Podporte zamestnávanie Ukrajincov na Slovensku

 -
Získaných 0 € 20 €
od 1 darca
8 dní
do ukončenia

Buďte s nami za každú dobrosť. Odovzdáme 100 % vášho daru.

Darovať
Dátum pridania
27. 4. 2022

COLLDEEDs jobfair for non-Slovak speaking professionals – Deň pre Ukrajinu

Už pár rokov sa venujem práci s cudzincami. Hlavne v oblasti realít. Ale postupne sa začali na mňa obracať s ďalšími prosbami. Uvedomila som si, aké zložité to majú, keď prídu do cudzej krajiny. Pochopiť inú kultúru, zvyklosti, zorientovať sa v úplne jednoduchých, pre nás bežných situáciách. Hlavne som si všimla obmedzené možnosti zamestnania.

Preto som chcela vymyslieť jedno miesto – trh pracovných príležitostí, kde vedia využiť svoj potenciál, mnohokrát veľmi zaujímavé jazykové kombinácie, pochopenie zahraničnej klientely, kultúrnych rozdielov:

COLLDEEDs jobfair for non-Slovak speaking professionals

Covid túto ideu pribrzdil, ale súčasná utečenecká kríza zas urýchlila. Prišlo tu množstvo vzdelaných ľudí, prevažne žien, ktoré boli radi, keď našli akúkoľvek prácu, len aby mohli zabezpečiť základné potreby pre ich deti. 

Radi by sme spolu s mojimi kolegynkami, pomohli týmto ľuďom, aby si našli prácu aj vhodnejšiu ich pracovným skúsenostiam a vzdelaniu.

Je množstvo pozícií, kde by sa mohol zamestnať cudzinec aj bez znalosti Slovenského jazyka. Rovnako aj Slovák, ktorý namiesto toho, aby hľadal príležitosti v zahraničí, kde by vedel využiť cudzie jazyky a pracoval v multikultúrnom podnetnom prostredí, by v prípade takýchto možností tu, ostal radšej doma pracovať.

Množstvo firiem vníma prekážky zamestnávania cudzincov, pričom aj tieto bariéry, by sme v súlade s podporou mobility pracovnej sily, mali rúcať. Rovnako aj predsudky o tom, že nám títo ľudia berú prácu. Ale budovať povedomie, že bez nich naša ekonomika nebude fungovať. Je tu množstvo odvetví, kde sme na nich bytostne odkázaní. Chýbajú nám zdravotníci, IT špecialisti, ľudia v logistike, strojárstve atď.. Kde ani snahou o navrátenie mozgov domov, ani rozširovaním štúdií daných odborov nevykryjeme aktuálny nedostatok. 

Lucia Litvová

COLLDEEDs

Pomôžme spoločne Ukrajinským utečencom, aby si mohli pomôcť sami..

Pomôžme spoločne Ukrajinským utečencom, aby si mohli pomôcť sami..

Hlavne teda ženám, mnohokrát matkám, ktoré prišli na Slovensko a je na nich odkázaná celá rodina – ich deti, aj mamy, starí rodičia..

Akútna pomoc utečencom spočíva v zabezpečení základných potrieb – poskytnúť miesto na spanie, jedlo, pokryť základné potreby – zdravotnú starostlivosť a pod..

Čo je však najdôležitejšie po tomto úvode, je poskytnúť im možnosť, aby si vedeli pomôcť sami.

Aby si vedeli zabezpečiť tieto potreby sami, vlastnou prácou. Aby sa necítili odkázaní na milodary ľudí, aby mohli získať naspäť svoju sebadôveru a nezávislosť..

Pomôcť im nájsť si vhodné zamestnanie.

Na čo konkrétne budú peniaze z tejto kampane použité?

Peniaze pokryjú čiastočne náklady na zabezpečenie 1 charitatívneho dňa eventu (03. 06. 2022 – Deň venovaný Ukrajine) 

  • od ozvučenia a techniky v sume cca 2186 EUR plus DPH,
  • prenájmu mobiliáru – prenájom stoličiek do obecenstva, stolov pre stánky zamestnávateľov v odhadovaných nákladoch cca 1235 EUR plus DPH
  • tlmočnícke služby na tlmočenie prezentácií do Ukrajinského jazyka a online streaming v ukrajinčine aj pre účastníkov, ktorí sa nevedia zúčastniť osobne podujatia, ale online aj z iných kútov Slovenska (1180 EUR + DPH).
  • Moderátor, marketingové materiály a tlačoviny (ceny ešte nemám upresnené). Cena za tieto služby odhadujem presiahne 1000 EUR
  • Staff na mieste a kameramana a fotografa sa snažím získať z radov dobrovoľníkov, ale je možné, že aj v tejto oblasti niektoré náklady vzniknú.

Firmy sa snažia naceňovať služby s výraznými zľavami vzhľadom k charitatívnemu rozmeru podujatia. Sú to náklady prepočítané na jeden deň podujatia. 

V prípade, ak sa podarí vyzbierať cieľovú sumu, resp. prevýšiť, peniaze budú vynaložené na ďalšie mikro eventy, ktoré sa plánujú do budúcna zamerané na konkrétne oblasti zamestnávania Ukrajincov– ako zdravotníctvo, IT segment, výskum a vývoj, ako oblasti, ktoré sú kľúčové pre Slovenskú ekonomiku, ale aj beauty segment, keďže máme viacero Ukrajiniek pôsobiacich v tejto oblasti a pod. 

Na podujatí sú podmienky pre zamestnávateľov výrazne dotované. Firmy, ktoré poskytujú prácu v Ukrajinskom jazyku, vedia aj prezentovať na pódiu svoje pracovné príležitosti, aj mať postavený stánok na osobný kontakt s potenciálnymi zamestnancami od 1 EUR, resp. za dobrovoľný príspevok. Výrazne sa snažíme podporiť také firmy, aby prišli na podujatie a aby sme mohli poskytnúť čo najširšiu škálu pracovných pozícií pre Ukrajincov aj v ich rodnom jazyku. 

Druhý deň podujatia je komerčný (04. 06. 2022 – zameraný na zamestnávanie cudzincov všeobecne), takže v prípade, ak sa nepodarí úspešne zrealizovať zbierku, verím, že tieto náklady budú môcť byť vykryté zo zdrojov komerčného dňa a dobrovoľných príspevkov a od príspevkov ostatných zamestnávateľov a podarí sa zrealizovať aj Deň venovaný Ukrajine. Určite nám však Vaša podpora výrazne pomôže v realizácií. 

Láskavý darca
20 €  •  30. 4. 2022 13:29

Premýšľate ako pomôcť ešte viac?

Pridajte k tejto kampani Darcovskú výzvu a podporte tento príbeh spolu s priateľmi v rámci narodeninovej oslavy, vo firme alebo na športovej akcii. Odovzdávame vždy 100 % získanej sumy.

Ako funguje Darcovská výzva

  1. Pridajte Darcovskú výzvu – vymyslite vlastný názov a napíšte krátky úvod, prečo vás zaujal príbeh, ktorý ste sa v Darcovskej výzve rozhodli podporiť.
  2. Zdieľajte ju s priateľmi, kolegami či vo svojej komunite, aby sa do pomoci mohlo zapojiť čo najviac prispievateľov.
  3. Získané financie priradíme ku kampani, ktorú ste sa rozhodli podporiť v 100 % výške.
Pridať Darcovskú výzvu Zistiť viac

U tohto príbehu zatiaľ žiadne Darcovské výzvy nie sú

Buďte prvý, kto pridá Darcovskú výzvu


+ Pridať Darcovskú výzvu

Páči sa vám táto kampaň? Podporte ju darcovskou výzvou.

Založte si vlastnú podkampaň a podporte tento príbeh spolu s priateľmi v rámci narodeninovej oslavy, vo firme alebo na športovej akcii.
Ako to funguje?

Chcete zakladateľovi kampane niečo odkázať?

Pre zobrazenie či pridanie odkazu musíte byť prihlásený na Facebooku a mať vo svojom prehliadači povolené cookies tretích strán.

Odkazy

Láskavý darca
20 €  •  30. 4. 2022 13:29

Kto ďalší daroval?

Chcete vytvoriť kampaň? Sme za každú dobrosť.

Napíšte nám