17. 6. 2025 16:52
Milí priatelia, podporovatelia a nadšenci dobrého saunovania,
od štartu našej kampane ubehli viac než dva roky. Možno sa to zdá ako dlhý čas, ale nám ubehol rýchlejšie než voda dole Hronom. Toto obdobie bolo poriadne pestré – zháňali sme dodatočné financie, hľadali poctivých remeselníkov a čelili rôznym výzvam typickým pre život pod Kráľovou hoľou. Materiál na saunu sme dali vyhotoviť ešte koncom roka 2023, celú stavbu sme ako veľkú skladačku najskôr zložili na miestnom družstve, kde prečkala prvú zimu. Na jar 2024 sme pripravili základové kamene na vopred pripravené miesto, blízko potoka v Šumiackej doline. 😊 Sauna si ešte chvíľu počkala na svojich šikovných staviteľov a v lete sme konečne odštartovali práce naplno. Začalo sa podlahou, a potom to šlo raketovou rýchlosťou – v priebehu týždňa stála hrubá stavba!
Použili sme konštrukčný systém aha, ktorý by ste našli aj v moderných drevodomoch. Steny aj podlaha sú vyplnené penovým sklom – prírodným izolačným materiálom, ktorý je nielen ekologický, ale aj mimoriadne účinný. Potom sa remeselníci pustili do ďalšej výzvy – strechy. Vzhľadom na atypickú konštrukciu si to vyžadovalo poriadnu dávku precíznosti a trpezlivosti.
Sauna dostáva svoju dušu – a severský šmrnc
Jeseň sme zasvätili finálnym úpravám, ktoré z drevostavby urobili skutočné miesto zážitku. Prišli na rad okná, dvere, interiérové lavice – všetko poctivo vyrobené a osadené na mieru. A keď prišiel na rad tmavý exteriérový náter, celá sauna získala ten správny severský charakter. Tento nový vzhľad skvele zapadol do prírody pod Kráľovou hoľou a zároveň jej dodal výnimočný vizuálny podpis.
Vnútro potiarne (saunovej miestnosti) je kapitolou samou o sebe. Steny sme natreli čiernym voskom, ktorý ešte viac zvýrazňuje výhľad cez veľké panoramatické okno.
Príroda tak nie je len kulisou, ale priamou súčasťou saunového zážitku. Na záver pribudla najdôležitejšia vec, ktorá saunu robí saunou. Osadili sme saunovaciu piecku.
Vo vedľajšej oddychovej miestnosti pribudla priestranná lavica, ideálna na relax medzi cyklami saunovania. Svetlo do priestoru jemne presvitá cez svetlík a sklolaminátovú strechu – prvok, ktorý krásne dotvára aj vonkajší vzhľad stavby.
Oba priestory vedú na útulnú terasu – vonkajšiu oddychovú zónu, kde si môžete posedieť, schladiť sa alebo si len užívať pokoj. Pod lavicou nájdete pripravené drevo, ktoré čaká len na to, aby rozohrialo piecku a s ňou aj vaše telo i dušu.
Blízko cieľa – šumiacka sauna je takmer hotová!
Príbeh výstavby lesnej sauny v Šumiaci sa pomaly blíži k svojmu záveru. Pre nás, ktorí sme na nej celé tie mesiace (a roky!) neúnavne pracovali, je to obrovské zadosťučinenie a radosť zároveň.
Tento projekt by však nevznikol bez ľudí, ktorí mu dali kus svojho umu, času a srdca. Srdečne ďakujeme pánovi Ivanovi Hrčkovi, Pavlovi Hrnčiarikovi, Samovi Hríbikovi, Matejovi Gondovi, Martinovi Demovi, zamestnancom obce Šumiac a ďalším šikovným ľuďom zo Šumiaca i spoza jeho hraníc. Každý z nich priložil ruku k dielu – doslova. Veľké ďakujeme patrí aj architektom Petrovi Jurkovičovi a Matejovi Přokopovi, ktorí s pokojom a obrovskou trpezlivosťou hľadali riešenia počas každej etapy tejto stavby. Vďaka nim má sauna nielen dušu, ale aj výnimočný architektonický rukopis.
A teraz tá najlepšia správa: už o niekoľko týždňov sa dvere sauny otvoria aj pre verejnosť. Tešíme sa na vás – a na to, ako spolu oslávime tento výnimočný projekt, ktorý vznikol aj vďaka vám.
Zo srdca ďakujeme
Na záver vám chceme zo srdca poďakovať. Za vašu podporu, finančné príspevky, trpezlivosť a najmä dôveru, ktorú ste tomuto projektu dali.
Vďaka vám sa nám podarilo oživiť tradíciu saunovania, ktorú v Šumiaci založil Michal Demo ešte v roku 1919. Po viac než sto rokoch sa tak pod Kráľovou hoľou zrodilo miesto, kde sa stretáva minulosť s prítomnosťou – oddychová zóna, ktorá nesie ducha histórie a zároveň dýcha modernou architektúrou.
Tento projekt je výsledkom spoločného úsilia a veríme, že sauna bude slúžiť nielen na regeneráciu tela, ale aj na posilnenie vzťahu k prírode, k tradíciám a k sebe navzájom.
Tešíme sa na všetkých, ktorí do Šumiaca zavítate a túto atmosféru zažijete na vlastnej koži. Bez vás by to nešlo.
Ďakujeme. ❤️