Úspešne dokončené:

Podporte vydanie cestopisu „Americkými chodníkmi“

Míľnik 1/2

polovica nákladov na prípravu tlačových podkladov (zalomenie, grafika, korektúra)

Získaných 0 € 933 €
750 €

Míľnik 2/2

30% nákladov na príprava tlačových podkladov (zalomenie, grafika, korektúra) + tlače

Získaných 0 € 933 €
1 500 €
 -
41 podporovateľov
Celkom sa zapojilo
23 €
Priemerná výška daru
80 €
Najvyšší dar
34 dní
Získané za
Viac o tomto projekte

Podporte vydanie cestopisu „Americkými chodníkmi“

Míľnik 1/2

polovica nákladov na prípravu tlačových podkladov (zalomenie, grafika, korektúra)

Získaných 0 € 933 €
750 €

Míľnik 2/2

30% nákladov na príprava tlačových podkladov (zalomenie, grafika, korektúra) + tlače

Získaných 0 € 933 €
1 500 €
Zakladateľ
OZ Cestou necestou
Dátum pridania
3. 10. 2023
Posledná aktualita

4. 11. 2023 16:24

Už len 2 dni do konca kampane

Kampaň končí už o 2 dni a chýba malý kúsok k splneniu prvého miľníka. 

Zobraziť celú aktualitu

Predstavenie príbehu

140 dní, 1970 km pešo na horách s výstupmi na sopky v Mexiku a Guatemale, prejdenie Colorado Trailu vrátane 12 vrcholov a 5 týždňov na Alajške. 

Podporte tlač knihy, v ktorej sa dozviete…

 • Ako sa dá vystúpiť na Pico Orizaba (5636 metrov, najvyššia sopka Severnej Ameriky) a 3 ďalšie vysoké sopky pri Mexico City (Toluca, Ajusco, Ixta) počas 6 dní iba s pomocou verejnej dopravy. 
 • Kedy je najlepší čas pozorovať chŕliacu lávu v Guatemale? Ktorých 7 sopiek sa dá výjsť za 7 dní? 
 • Čo najlepšie sa dá urobiť, keď letenka na Aljašku je s prestupom v Denveri? No predsa prejsť Colorado Trail, ktorý som si predĺžil na 1000 kilometrov vďaka výstupom na niekoľko vrcholov…
 • Aké je to kráčať v Národnom parku Denali, kde nie sú chodníky a strážcovia parku odporúčajú, aby ste išli mimo chodníkov, ak nejaký uvidíte, aby príroda ostala po vás rovnaká aj pre ďalšie generácie?
 • Čo robia medvede grizly pri stretnutí? Postavia sa na zadné a vetria? Jedia ďalej čučoriedky? Alebo je dôvod si cvrknúť?
 • a mnoho ďalšieho.

Ak vás zaujíma viac, táto kniha je pre vás. Podporte jej tlač a už v novembri bude u vás doma.

Prevýšenie na túrach: 91 km stúpania a 91 km klesania

Mapa celej cesty

Mapy túr a zoznamy vrchov sú na mojej stránke

Kto stojí za kampaňou?

Michal Knitl je vášnivý turista, ktorý odkedy prešiel Pacifickú hrebeňovku (2019), vyhľadáva najmä hory. Od roku 2019 prešiel viac ako 10 000 kilometrov v Amerike, Európe a Ázii. Michal je autor šiestich cestopisov, zakladateľ cestovateľského festivalu Cestou necestou a jeden z najaktívnejších couchsurferov na Slovensku.

Sledovať ho môžete na webe, facebooku, instragrame a jeho prezentácie väčšinou na festivale Cestou necestou, s ktorým spolu s kolegami chodí po celom Slovensku (facebook / instagram).

Kniha

Kniha bude mať 256 strán, ktoré budú doplnené 260 fotografiami. Cestopis je pokračovaním prvého dielu Nespútaná Kolumbia a bude v rovnakom formáte, t. j. 256 strán, 260+ fotografií, tvrdá väzba.

Ako som sa dostal na Aljašku?

Bola korona a robiť cestovateľské festivaly sa nedalo. Chvíľu som aj rozmýšľal, čo iné by som robil, ale na nič som neprišiel. Keď som pre koronu ostal na Silvestra sám doma, otvoril som mapu a začal pozerať, kam by som sa vybral. Po týždni som kúpil letenku do Kolumbie a o ďalší týždeň som letel. Hranica do Ekvádoru bola zatvorená a Peru bolo úplne zatvorené. A tak som sa v čase začínajúcich demonštrácií proti pandemickým opatreniam v Kolumbii presunul do Mexika, ktoré ma očarilo a veľmi milo prekvapilo svojou krásou. Z Mexika som hľadal letenky na Aljašku. Najlacnejšie boli cez Denver v Colorade. Nenapadlo mi nič lepšie, ako si tam dať mesačnú prestávku a prejsť 1000 kilometrov na Colorado Traile a potom ísť na Aljašku… Tá bola láska na prvý pohľad. Na Aljašku sa isto ešte niekedy vrátim.

Sopky v Mexiku a Guatemale

Prvý týždeň v Mexiku spoznávam Yucatan – piesočnaté pláže, pamiatky Mayov a najmä úžasné cenotes (prírodné jazierka ukryté v jaskyniach s otvoreným stropom). Cez Chiapas a pekné vodopády sa presúvam do Guatemaly, kde v priebehu 10 dní vychádzam na vrcholy sopiek Santa Marta, Tajumulco, Toliman, Atitlan, Acatenango i Fuego, ktorý stále chŕli lávu.

Po návrate do Mexika sa presúvam do Barrancas del Cobre na severe krajiny. Oblasť bola a ešte stále je trochu nebezpečná pre hranicu drogových kartelov. Niekoľko dní kráčam po kaňonoch, ktoré sú hlbšie ako Grand Canyon. Cestu končím výstupom na štyri sopky v oblasti Mexico city – Nevado Toluca, Volcan Ajusco, Iztaccihuatl (5230 metrov) a Pico de Orizaba (5636 metrov) v priebehu šiestich dní. Mexiko a Guatemala ma veľmi príjemne prekvapili.

1700 km peši na Colorado Traile, na Aljaške i vo Washingtone

Prejdeme sa mesiac po Colorade z Denveru do Duranga, kde som si Colorado Trail (782 km) predĺžil a vyšiel aj na 9 hôr s výškou nad 4267 metrov (teda 14.000 feet). Po ceste späť sa pozrieme do národných parkov Arches, Canyonlands, Black Canyon of Gunnison, Rocky Mountains, ako aj do štátneho parku Dead Horse Point.

Letecky sa presúvam na Aljašku, kde počas 5 týždňov prechádzam viac ako 300 kilometrov, väčšinou mimo vyznačených chodníkov, vrátane šiestich dní v Denali. Národný park Denali má jednoduché pravidlá – môžeš ísť úplne všade. Iba ak spíš, potrebuješ pre danú oblasť povolenie. Žiadne chodníky, iba divočina. Tak je tomu vo viacerých oblastiach. V diaľke som videl niekoľkých medveďov grizly, najbližšie som zo zvierat stretol losa s veľkými parohmi. Bol asi 30 metrov odo mňa. Vyskúšal som si packrafting na rieke v Anchorage i na jazere pri ľadovci (malý raft, ktorý sa zmestí do batohu a váži pod 4 kilá).

Posledné dva týždne objavujem oblasť Pickets, kráčam pri horách Mount Baker a Shuksan a spoznávam Národný park Olympic vo Washingtone.

Na čo získané peniaze použijeme?

Náklady na vydanie knihy sú podstatne vyššie, ako je suma uvedená v kampani.  Cieľom kampane je aspoň čiastočne pokryť náklady na knihu, ktoré sú:

 • 1500 € príprava tlačových podkladov (zalomenie, grafika, korektúra)
 • 3789 € za tlač 500 kusov

Miľníky:

 1. miľník: 750 € – polovica nákladov na prípravu tlačových podkladov (zalomenie, grafika, korektúra)
 2. míľnik: 1500 € – pokrytie nákladov na prípravu tlačových podkladov
 3. miľník: 2277 € – 15 % nákladov na tlač publikácie

Ceny odmien zahŕňajú poštovné na Slovensko alebo do Českej republiky.

Tlač a vydanie publikácie je plánované na november 2023, a tak by mala byť u vás doma bez problémov pod stromčekom.

Po vydaní bude cestopis dostupný aj v knihukupectách, ale jeho cena bude (vzhľadom na náklady za distribúciu) okolo 28 €. 

Za akúkoľvek podporu každému vopred veľmi ďakujem.

Chcete zakladateľovi projektu niečo odkázať?

Pre zobrazenie či pridanie odkazu musíte byť prihlásený na Facebooku a mať vo svojom prehliadači povolené cookies tretích strán.

Aktuality

4. 11. 2023 16:24

Už len 2 dni do konca kampane

Kampaň končí už o 2 dni a chýba malý kúsok k splneniu prvého miľníka. 

Čo je to Donio?

Donio je miesto, kde každý má možnosť jednoducho získať financie na zmenu svojho príbehu alebo na ňu iným prispieť. Zakladateľom vždy odovzdávame 100% získanej sumy.

Ako je možné, že odovzdávate 100% získanej sumy?

Naším cieľom je pomáhať naplno všetkým, ktorí to potrebujú. Vytvorenie kampane na Donio je preto bezplatné. Náš chod hradíme z dobrovoľných darov od podporovateľov, nie z provízií od zakladateľov kampaní. Ďakujeme za ne, sú pre nás nielen veľká finančná pomoc, ale i gesto, že to, čo robíme, vám dáva zmysel.

Naozaj si u vás môžem vytvoriť kampaň na čokoľvek?

Donio ako jediná slovenská platforma pomáha získať financie na čokoľvek. Či už potrebujete financovať liečbu choroby, podporiť blízky útulok, rozbehnúť komunitnú záhradu alebo komerčný predpredaj produktu, kampaň môžete vytvoriť ako fyzická i právnická osoba.

Akú záruku mám, že prostriedky nebudú zneužité?

Pred spustením overujeme identitu každého zakladateľa kampane. Takmer s každým sme v intenzívnom kontakte a pri špeciálnych kategóriách kampane (preplatenie liečby, rekonštrukcie a pod.) si na posúdenie dôveryhodnosti kampane žiadame predloženie potrebných faktúr a dokumentov. Po skončení kampane od zakladateľov kampaní vyžadujeme aktualitu pre podporovateľov, ako boli získané prostriedky využité.

Nemôžem prispieť anonymne? Prečo na prispenie potrebujete moje údaje?

Vždy potrebujeme aspoň váš e-mail, aby sme naň poslali potvrdenie o platbe. Tiež naň budete dostávať informácie o tom, ako sa darí podporenej kampani. Ak ste si vybrali za svoj príspevok aj fyzickú odmenu, potrebujeme aj vaše ostatné kontaktné údaje pre jej odoslanie zakladateľom kampane.

Prečo mi od vás neprišla žiadna faktúra?

Donio nemôže vystavovať faktúru za váš príspevok na Naštartuj projekt, iba generovať Zmluvu o podpore projektu. Ak pre potreby vášho účtovníctva potrebujete aj faktúru, obráťte sa s touto požiadavkou na zakladateľa projektu.

Kedy môžem očakávať svoju odmenu?

Zodpovednosť za odosielanie odmien a komunikáciu o nich má zakladateľ kampane. Ak nie je uvedené inak (napr. špecifikované v odmene), zakladateľ má na odoslanie odmien podporovateľom 90 dní. Odmeny nie je možné vyzdvihnúť v kancelárii Donio v Novej Cvernovke.

Neprišiel mi od vás žiaden e-mail. Čo mám robiť?

Vo svojom e-mailovom klientovi sa pozrite do kategórie Ostatné. Alebo skontrolujte priečinok Spam. Ak nie je ani tam, ozvite sa nám na ahoj@donio.sk a spolu to vyriešime.

Od prispenia ubehlo už 24 hodín a moju platbu stále nevidím. Je to normálne?

Ak ste zvolili platbu kartou, mala by sa v prehľade kampane zobraziť hneď po prispení. Ak ste zvolili platbu prevodom, váš príspevok sa pripíše až v momente, keď peniaze prídu na účet. V prípade, že ste odoslali inú čiastku alebo ste nezadali variabilný symbol, musíme váš príspevok manuálne spárovať. To môže trvať aj týždeň.

Nepodarilo sa mi urobiť platbu kartou zo zahraničia, čo s tým?

Ak máte ťažkosti uskutočniť platbu zo zahraničia, môže byť chyba na strane platobnej brány, ktorá špeciálne zahraničné platobné karty neprijíma. Ak zvolíte platbu prevodom, môžete použiť službu Wise, ktorá má výhodnejšie poplatky.

Kampaň nezískala cieľovú sumu. Čo sa bude diať s mojimi peniazmi?

V momente, keď sa ukončenej kampani nepodarila dosiahniť želaná cieľová čiastka, nedosiahla ani prvý kampaňový míľnik (ak pracovala s míľnikmi) alebo nevyzbierala ani 200 eur (ak nebola stanovená cieľová čiastka), váš príspevok do 14 dní vrátime späť na váš účet alebo na platobnú kartu.

Veľkorysý darca
5 €  •  6. 11. 2023 23:01
Darca, ktorý je za každú dobrost
10 €  •  6. 11. 2023 21:40
Veľkorysý darca
25 €  •  6. 11. 2023 20:39
Veľkorysý darca
20 €  •  6. 11. 2023 11:21
Milý darca
26 €  •  6. 11. 2023 8:47
Darca, ktorý je za každú dobrost
15 €  •  6. 11. 2023 8:22
Veľkorysý darca
20 €  •  5. 11. 2023 22:55
Darca, ktorý je za každú dobrost
20 €  •  5. 11. 2023 19:05
Veľkorysý darca
22 €  •  5. 11. 2023 18:08
Darca, ktorý je za každú dobrost
20 €  •  5. 11. 2023 16:31
Láskavý darca
25 €  •  5. 11. 2023 16:19
Láskavý darca
12 €  •  5. 11. 2023 14:44
Štedrý darca
10 €  •  4. 11. 2023 19:02
Štedrý darca
20 €  •  4. 11. 2023 18:27
Dobrosrdečný darca
12 €  •  4. 11. 2023 17:54
Darca, ktorý je za každú dobrost
22 €  •  4. 11. 2023 17:17
Láskavý darca
20 €  •  1. 11. 2023 11:42
Láskavý darca
27 €  •  30. 10. 2023 21:29
Štedrý darca
35 €  •  30. 10. 2023 11:08
Darca, ktorý je za každú dobrost
45 €  •  30. 10. 2023 10:57
Štedrý darca
20 €  •  29. 10. 2023 23:39
Darca, ktorý je za každú dobrost
12 €  •  26. 10. 2023 22:12
Veľkorysý darca
20 €  •  23. 10. 2023 19:19
Veľkorysý darca
20 €  •  21. 10. 2023 12:40
Láskavý darca
10 €  •  19. 10. 2023 15:26
Dobrosrdečný darca
20 €  •  19. 10. 2023 14:07
Veľkorysý darca
15 €  •  12. 10. 2023 17:43
Štedrý darca
35 €  •  9. 10. 2023 12:45
Darca, ktorý je za každú dobrost
35 €  •  9. 10. 2023 7:31
Láskavý darca
20 €  •  8. 10. 2023 20:14
Štedrý darca
20 €  •  8. 10. 2023 15:15
Milý darca
80 €  •  7. 10. 2023 19:51
Darca, ktorý je za každú dobrost
70 €  •  6. 10. 2023 14:25
Darca, ktorý je za každú dobrost
20 €  •  5. 10. 2023 19:41
Darca, ktorý je za každú dobrost
30 €  •  5. 10. 2023 15:15
Dobrosrdečný darca
20 €  •  5. 10. 2023 8:48
Štedrý darca
20 €  •  4. 10. 2023 7:40
Dobrosrdečný darca
10 €  •  3. 10. 2023 18:21
Veľkorysý darca
5 €  •  3. 10. 2023 18:18
Dobrosrdečný darca
20 €  •  3. 10. 2023 17:09
Milý darca
20 €  •  3. 10. 2023 15:57

Premýšľate ako pomôcť ešte viac?

Založte si vlastnú darcovskú výzvu a podporte tento príbeh spolu s priateľmi v rámci narodeninovej oslavy, vo firme alebo na športovej akcii.

Ako funguje Darcovská výzva

 1. Pridajte Darcovskú výzvu – vymyslite vlastný názov a napíšte krátky úvod, prečo vás zaujal príbeh, ktorý ste sa v Darcovskej výzve rozhodli podporiť.
 2. Zdieľajte ju s priateľmi, kolegami či vo svojej komunite, aby sa do pomoci mohlo zapojiť čo najviac prispievateľov.
 3. Získané financie priradíme ku kampani, ktorú ste sa rozhodli podporiť v 100 % výške.

Pri tejto kampani nejde Darcovkú výzvu pridať, pretože kampaň už bola ukončená.

Vyberte si odmenu

Naštartuj projekt je určený zakladateľom zaujímavých nápadov, ktorým môže podporením kampane pomôcť ktokoľvek. Kampane na Naštartuj projekt nie sú realizované podľa zákona o verejných zbierkach, ktorý zahŕňa iba verejnoprospešné aktivity. Viac si môžete prečítať v našich Pravidlách používania.

Chcete Naštartovať projekt? Sme za každú dobrosť.

Vytvoriť kampaň

Podporte projekt a získajte atraktívnu odmenu