostáva 20/20

Ak sa o lukostreľbu zaujímate a nemali ste ešte možnosť si ju vyskúšať na vlastnej koži, inštruktori z clanu Valravn si pre vás pripravil kurz, na ktorom vás naučia strieľať z klasického luku.

– Súkromný kurz pre začiatočníkov a mierne pokročilých s inštruktorom
v nádhernom prostredí na hrade Modrý kameň
pre jednu dospelú osobu a jedno dieťa od 5 do 15 rokov na 1hod.

– Vstup do Hradu Modrý Kameň
– Vstup do expozície hračiek a bábok (cca 1hod s lektorom)
– Vstup do expozícii Dotkni sa Stredoveku (cca 30 min s lektorom) 
– Vstup do podzemných chodieb Hradu Modrý Kameň a výhliadka z bašty (gotická časť hradu)
– Parkovanie zadarmo 

Termíny:
September v PO-PI od 10:00 – 17:00
Október, November v PO-NE od 10:00 – 17:00

Je potrebné objednať sa vored.


Ručne maľovaná bunda od Nely
Prispejte 120 € a viac

Ručne maľovaná bunda od Nely

Zostáva 10/10

Namaľujem vám obrázok na rifľovú bundu poprípade vestu, podľa vašich predstáv.
Jedinečný, originálny kúsok do vášho šatníka, podľa vášho želania a samozrejme vo veľkosti, akú potrebujete.
Nemusí to byť stredoveký motív, čokoľvek čo máte radi poprípade vás zaujíma.

Fotky sú ilustračné.

Odmena Zostáva 10/10

Stredoveká maľba patrí medzi umelecké prejavy, ktoré nám poskytujú pohľad do minulosti a kultúry tej doby. Mala svoje vlastné charakteristiky a špecifický vývoj. Často sa spája s náboženskými témami, kreslili sa biblické príbehy, scény zo života svätých a iné náboženské motívy. Maľby sa nachádzali na stenách kostolov, kaplnkách a kláštorov. Farby boli často symbolické a mali posolstvo pre verných, boli živé, kontrastné, často základné ako červená, modrá, zelená a zlatá. Stredovekej maľby bola plochá bez perspektívy. Postavy, objekty boli zobrazené na rovine, bez hĺbky.

Umelecké diela slúžili ako prostriedok vzdelávania, náboženskej výchovy. Stredoveká maľba nám dnes poskytuje dôležitý pohľad na život, hodnoty a vnímanie sveta v tomto období. Je dôležité si uvedomiť, že vytvorila základy pre ďalšie umelecké smery a postupne sa vyvíjala do rôznych umeleckých štýlov, ktoré formovali umenie v neskorších obdobiach.

Večera s nami a spisovateľkou Danielou Dvořákovou
Prispejte 399 € a viac

Večera s nami a spisovateľkou Danielou Dvořákovou

Zostáva 1/1

Zážitková večera pre dve osoby (+ dve deti) so spisovateľkou Danielou Dvořákovou a organizátormi Festivalu Stredovek.sk. Večera sa uskutoční v reštaurácii v Bratislave. 
Užijeme si spoločný čas, kvalitné jedlo a taktiež sa dozviete zaujímavé informácie o našej histórii. Otázky sú povolené. ;)

Odmena Zostáva 1/1

Večera a príjemný rozhovor s historičkou Danielou Dvořákovou a našou skromnou rodinou pre dve osoby.

Uskutoční sa po dohode o termíne so všetkými zúčastnenými

Naštartuj projekt je určený zakladateľom zaujímavých nápadov, ktorým môže podporením kampane pomôcť ktokoľvek. Kampane na Naštartuj projekt nie sú realizované podľa zákona o verejných zbierkach, ktorý zahŕňa iba verejnoprospešné aktivity. Viac si môžete prečítať v našich Pravidlách používania.

Chcete Naštartovať projekt? Sme za každú dobrosť.

Vytvoriť kampaň

Podporte projekt a získajte atraktívnu odmenu

Vstupenka na celý Festival Stredovek.sk 2024 + Kniha Kuchár v stredoveku
Prispejte 50 € a viac

Vstupenka na celý Festival Stredovek.sk 2024 + Kniha Kuchár v stredoveku

Podporíš a na vlastné oči, uši, hmat, čuch a chuť zakúsiš tretí ročník Festivalu Stredovek.sk (9. – 10. 8. 2024), ktorý bude opäť plný skutočného stredoveku. Čakanie na tento krásny rodinný festival ti spríjemní nádherná kniha z Vydavateľstva Rak: Kuchár v stredoveku, ktorá je plná zaujímavých informácií o tom, ako sa stravovali naši predkovia a dokonca v nej nájdeš aj recepty. 

Odmena

Vstupenka pre jednu osobu na celý Festival Stredovek.sk (9. – 10. 8. 2024) + kniha Kuchár v stredoveku 

Magnetky s našim logom a Pevnosťou Bzovík
Prispejte 5 € a viac

Magnetky s našim logom a Pevnosťou Bzovík

Zostáva 139/140

V 12. st. Lampert z rodu Huntovci-Poznanovci (maď.Hont-Pázmány) založil na počesť kráľa Štefana kláštor Bzovík.
Už od začiatku bol kláštor objektom krvavých sporov o majetok, muselo naň prispievať aj mesto Krupina a to viedlo k nepokojom a niekoľko krát vyhorel.
Až v 16. st. kláštor vojensky napadol Žigmund Balaša, známy svojím bezohľadným prístupom. Mníchov vyhnal a pozabíjal. Pristaval hospodárske budovy, objekty pre vojakov a z kláštora urobil pevnosť. Celý areál opevnil vysokým múrom so štyrmi nárožnými masívnymi baštami. Boli prístupné ochodzou a goticko-renesančnými portálmi. Na niektorých sú dodnes viditeľné iniciály S.B. (Sigismunds Balassa) datované 1545. Okolo pevnosti bola vodná priekopa, dnu sa dalo dostať iba po padacom moste.
Počas prestavby došlo k obliehaniu pevnosti Turkami, no pevnosť nedobili.

Viac a podrobnejšie informácie o tejto unikátnej pevnosti nájdete aj na našej stránke stredovek.sk

Odmena Zostáva 139/140

Drevená magnetka na výber je kruhová alebo v tvare pevnosti Bzovík.
Dostanete pamiatkový predmet s venovaním a poďakovaním na vašu chladničku, ktorý vám bude pripomínať, zážitky z festivalu alebo zaujímavosti o pevnosti Bzovík. 

Ručne maľovaná kľúčenka Draka alebo Gryfa
Prispejte 7 € a viac

Ručne maľovaná kľúčenka Draka alebo Gryfa

Zostáva 19/19

Život stredovekého obyvateľstva bol obklopený výjavmi bájnych zvieratách. Rozprávali sa o nich príbehy a veci, ktoré si nedokázali logicky vysvetliť, prikladali práve týmto bytostiam. Preto sa nie je čomu diviť, že v ich existenciu skutočne verili.

Gryf je mýtické zviera s telom leva, krídlami a hlavou orla. Symbolizuje silu, múdrosť, udatnosť a líderstvo. Svoje miesto zastáva v stredovekej heraldike, kde reprezentuje symbol posvätnej moci. Boli považovaní za strážcov pokladov a strážili aj hrobky. Podľa legiend si stavali hniezda presne ako orli. A ich vajce malo podobu vzácneho achátu.

Drak bol okrídlená nebezpečná beštia, ktorá strážila poklad. Okrem svojej sily chrlila oheň a bola vyzbrojená smrtiacim jedom. Zabitie bolo možné, len dobre mierenou ranou na nechránenom mieste. Toto je najznámejší archetyp draka, no jeho zobrazenie nebolo v stredoveku jednotné, jeho vlastnosti sa prispôsobovali, tak ako to každému vyhovovalo.

Odmena Zostáva 19/19

Ručne maľovaná, drevená, kľúčenka s motívom Gryfa alebo Draka, ktorá vám bude pripomínať zaujímavosti z histórie.

Motív maľovala Nela.
Poďakovanie s venovaním od OZ Stredovek.sk

V cene je zahrnuté aj poštovné.

Ručne vyrobené náušničky macrame
Prispejte 7 € a viac

Ručne vyrobené náušničky macrame

Zostáva 25/25

Znak Festivalu Stredovek.sk, ktorý je aj na náušniciach 
sme si nevybrali len náhodou.

Je to znak staroslovanského boha Dažboga. 
Dažbog v preklade znamená aj „Dajboh“, darca všetkého dobra. Stal sa bohom slnka, svetla, dobra, tepla, prírody, bohatstva, darov a pomoci. 
Zjavuje sa ako statný mladík na zlatom koči v jasne sa trblietajúcej zlatej zbroji. Jeho dlhé zlaté vlasy má zopnuté zlatou slnečnou korunou. Ozbrojený je ohnivým mečom, ktorý dostal do daru od svojho otca Svaroga. Dažbog každé ráno nasadá do svojho koča ako dieťa, no domov sa navracia ako stále mocný starec.

Odmena Zostáva 25/25

Dostanete originálne náušničky s venovaním a poďakovaním, vyrobené z lásky a dobrý pocit z pomoci tak krásneho projektu Festival Stredovek.sk.

Ručne vyrobila Nela. 
Materiál bavlnená niť a bižutérny kov.
Náušničky sú v rôznych farebných kombináciách. 

Ručne robený prívesok Karta
Prispejte 7 € a viac

Ručne robený prívesok Karta

Zostáva 26/26

Možno sa niekomu bude zdať, že táto odmena nemá so Stredovekom nič spoločné no opak je pravdou.

Hazardné hry existujú už stáročia a majú mnoho podôb. Boli nevyhnutnou súčasťou spoločenského života v mnohých kultúrach a často sa používali na riešenie sporov alebo urovnávanie dohôd.
Počas stredoveku boli hazardné hry obľúbenou zábavou medzi vyššími vrstvami a často sa spájali s rytiermi a šľachticmi. Hrali sa napríklad kocky, podávali sa stávky na konské dostihy a samozrejme kartové hry.
Hracie karty, tak ako ich poznáme dnes, boli prvý krát spomenuté v latinskom rukopise nemeckého mnícha Johannesa of Basel z roku 1377. Tento rukopis je jasným dôkazom, že karty hrali Európania už v 14. storočí. 

Odmena Zostáva 26/26

Dostanete tento ručne robený prívesok na krk, poprípade na kľúče, ktorý vám bude pripomínať aj zaujímavosti zo stredoveku, o ktorých ste možno ani nevedeli.

Vyrobila Nela.
Venovanie s poďakovaním a dobrý pocit z pomoci.

Karty vyberáme náhodne. (Páža, Kráľovná, Kráľ, Eso a Žolík)

Náhrdelník chocker
Prispejte 10 € a viac

Náhrdelník chocker

Zostáva 34/35

Chocker má pestrú históriu. Nie je to len najnovší módny trend, jeho vznik siaha až do Sumeru a starovekého Egypta. Používal sa ako ochranný amulet, vyrobený bol zo zlata a nosili ho hlavne kráľovska rodina a vyšia trieda.
Indiánske kmene nosili chocker vyrobený zo zvieracích kostí na ochranu krčnej chrbtice počas bitky. 
V stredoveku chocker nosili otroci, v jeho strede sa nachádzal medajlón na ktorom boli informácie o majiteľovi a o treste za krádež, či pomoc pri vyslobodení.
V renesancii, boli vyrábané zo zlata vykladané drahokamami. Populárne boli medzi aristokratmi a preslávila ho Anna Boleynová, ktorá nosila perlový chocker s písmenom B.
Po príchode Francúzskej revolúcie nadobudol chocker nový význam, stal sa symbol smrti. Hrubé červené stuhy, zdobili tých, ktorí prišli o život gilotínou.
Za vlády kráľovnej Viktórie, si ho obľúbila pracujúca trieda, ako pásiky látky a stuhy.

Odmena Zostáva 34/35

Dva originálne Chocker náhrdelníky (priliehajúci náhrdelník, ktorý sedí tesne nad kľúčnymi kosťami),ktoré vám budú pripomínať zaujimavosti z histórie o ktroých ste možno ani netušili.

Náhrdeľníky vyrábala Nela.
Každý je originálny a v inom prevedení, takže dostanete jedinečký náhrdeľník čo nemá pár :)
Material: sklenené korálky, bižurérny kov, bavlnené niť, bavlnená čipka, zamatová stuha. 

Návšteva pivovaru Fólkvang Brewery a ochutnávka piva
Prispejte 50 € a viac

Návšteva pivovaru Fólkvang Brewery a ochutnávka piva

Zostáva 10/10

Chceš vedieť  ako sa varí pivo, ktoré tak chutilo všetkým návštevníkom Festivalu Stredovek.sk? Chceš nahliadnuť do kuchyne remeselného pivovaru Fólkvang Brewery? Viac o tomto stredovekom zlatistom nápoji a o tom ako sa varí v dnešnej dobe sa dozvieš na súkromnej prehliadke spojenej s ochutnávkou v pivovare Fólkvang Brewery. 

V rannom stredoveku sa pivo varilo z bielej pšenice, jačmeň bol vzácnejší. V 9. st sa do neho začal pridávať chmeľ a rôzne bylinky. Kvalitnejšie druhy piva boli určené pre šľachtu, lacnejšiemu holdovali poddaní. V období stredoveku bolo pivo zdravšie ako bežná voda zo studne, či potoka. Tá bola často kontaminovaná uhynutými zvieratami a preto hlavne z pragmaticky dôvodov pili pivo aj deti a samozrejme bolo v ňom menej alkoholu ako v destilátoch. Pivo a aj víno sa používalo aj v kuchyni, varili sa z neho kaše, omáčky a polievky.

Odmena Zostáva 10/10

Prehliadka pivovaru je pre dve osoby. Pivovar sa nachádza v Poprade. Súčasťou je ochutnávka aktuálnej ponuky pív, výklad ako sa pivo varí a samozrejme darček na pamiatku :)

Ručne háčkované rozprávky - Červená Čiapočka
Prispejte 50 € a viac

Ručne háčkované rozprávky – Červená Čiapočka

Zostáva 1/1

Divadlo hralo v stredoveku dôležitú úlohu.
Nositeľom divadelnej tradície bol potulný herec, mím, kaukliar, šašo.
Cirkev vystupovala ostro proti divadlu, považovali ho za vynález diabla, čo sa ale neskôr zmenilo. Obyčajný ľudia neboli vzdelaný, nevedeli čítať ani písať, bohosľužby boli v latinčine a vtedajší človek tomu nerozumel. 
Preto, sa aj samotná cirkev obrátila k divadlu. 

Náboženské hry boli jednou z najdôležitejších foriem divadla v stredoveku. Konali sa na verejných miestach, v kostole, neskôr pred kostolom až na námestiach, aby oslovilo čo najviac ľudí. Predvádzali sa biblické príbehy.

Okrem náboženských hier, existovali aj svetské.
Týkali sa rytierskych a hrdinských príbehov a boli často súčasťou slávnostných udalostí. Aj bábkové divadlo, malo svoje miesto. Bábky boli používané na vytváranie rôznych predstavení, a to nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Rozprávali príbehy a tak vzdelávali spoločenosť.

Odmena Zostáva 1/1

Rozprávku o Červenej Čiapočke pozná takmer každé dieťa aj dospelý. Je to príbeh, ktorý nás sprevádza už od detstva a stále nás dokáže pohltiť svojim kúzlom. Ak však túžite túto známu rozprávku prežiť v oveľa hlbšom a interaktívnom zážitku, máme pre vás skvelú možnosť. Táto originálna hračka vám umožní nielen pasívne počúvať príbeh, ale skutočne sa stať jeho súčasťou ako bábkoherec. S touto unikátnou hračkou sa môžete pustiť do vlastnej novej rozprávky, čím si vytvoríte jedinečný a nezabudnuteľný zážitok pre seba a pre tých, ktorí budú vaším publikom.

Tieto háčkované hračky sa dajú do seba vkladať ako matriošky :) 

Háčkované rozprávky - Žabí princ
Prispejte 50 € a viac

Háčkované rozprávky – Žabí princ

Zostáva 1/1

Divadlo hralo v stredoveku dôležitú úlohu.
Nositeľom divadelnej tradície bol potulný herec, mím, kaukliar, šašo.
Cirkev vystupovala ostro proti divadlu, považovali ho za vynález diabla, čo sa ale neskôr zmenilo. Obyčajný ľudia neboli vzdelaný, nevedeli čítať ani písať, bohosľužby boli v latinčine a vtedajší človek tomu nerozumel. 
Preto, sa aj samotná cirkev obrátila k divadlu. 

Náboženské hry boli jednou z najdôležitejších foriem divadla v stredoveku. Konali sa na verejných miestach, v kostole, neskôr pred kostolom až na námestiach, aby oslovilo čo najviac ľudí. Predvádzali sa biblické príbehy.

Okrem náboženských hier, existovali aj svetské.
Týkali sa rytierskych a hrdinských príbehov a boli často súčasťou slávnostných udalostí. Aj bábkové divadlo, malo svoje miesto. Bábky boli používané na vytváranie rôznych predstavení, a to nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Rozprávali príbehy a tak vzdelávali spoločenosť.

Odmena Zostáva 1/1

Rozprávku o Žabom princovi pozná takmer každé dieťa aj dospelý. Je to príbeh, ktorý nás sprevádza už od detstva a stále nás dokáže pohltiť svojim kúzlom. Ak však túžite túto známu rozprávku prežiť v oveľa hlbšom a interaktívnom zážitku, máme pre vás skvelú možnosť. Táto originálna hračka vám umožní nielen pasívne počúvať príbeh, ale skutočne sa stať jeho súčasťou ako bábkoherec. S touto unikátnou hračkou sa môžete pustiť do vlastnej novej rozprávky, čím si vytvoríte jedinečný a nezabudnuteľný zážitok pre seba a pre tých, ktorí budú vaším publikom.

Tieto háčkované hračky sa dajú do seba vkladať ako matriošky :) 

Háčkované rozprávky - Snehulienka
Prispejte 50 € a viac

Háčkované rozprávky – Snehulienka

Zostáva 1/1

Divadlo hralo v stredoveku dôležitú úlohu.
Nositeľom divadelnej tradície bol potulný herec, mím, kaukliar, šašo.
Cirkev vystupovala ostro proti divadlu, považovali ho za vynález diabla, čo sa ale neskôr zmenilo. Obyčajný ľudia neboli vzdelaný, nevedeli čítať ani písať, bohosľužby boli v latinčine a vtedajší človek tomu nerozumel. 
Preto, sa aj samotná cirkev obrátila k divadlu. 

Náboženské hry boli jednou z najdôležitejších foriem divadla v stredoveku. Konali sa na verejných miestach, v kostole, neskôr pred kostolom až na námestiach, aby oslovilo čo najviac ľudí. Predvádzali sa biblické príbehy.

Okrem náboženských hier, existovali aj svetské.
Týkali sa rytierskych a hrdinských príbehov a boli často súčasťou slávnostných udalostí. Aj bábkové divadlo, malo svoje miesto. Bábky boli používané na vytváranie rôznych predstavení, a to nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Rozprávali príbehy a tak vzdelávali spoločenosť.

Odmena Zostáva 1/1

Rozprávku o Snehulienke pozná takmer každé dieťa aj dospelý. Je to príbeh, ktorý nás sprevádza už od detstva a stále nás dokáže pohltiť svojim kúzlom. Ak však túžite túto známu rozprávku prežiť v oveľa hlbšom a interaktívnom zážitku, máme pre vás skvelú možnosť. Táto originálna hračka vám umožní nielen pasívne počúvať príbeh, ale skutočne sa stať jeho súčasťou ako bábkoherec. S touto unikátnou hračkou sa môžete pustiť do vlastnej novej rozprávky, čím si vytvoríte jedinečný a nezabudnuteľný zážitok pre seba a pre tých, ktorí budú vaším publikom.

Tieto háčkované hračky sa dajú do seba vkladať ako matriošky :) 

Háčkovaný dráčik
Prispejte 70 € a viac

Háčkovaný dráčik

Zostáva 1/1

Draci patria medzi najpopulárnejšie svetové mytologické bytosti, o ktorých sa verilo, že boli skutočné po stáročia. Dračie príbehy sú známe v mnohých kultúrach po celom svete.
Nie je jasné, kedy a kde sa prvýkrát objavili príbehy o drakoch, ale opísané boli už vo veku starých Grékov a Sumerov. 
Z histórie boli považovaní za niekedy užitočné a ochranné, inokedy škodlivé a nebezpečné.
To sa však zmenilo po rozšírení kresťanstva v stredoveku a draci prijali rozhodne zlovestný výklad. V stredoveku väčšina ľudí, ktorí niečo počuli o drakoch, ich poznala z Biblie a v tom čase verili v doslovnú existenciu drakov, ich viera sa zakladala nielen na legendách, ale aj na pevných dôkazoch. Po tisícročia nikto nevedel, čo si má myslieť o obrovských kostiach, ktoré boli občas objavené po celom svete. A draci sa zdali byť logickou odpoveďou pre ľudí, ktorí o dinosauroch absolútne nič nevedeli.

Odmena Zostáva 1/1

Ja vám ponúkam ako odmenu mierumilovného, dobráckeho dráčika z príjemnej, mäkkej a ľahkej priadze.

Krásna originálna hračka, ktorá bude vám, alebo vašim deťom robiť spoločnosť a pripomínať krásne zážitky a hrejivý pocit z pomoci. 

Veľkosť hračky: 30cm výška, 20cm šírka.

Háčkovaný Pyžamožrút Jelenček
Prispejte 70 € a viac

Háčkovaný Pyžamožrút Jelenček

Zostáva 1/1

Poľovačka tvorila významnú súčasť voľného času stredovekej šľachty a pozývali sa len významný ľudia. 
Zorganizovanie poľovačky, bolo náročné.a poverený bol zvyčajne jeden vážený človek. Sprievod poľovníkov sprevádzal spev, piskot, trúbenie rohov, štekot psov a hektolitre vína. Keď sa potom páni vracali na koňoch, obyvatelia len obdivovali úlovky, naložené na vozoch. Boli to pamätné udalosti, o ktorých sa potom ešte dlho rozprávalo.
Divina zdobila predovšetkým panské stoly. Loveckej vášni podliehala aristokracia od včasného stredoveku až do 17. stor, celé stáročia bol lov považovaný za výraz vznešeného života. Medzi naobľúbenejšiu korisť, ktorú si často vyhradili páni len pre seba, patrila vysoká zver – srny a jelene.

Odmena Zostáva 1/1

Dnes vám ako odmenu neponúkam ulovenú zver.
Ponúkam, aspoň takého nenáročného spoločníka pre vás alebo vaše ratolesti.
Háčkovaná originálna hračka, vyrobená z hebkej, mäkkej a ľahkej priadze ideálna ako mojkáčik, do ktorej si dieťa môže odloziť napríklad pyžamko.
Poďakovanie a dobrý pocit z pomoci.


Veľkosť hračky: 60cm výška a 25cm šírka

Háčkovaný pyžamožrút Oslík
Prispejte 70 € a viac

Háčkovaný pyžamožrút Oslík

Zostáva 1/1

Turnaje a rytierske hry, ktoré boli dôležitou súčasťou stredovekých spoločenských udalostí, by boli neúplné bez vznešených koní, ktorí niesli rytierov do súbojov a ukazovali ich zručnosť.

Boje a cestovanie by neboli také efektívne bez spoľahlivých spoločníkov na štyroch nohách. Kone boli nesmierne dôležití na prepravu ľudí, zásob a vybavenia. Ich sila a odolnosť, umožňovali prekonať dlhé vzdialenosti a náročné terény, čo bolo zásadné pre vojnové výpravy aj obchodné cesty.

Tieto zvieratá boli nepostrádateľnými spoločníkmi poľnohospodárov, ktorí s ich pomocou orali polia, prepravovali plodiny a materiály, čím výrazne zvýšili efektivitu a účinnosť svojej práce.

Kôň či oslík v stredoveku zasahoval do každej sféry života ľudí. Ich výnimočná schopnosť byť vernými spoločníkmi v rôznych situáciách, ich robili nepostradateľnými a často krák vzácnejšími ako životy niektorých ľudí. 

Odmena Zostáva 1/1

Dnes vám ako odmenu ponúkam aspoň takého nenáročného spoločníka pre vás alebo vaše ratolesti.
Háčkovaná originálna hračka, vyrobená z hebkej, mäkkej a ľahkej priadze. Ideálna ako mojkáčik, do ktorej si dieťa môže odloziť napríklad aj pyžamko. 

Veľkosť hračky: 60cm výška a 25cm šírka

Kurz lukostreľby od Valravn clan a Prehliadka Hradu Modrý Kameň
Prispejte 80 € a viac

Kurz lukostreľby od Valravn clan a Prehliadka Hradu Modrý Kameň

Zostáva 20/20

Lukostreľba mala významné miesto v stredovekej spoločnosti, či už išlo o vojenské operácie, lov a turnaje.

Bola dôležitou súčasťou vojenskej taktiky. Lukostrelci boli schopní zasahovať nepriateľov na diaľku, čím prispievali k obrane alebo útoku. Šípy dokázali spôsobiť vážne, často krát smrteľné zranenia a napáchať veľké škody. Existujú dokonca záznamy aj o ženách, ktoré na obranu miest či hradov strieľali z luku, hlavne v dôsledku nedostatku mužských obrancov.

Lov lukom a šípom bol tiež významným zdrojom získavania potravy a kožušiny zvierat. Lovec musel byť v prvom rade zručný, aby mohol úspešne uloviť zvieratá na veľké vzdialenosti a vyžadovalo si to skúseností a veľa tréningu.

Lukostreľba bola  súčasťou aj rytierskych turnajov a súťaží. Na ktorých mohli lukostrelci predviesť svoju zručnosť a presnosť.

Odmena Zostáva 20/20

Ak sa o lukostreľbu zaujímate a nemali ste ešte možnosť si ju vyskúšať na vlastnej koži, inštruktori z clanu Valravn si pre vás pripravil kurz, na ktorom vás naučia strieľať z klasického luku.

– Súkromný kurz pre začiatočníkov a mierne pokročilých s inštruktorom
v nádhernom prostredí na hrade Modrý kameň
pre jednu dospelú osobu a jedno dieťa od 5 do 15 rokov na 1hod.

– Vstup do Hradu Modrý Kameň
– Vstup do expozície hračiek a bábok (cca 1hod s lektorom)
– Vstup do expozícii Dotkni sa Stredoveku (cca 30 min s lektorom) 
– Vstup do podzemných chodieb Hradu Modrý Kameň a výhliadka z bašty (gotická časť hradu)
– Parkovanie zadarmo 

Termíny:
September v PO-PI od 10:00 – 17:00
Október, November v PO-NE od 10:00 – 17:00

Je potrebné objednať sa vored.


Ručne maľovaná bunda od Nely
Prispejte 120 € a viac

Ručne maľovaná bunda od Nely

Zostáva 10/10

Namaľujem vám obrázok na rifľovú bundu poprípade vestu, podľa vašich predstáv.
Jedinečný, originálny kúsok do vášho šatníka, podľa vášho želania a samozrejme vo veľkosti, akú potrebujete.
Nemusí to byť stredoveký motív, čokoľvek čo máte radi poprípade vás zaujíma.

Fotky sú ilustračné.

Odmena Zostáva 10/10

Stredoveká maľba patrí medzi umelecké prejavy, ktoré nám poskytujú pohľad do minulosti a kultúry tej doby. Mala svoje vlastné charakteristiky a špecifický vývoj. Často sa spája s náboženskými témami, kreslili sa biblické príbehy, scény zo života svätých a iné náboženské motívy. Maľby sa nachádzali na stenách kostolov, kaplnkách a kláštorov. Farby boli často symbolické a mali posolstvo pre verných, boli živé, kontrastné, často základné ako červená, modrá, zelená a zlatá. Stredovekej maľby bola plochá bez perspektívy. Postavy, objekty boli zobrazené na rovine, bez hĺbky.

Umelecké diela slúžili ako prostriedok vzdelávania, náboženskej výchovy. Stredoveká maľba nám dnes poskytuje dôležitý pohľad na život, hodnoty a vnímanie sveta v tomto období. Je dôležité si uvedomiť, že vytvorila základy pre ďalšie umelecké smery a postupne sa vyvíjala do rôznych umeleckých štýlov, ktoré formovali umenie v neskorších obdobiach.

Večera s nami a spisovateľkou Danielou Dvořákovou
Prispejte 399 € a viac

Večera s nami a spisovateľkou Danielou Dvořákovou

Zostáva 1/1

Zážitková večera pre dve osoby (+ dve deti) so spisovateľkou Danielou Dvořákovou a organizátormi Festivalu Stredovek.sk. Večera sa uskutoční v reštaurácii v Bratislave. 
Užijeme si spoločný čas, kvalitné jedlo a taktiež sa dozviete zaujímavé informácie o našej histórii. Otázky sú povolené. ;)

Odmena Zostáva 1/1

Večera a príjemný rozhovor s historičkou Danielou Dvořákovou a našou skromnou rodinou pre dve osoby.

Uskutoční sa po dohode o termíne so všetkými zúčastnenými