Rady pre zakladateľov Dobročinných výziev

3. V priebehu

Aj keď 80% príspevkov pribudne na naše kampane v prvých 5 a posledných 5 dňoch, práve vaša proaktivita v jej priebehu rozhodne o tom, či na konci príde znásobenie získanej čiastky alebo zostanete na tom, čo už máte.

 1. Uvedomte si ako funguje Donio algoritmus

  äčšina užívateľov prichádza priamo na stránku konkrétnej kampane z odkazu, ktorý im niekto pošle, preto je potrebné klásť dôraz na zdieľanie kampane, kde sa len dá. Iba zlomok darcov prichádza cez domovskú stránku (stránka www.donio.sk) alebo zo sekcie Dobročinné výzvy.

  Napriek tomu by ste ale mali vedieť, že v tejto sekcii nie sú kampane zoradené náhodne. Na prvých miestach sa objavujú kampane s dvoma vlastnosťami: novo pridané kampane, a kampane, u ktorých je najviac nových darov od darcov.

  Stáva sa, že po spustení kampane a prvých daroch sa kampaň objaví v zozname hore (pretože je novo založená, a naviac na ňu práve prispelo niekoľko štedrých darcov), v priebehu času sa ale začne posúvať nižšie (pretože sú posledné príspevky darcov niekoľko dní staré a bola založená už pred nejakým časom).

  Čo z toho vyplýva? Ak sa usilujete o udržanie vašej kampane v zozname hore, komunikujte s potenciálnymi darcami intenzívne aj v priebehu kampane. Každý nový dar kampaň v zozname posúva vyššie.

 2. Komunikujte pravidelne. Spísali sme pre vás pár inšpirácií

  Existuje mnoho príležitostí, kedy s potenciálnymi darcami komunikovať. Spísali sme pre vás aspoň pár najdôležitejších.

  Pri prekročení určitého počtu darcov môžete poďakovať už existujúcim darcom a iných ľudí zas namotivovať, že sa kampaň hýbe.

  “Už vás je desať, ktorí ste podporili kampaň pre Evičku…”

  Aj prekročenie okrúhlej sumy či kampaňového míľnika je motivačné a zároveň ho môžete využiť na poďakovanie. Týmto spôsobom navyše oslovujete už existujúcich darcov – ak ich váš príbeh naozaj zaujal, môžu prispieť znova.

  “Spoločne sme získali už tisíc eur na Evičkine rehabilitácie. Už zostáva len polovica.”

  Ak oslovujete určitú skupinu ľudí, napríklad svoj e-mailový zoznam alebo priateľov na Facebooku, zmieňte fakt, že stačí, keď prispeje dostatok ľudí, hoci aj malým darom.

  Pomáha zreálnenie toho, na čo budú využité prostriedky. Napríklad za 15 eur si môže kúpiť Laurinka plienky na celý týždeň, za 25 eur pokryjeme návštevu nemocnice a za 100 eur zaistíme Laurinke 2 hodiny rehabilitácie so súkromným fyzioterapeutom.

  Akýkoľvek posun v rámci kampane alebo v rámci vášho príbehu využite ako možnosť oživiť komunikáciu. Nemajte strach, že kontakty presýtite. Ak kampaň zmienite párkrát do týždňa, pomôže to jej šíreniu a vy sa priblížite k cieľu.

  “Stalo sa niečo úžasné! Ku všetkým štedrým darcom, ktorým srdečne ďakujem, sa pridal aj sám Pán Slávny. Vďaka tomu už zostáva získať len tretinu sumy!”

  Na komunikáciu využívajte naďalej všetky komunikačné kanály, ktoré vás napadnú – osobný kontakt, e-mail, sociálne siete alebo aktuality priamo na stránke kampane.

 3. Pracujte s kampaňovými aktualitami

  V rámci každej kampane môžete pridať aktualitu, ktorá sa zobrazí nad príbehom kampane. Takou aktualitou môže byť akákoľvek z vyššie zmienených udalostí (napríklad prekročenie nejakej sumy, poďakovanie určitému počtu darcov…) alebo napríklad nový obrat vo vašom príbehu (fotky z prvých rehabilitácií, ďalší priebeh hospitalizácie, zapojenie neziskových organizácií a pod).

  Aktualitu uvidia všetci, ktorí prídu na stránku kampane a tiež ju dostanú e-mailom všetci darcovia, ktorí si priali o kampani dostávať upozornenia.

  Aktualitu pridáte tak, že sa po prihlásení prekliknete cez Moje Donio (hore v menu vedľa tlačidla Vyhľadať) do sekcie Moje príbehy. Tam nájdete svoju kampaň a kliknete na tlačidlo Nastavenia (pod obrázkom). V ľavom menu kliknete na odkaz Aktuality. Napravo uvidíte veľké tlačidlo Nová aktualita – kliknutím na neho sa vám otvorí editor aktualít, kam napíšete, čo máte na srdci a/alebo pridáte obrázok či video.


  Po pridaní Aktuality sa aktualita hneď zobrazí na stránke kampane. Nebojte sa preklepov. Na rovnakom mieste, kde sa Aktuality vytvárajú, je tiež možnosť Upraviť, ak by ste chceli podniknúť u už publikovanej aktuality nejaké zmeny.

 4. Odpovedajte na otázky darcov

  V Nastaveniach kampane máte možnosť pridania odpovede na najčastejšie otázky darcov, ak sa opakujú (v ľavom menu Vlastné časté otázky). Tie sa následne zobrazia na prvej pozícii v záložke Časté otázky na stránke kampane.

  Občas si prezrite odkazy darcov alebo komentáre pod kampaňou, ak sa medzi nimi vyskytne nejaká konkrétna otázka. My tiež na komentáre občas odpovedáme, ak sa niekto pýta na detaily fungovania platformy.

  Medzi komentármi sa niekedy bohužiaľ objavia aj nepríjemné správy, z tých si ale nič nerobte a sústreďte sa na tie pozitívne.

Ďalšia rada

Všetky rady

Chcete nám čokoľvek napísať?
Ozvite sa nám na ahoj@donio.sk