Pomôž vzniku antikonšpi animáku „Daj si pozor, kto ťa kŕmi!“

Míľnik 1/3

Zaplatíme (brigádnický) honorár animátorke Dominike, licencie k videám a fotografiám, ako i tlač pohľadníc.

Získaných 0 € 2 707 €
2 000 €
5 dní
do ukončenia

Míľnik 2/3

Bude môcť tvorbe venovať o kúsok viac času, nahrať komentár a zaplatiť reklamu na sociálnych sieťach pre šírenie „Antikonšpiráku“.

Získaných 0 € 2 707 €
2 500 €
5 dní
do ukončenia

Míľnik 3/3

Po voľbách spracujeme animák ako metodickú pomôcka pre aktivity občianskej výchovy, mediálneho vzdelávania, či hodiny geografie.

Získaných 0 € 2 707 €
3 300 €
5 dní
do ukončenia
Zakladateľ
Peter Važan
Dátum pridania
23. 8. 2023
Posledná aktualita

16. 9. 2023 11:55

Finišujeme s animákom.

Milé podporovateľky a podporovatelia,

skôr než som Vám všetkým stihol poďakovať za dosiahnutie prvého míľnika, podarilo sa nám dosiahnuť rovno aj ten druhý. Veľmi si to vážime. Vaša podpora je nám veľkým povzbudením. Vyzerá, že animák sa nám podarí dokončiť už tento týždeň a splníme tak sľub neistej a pomerne stresujúcej misie – dokončiť animák pred voľbami.

V prípade, že dosiahneme aj tretí míľnik, plánujem urobiť o kúsok dlhšiu verziu (bez dôrazu na voľby) a spolu so sprievodným materiálom (linky, texty, odkazy na literatúru, aktivity – analýza jednotlivých obrazov, otázky na diskusiu…) ho posunúť ako metodickú pomôcku pre účely mediálneho vzdelávania, hodiny geografie a podobne.

Ďakujeme krásne za Vašu podporu!

Zobraziť celú aktualitu
Všetky aktuality

Vážení spoluobčania dobrej vôle a cnostných činov.

Ctení vyznávači zdravého rozumu a kritického myslenia, bez rozdielu vzdelania a vyznania, veku, rasy, pohlavia, príjmu či tvaru.

Blížiace sa voľby do NR SR opäť zneužívajú ľudskú nevedomosť, hnev a frustráciu. Mnohí politici vsádzajú na nevzdelanosť, pudy, pomstu a nenávisť, sľubujú fatamorgány. Vieme vôbec niečo zmeniť? Netuším. V každom prípade si myslím, že je nevyhnutné opäť raz zachraňovať demokraciu. Rusko útočí!

„Rusko rozšírilo svoj zoznam nepriateľských krajín. Je na ňom aj Slovensko.“ (TASR 22. 7. 2022)

Poď voliť s rozumom!

Aj preto som sa rozhodol v rámci vlastnej občianskej iniciatívy vytvoriť (približne 3-minútový) kolážový animovaný antikonšpiračný videospot – autorský obrazový príbeh s názvom: „Daj si pozor, kto ťa kŕmi!“

Videospot bude apolitický v tom zmysle, že nepropaguje žiadnu konkrétnu politickú stranu, avšak politicky kritický a adresný v zmysle slovenskej politickej (ne)kultúry. Niečo ako Ťažký týždeň, či Piatoček, avšak viac (pohyblivých) obrazov s komentárom Borisa Farkaša. Budem rád, ak jeho šírenie pomôže prodemokratickým subjektom v nastávajúcich voľbách

Kto sme?

Som vyštudovaný geograf, kameraman a dokumentárny režisér. V prvom rade som však človek, ktorý si ctí slobodu, demokraciu i zodpovednosť za svoje slová a činy. Ako humanista, som sklamaný z šírenia nenávisti, agresie, klamstiev a hlúposti, ktoré je masívne podporované politickými silami a nezodpovednými sociálnymi platformami.

Za spoluprácu a prácu s AI ďakujem Jakubovi Steincekerovi, Jurajovi Koreňovi za anjelíka. S animáciami mi pomáha talentovaná študentka VŠVU Dominika Korbašová.

Zvukový dizajn bude mať na starosti Lukáš Kasprzyk a Peter Kudlička.

Za nahranie komentáru ďakujem Mišovi Džadoňovi a Borisovi Farkašovi.

Za konzultácie ďakujem dramaturgičke Viere Čákanyovej a režisérovi Andrejovi Kolenčíkovi

Za knižné odmeny ďakujem vydavateľstvu Premedia

Za originálne umelecké diela – grafiku a koláže Milošovi Koptákovi

Autor projektu: Peter Važan

Ukážky z mojej občiansky angažovanej tvorby

Eduroma VOLBY 2020 (animovaný spot k voľbám)

Kampaneros (dok. film o voľbách 2012)

Teraz ťa máme radi (dok. film o voľbách 2010)

Hybridná vojna a ovplyvňovanie volieb Ruskom.

Hybridná vojna je už v plnom prúde aj v našej krajine. Dezinformácie a konšpirácie bombardujú Slovensko na spodné priečky príčetnosti v Európe ako i v celosvetovom merítku. Veríme nezmyslom najviac z krajín EÚ i V4 a sme na tom horšie ako napríklad India, Mexiko či Nigéria.

„Po začiatku vojny medzi Ruskou federáciou a Ukrajinou sa začala nielen v priestore stredoeurópskeho regiónu odohrávať hybridná vojna – pomyselná vojna vo virtuálnom prostredí. Slovenský internet začal byť zaplavovaný dezinformáciami, manipuláciami, informačnými operáciami či len informáciami v takej miere, ako nikdy predtým. (…) …v prípade hybridnej vojny sa do ohrozenia dostala bezpečnosť všetkých obyvateľov SR a budúcnosť demokratického zriadenia krajiny.“

(Správa PZ o dezinformáciách na Slovensku v roku 2022)

Animovaný „predvolebný“ videospot „Daj si pozor kto ťa kŕmi!“ slúži na podporu myšlienok demokracie, ekológie a rozumu, ktorý si cení vzdelanie a poznanie, etiku a dialektiku.

Chceme názorne pomôcť v boji proti konšpiráciám v digitálnom priestore. Je možné, že pomôžeme niekomu rozhodnúť sa vo voľbách zodpovednejšie? Chcem veriť, že áno.

Videli ste už smetisko “najcennejších” vecí a túžob? Dunaj v skutočnosti tečie naopak!!!(?) Ak sa na Slovensku vyrobí najviac áut na obyvateľa na svete, ako sa nás dotkne klimatická kríza? Kde sa ukrýva pravda? V krmive či v krmiteľovi? Vojna bolí vždy!

Pomôžte nám prosím zachovať zvyšky zdravého rozumu a vytvoriť krátky film, ktorý ostane cennou ukážkou i pre výuku mediálnej výchovy. Chceme motivovať a osloviť (nielen) mladých ľudí a zanechať odkaz – manifest, ktorý bude aktuálny ešte aj dlho po voľbách, nech už dopadnú akokoľvek. 

Prečo potrebujeme Vašu podporu?

Väčšina z nás sa podujala vytvárať videospot bezodplatne. Animák sme už začali vyrábať pred mesiacom a desiatky hodín nášho času sa premieňa na digitálnu realitu. Budeme v jeho výrobe pokračovať aj počas celej Donio kampane, dúfajúc vo Vašu podporu.

Robíme to na úkor svojho voľného času, či platenej práce, pretože veríme, že je to pre dobrú vec.  Budeme však nesmierne radi za každé euro.

 1. Za 1000 EUR budem vedieť ako-tak zaplatiť prácu animátorke Dominike, vrátia sa nám náklady na licencie k zakúpeným fotografiám.
 2. Ak získame 2000 EUR, väčšina tvorcov tak bude symbolicky ohodnotená brigádnickou mzdou (5 – 10 EUR/hod).
 3. Ak vyzbierame 2500 EUR, budeme môcť tvorbe venovať viac času, zaplatiť reklamu na sociálnych sieťach.
 4. Darujete nám 3000+ EUR a budeme môcť rozšíriť animák a spracovať ho ako aktivitu na hodiny mediálnej výchovy, občianskej výchovy, či geografie pre posledné ročníky ZŠ a stredné školy.

Ide o niekoľko dní práce animátorky, desiatky hodín Jakubovej práce s AI, práca a náklady zvukového dizajnéra, desiatky hodín komunikácie a propagácie, grafické práce (DTP) ako i nejaké to euro na propagáciu animáku na sociálnych sieťach, zakúpenie práv k fotografiám, tlač odmien – pohľadníc  a podobne.

Chcete zakladateľovi projektu niečo odkázať?

Pre zobrazenie či pridanie odkazu musíte byť prihlásený na Facebooku a mať vo svojom prehliadači povolené cookies tretích strán.

Aktuality

16. 9. 2023 11:55

Finišujeme s animákom.

Milé podporovateľky a podporovatelia,

skôr než som Vám všetkým stihol poďakovať za dosiahnutie prvého míľnika, podarilo sa nám dosiahnuť rovno aj ten druhý. Veľmi si to vážime. Vaša podpora je nám veľkým povzbudením. Vyzerá, že animák sa nám podarí dokončiť už tento týždeň a splníme tak sľub neistej a pomerne stresujúcej misie – dokončiť animák pred voľbami.

V prípade, že dosiahneme aj tretí míľnik, plánujem urobiť o kúsok dlhšiu verziu (bez dôrazu na voľby) a spolu so sprievodným materiálom (linky, texty, odkazy na literatúru, aktivity – analýza jednotlivých obrazov, otázky na diskusiu…) ho posunúť ako metodickú pomôcku pre účely mediálneho vzdelávania, hodiny geografie a podobne.

Ďakujeme krásne za Vašu podporu!

1. 9. 2023 11:56

Zlá správa pre konšpirátorov!

Milé priateľky a priatelia, kamaráti a kamarátky, partneri a partnerky projektu,

vďaka Vám sa nám čoskoro podarí vyzbierať plnú podporu pre projekt (chýba už len máličko) a ako i zaplniť celý Nový most (Most SNP), kam sa už nič nezmestí. Veríme v silu obrazov a usilovne pracujeme na tom, aby sa do animáku zmestilo čo najviac dôležitého obsahu. Hádam pomôže nerozhodným vo voľbách, či v ujasnení si pohľadu na svet aj po nich, tým ako poukáže na nebezpečenstvo a absurditu niektorých predstáv a “názorov” (od Plochozeme po ruské vplyvové operácie).

Patrí Vám za to veľká vďaka!

27. 8. 2023 22:53

Skvelá správa pre anitkonšpirák!

Ste skvelí! Ďakujem(e) krásne za Vašu podporu!

Za prvých 5 dní sa ste nám darovali už viac ako polovicu cieľovej sumy. A verte, že ani my nezaháľame. Plánujeme koho osloviť na voicover, nakupujeme potrebné podklady a začíname animovať. S Vašou podporou sa nám pracuje o kus radostnejšie, vidíme totiž, že samotný animák si nájde svojich divákov.

Díky moc sis and bro, ďakujeme milí priatelia a kamarátky.

Veľká vďaka partnerom/kám projektu.  

A takéto niečo v animáku nebude, ono sa to bohužiaľ deje občas v skutočnosti na Hodžovom námestí:

Čo je to Donio?

Donio je miesto, kde každý má možnosť jednoducho získať financie na zmenu svojho príbehu alebo na ňu iným prispieť. Zakladateľom vždy odovzdávame 100% získanej sumy.

Ako je možné, že odovzdávate 100% získanej sumy?

Naším cieľom je pomáhať naplno všetkým, ktorí to potrebujú. Vytvorenie kampane na Donio je preto bezplatné. Náš chod hradíme z dobrovoľných darov od podporovateľov, nie z provízií od zakladateľov kampaní. Ďakujeme za ne, sú pre nás nielen veľká finančná pomoc, ale i gesto, že to, čo robíme, vám dáva zmysel.

Naozaj si u vás môžem vytvoriť kampaň na čokoľvek?

Donio ako jediná slovenská platforma pomáha získať financie na čokoľvek. Či už potrebujete financovať liečbu choroby, podporiť blízky útulok, rozbehnúť komunitnú záhradu alebo komerčný predpredaj produktu, kampaň môžete vytvoriť ako fyzická i právnická osoba.

Akú záruku mám, že prostriedky nebudú zneužité?

Pred spustením overujeme identitu každého zakladateľa kampane. Takmer s každým sme v intenzívnom kontakte a pri špeciálnych kategóriách kampane (preplatenie liečby, rekonštrukcie a pod.) si na posúdenie dôveryhodnosti kampane žiadame predloženie potrebných faktúr a dokumentov. Po skončení kampane od zakladateľov kampaní vyžadujeme aktualitu pre podporovateľov, ako boli získané prostriedky využité.

Nemôžem prispieť anonymne? Prečo na prispenie potrebujete moje údaje?

Vždy potrebujeme aspoň váš e-mail, aby sme naň poslali potvrdenie o platbe. Tiež naň budete dostávať informácie o tom, ako sa darí podporenej kampani. Ak ste si vybrali za svoj príspevok aj fyzickú odmenu, potrebujeme aj vaše ostatné kontaktné údaje pre jej odoslanie zakladateľom kampane.

Prečo mi od vás neprišla žiadna faktúra?

Donio nemôže vystavovať faktúru za váš príspevok na Naštartuj projekt, iba generovať Zmluvu o podpore projektu. Ak pre potreby vášho účtovníctva potrebujete aj faktúru, obráťte sa s touto požiadavkou na zakladateľa projektu.

Kedy môžem očakávať svoju odmenu?

Zodpovednosť za odosielanie odmien a komunikáciu o nich má zakladateľ kampane. Ak nie je uvedené inak (napr. špecifikované v odmene), zakladateľ má na odoslanie odmien podporovateľom 90 dní. Odmeny nie je možné vyzdvihnúť v kancelárii Donio v Novej Cvernovke.

Neprišiel mi od vás žiaden e-mail. Čo mám robiť?

Vo svojom e-mailovom klientovi sa pozrite do kategórie Ostatné. Alebo skontrolujte priečinok Spam. Ak nie je ani tam, ozvite sa nám na ahoj@donio.sk a spolu to vyriešime.

Od prispenia ubehlo už 24 hodín a moju platbu stále nevidím. Je to normálne?

Ak ste zvolili platbu kartou, mala by sa v prehľade kampane zobraziť hneď po prispení. Ak ste zvolili platbu prevodom, váš príspevok sa pripíše až v momente, keď peniaze prídu na účet. V prípade, že ste odoslali inú čiastku alebo ste nezadali variabilný symbol, musíme váš príspevok manuálne spárovať. To môže trvať aj týždeň.

Nepodarilo sa mi urobiť platbu kartou zo zahraničia, čo s tým?

Ak máte ťažkosti uskutočniť platbu zo zahraničia, môže byť chyba na strane platobnej brány, ktorá špeciálne zahraničné platobné karty neprijíma. Ak zvolíte platbu prevodom, môžete použiť službu Wise, ktorá má výhodnejšie poplatky.

Kampaň nezískala cieľovú sumu. Čo sa bude diať s mojimi peniazmi?

V momente, keď sa ukončenej kampani nepodarila dosiahniť želaná cieľová čiastka, nedosiahla ani prvý kampaňový míľnik (ak pracovala s míľnikmi) alebo nevyzbierala ani 200 eur (ak nebola stanovená cieľová čiastka), váš príspevok do 14 dní vrátime späť na váš účet alebo na platobnú kartu.

Ospravedlňujeme sa, ale zoznam darcov je dočasne nedostupný z dôvodu veľkého zaťaženia našej webovej stránky. Pracujeme na náprave. Ďakujeme vám za pochopenie.

Premýšľate ako pomôcť ešte viac?

Založte si vlastnú darcovskú výzvu a podporte tento príbeh spolu s priateľmi v rámci narodeninovej oslavy, vo firme alebo na športovej akcii.

Ako funguje Darcovská výzva

 1. Pridajte Darcovskú výzvu – vymyslite vlastný názov a napíšte krátky úvod, prečo vás zaujal príbeh, ktorý ste sa v Darcovskej výzve rozhodli podporiť.
 2. Zdieľajte ju s priateľmi, kolegami či vo svojej komunite, aby sa do pomoci mohlo zapojiť čo najviac prispievateľov.
 3. Získané financie priradíme ku kampani, ktorú ste sa rozhodli podporiť v 100 % výške.
Pridať Darcovskú výzvu Zistiť viac

U tohto príbehu zatiaľ žiadne Darcovské výzvy nie sú

Vyberte si odmenu

BRO/SIS - pre dobrý pocit (bez odmeny)
Prispejte 3 € a viac

BRO/SIS – pre dobrý pocit (bez odmeny)

Každá pomoc sa ráta!

Odmena

Toto je jedno pivo alebo limonáda (prípadne variant káva či sóda), ktorú nevypiješ a pričiníš sa tak o vznik a rozšírenie animáku. Veľmi si to vážime. Proste díky bro! Dík moc sis! Prípadne ďakujeme krásne pane, pani, slečna, fešák.

Získať túto odmenu
KAMOŠ/KA - pohľadnice (5ks)
Prispejte 10 € a viac

KAMOŠ/KA – pohľadnice (5ks)

Zostáva 57/100

Pošleme ti pohľadnice s motívmi z animáku a veľké dikesko!

Odmena Zostáva 57/100
 • poďakovanie v animáku
PRIATEĽ/KA - múdra kniha z Premedie
Prispejte 30 € a viac

PRIATEĽ/KA – múdra kniha z Premedie

Zostáva 17/50

Vďaka! Patrí ti kniha z vydavateľstva Premedia (podľa výberu – viď. varianty)

Odmena Zostáva 17/50
 • 5ks pohľadníc s motívmi z animáku
 • poďakovanie na konci spotu
Získať túto odmenu
PARTNER/KA - 3 knihy, pohľadnice a obrázok
Prispejte 100 € a viac

PARTNER/KA – 3 knihy, pohľadnice a obrázok

Zostáva 9/15

ĎAKUJEME KRÁSNE! Získavate trojicu kníh z vydavateľstva Premedia:

 • Timothy Snyder: Cesta do neslobody
 • Anna Reid: Krajina na okraji
 • Hannah Arendtová: Pôvod totalitarizmu (druhé vydanie)
Odmena Zostáva 9/15
 • špeciálne poďakovanie v titulkoch ako sponzorovi projektu
 • neminie vás sada pohľadníc
 • limitovaný výtlačok obrázku A5 s motívmi z animáku
VEĽAVÁŽENÝ PÁN/PANI - Originálna grafika od Jankoviča
Prispejte 200 € a viac

VEĽAVÁŽENÝ PÁN/PANI – Originálna grafika od Jankoviča

Zostáva 1/1

Dovoľte mi poďakovať sa Vám za štedrosť, odmenou nech je Vám slovenské umenie. Signovaný originál Jankovičovej grafiky.

Odmena Zostáva 1/1
 • špeciálne poďakovanie vo filme
 • 3 knihy
 • pohľadnice 
CTENÝ PARTNER/KA - originálna koláž
Minuli sa

CTENÝ PARTNER/KA – originálna koláž

Zostáva 0/1

Patrí Vám veľká vďaka a originálna koláž od slovenského výtvarníka Miloša Koptáka.

Odmena Zostáva 0/1
 • špeciálne poďakovanie v titulkoch ako sponzorovi projektu
 • neminie Vás sada pohľadníc

Naštartuj projekt je určený zakladateľom zaujímavých nápadov, ktorým môže podporením kampane pomôcť ktokoľvek. Kampane na Naštartuj projekt nie sú realizované podľa zákona o verejných zbierkach, ktorý zahŕňa iba verejnoprospešné aktivity. Viac si môžete prečítať v našich Pravidlách používania.

Chcete Naštartovať projekt? Sme za každú dobrosť.

Vytvoriť kampaň

Podporte projekt a získajte atraktívnu odmenu

BRO/SIS - pre dobrý pocit (bez odmeny)
Prispejte 3 € a viac

BRO/SIS – pre dobrý pocit (bez odmeny)

Každá pomoc sa ráta!

Odmena

Toto je jedno pivo alebo limonáda (prípadne variant káva či sóda), ktorú nevypiješ a pričiníš sa tak o vznik a rozšírenie animáku. Veľmi si to vážime. Proste díky bro! Dík moc sis! Prípadne ďakujeme krásne pane, pani, slečna, fešák.

Získať túto odmenu
KAMOŠ/KA - pohľadnice (5ks)
Prispejte 10 € a viac

KAMOŠ/KA – pohľadnice (5ks)

Zostáva 57/100

Pošleme ti pohľadnice s motívmi z animáku a veľké dikesko!

Odmena Zostáva 57/100
 • poďakovanie v animáku
PRIATEĽ/KA - múdra kniha z Premedie
Prispejte 30 € a viac

PRIATEĽ/KA – múdra kniha z Premedie

Zostáva 17/50

Vďaka! Patrí ti kniha z vydavateľstva Premedia (podľa výberu – viď. varianty)

Odmena Zostáva 17/50
 • 5ks pohľadníc s motívmi z animáku
 • poďakovanie na konci spotu
Získať túto odmenu
PARTNER/KA - 3 knihy, pohľadnice a obrázok
Prispejte 100 € a viac

PARTNER/KA – 3 knihy, pohľadnice a obrázok

Zostáva 9/15

ĎAKUJEME KRÁSNE! Získavate trojicu kníh z vydavateľstva Premedia:

 • Timothy Snyder: Cesta do neslobody
 • Anna Reid: Krajina na okraji
 • Hannah Arendtová: Pôvod totalitarizmu (druhé vydanie)
Odmena Zostáva 9/15
 • špeciálne poďakovanie v titulkoch ako sponzorovi projektu
 • neminie vás sada pohľadníc
 • limitovaný výtlačok obrázku A5 s motívmi z animáku
VEĽAVÁŽENÝ PÁN/PANI - Originálna grafika od Jankoviča
Prispejte 200 € a viac

VEĽAVÁŽENÝ PÁN/PANI – Originálna grafika od Jankoviča

Zostáva 1/1

Dovoľte mi poďakovať sa Vám za štedrosť, odmenou nech je Vám slovenské umenie. Signovaný originál Jankovičovej grafiky.

Odmena Zostáva 1/1
 • špeciálne poďakovanie vo filme
 • 3 knihy
 • pohľadnice 
CTENÝ PARTNER/KA - originálna koláž
Minuli sa

CTENÝ PARTNER/KA – originálna koláž

Zostáva 0/1

Patrí Vám veľká vďaka a originálna koláž od slovenského výtvarníka Miloša Koptáka.

Odmena Zostáva 0/1
 • špeciálne poďakovanie v titulkoch ako sponzorovi projektu
 • neminie Vás sada pohľadníc