Lano v lete… – pomôžme Veronike a jej trom deťom

Míľnik 1/2

Príspevok na vyplatenie nedoplatku v Sociálnej poisťovni, aby mali nárok na sirotské a vdovské

Získaných 0 € 1 045 €
1 000 €
13 dní
do ukončenia

Míľnik 2/2

Podarí sa nám pomôcť ešte viac? Príspevok na vyplatenie nedoplatku v Sociálnej poisťovni, aby mali nárok na sirotské a vdovské

Získaných 0 € 1 045 €
3 000 €
13 dní
do ukončenia

Buďte s nami za každú dobrosť. Odovzdáme 100 % vášho daru.

Darovať Zdieľať

Všetky kampane overujeme

Všetky kampane overujeme

Zakladateľ
Medzi nami
Dátum pridania
5. 1. 2024

Má tridsať päť a učí sa žiť odznova

Nemôže podliehať emóciám, úzkosť a bezradnosť si rieši len v noci, keď je v tichu a sama. „Vtedy zo mňa idú potoky sĺz a donekonečna sa pýtam tú istú otázku, na ktorú niet odpovede – prečo…“

Veronika je mamou troch detí – sú stredobodom jej vesmíru a práve oni ju držia nad vodou. Myslela si, že najväčšou oporou je pre ňu manžel Jozef, od júla však vie, že nie. Dobrovoľne odišiel zo sveta. „Bez náznaku problému, bez vážnej zmeny jeho správania. Večer sme sa ešte smiali, mal slúchadlá na ušiach a spieval, pritom tak falošne to vedel iba on.  Robili sme si z toho srandu, potom ma krásne objal…, fakt som si na ňom nič  nevšimla. Išla  som si skôr ľahnúť, lebo ráno som mala dohodnutú brigádu,“ trasúcim hlasom hovorí Veronika.

Pred siedmou, 15. júla vstala. Bola sobota. Muž nebol v posteli, našla si jeho SMS. „Keď auto nevyšlo, lano to istí.“ Šok, zlá predtucha. „Hľadala som ho po dome, otvorila som vchodové dvere a na ten pohľad do smrti nezabudnem. Obesil sa na strome pri vchode. Zrútila som sa.“ Záchranka, policajti, pohrebáci – s každým komunikoval aj najstarší syn Jožko, ktorý prízvukoval, aby sa mamy pýtali čo najmenej. Lebo je na tom zle. „Mám neskutočného syna. Len teraz dostal občiansky, ale  je hlavou našej rodiny. Neštíti sa žiadnej roboty, ťahá žumpu, kosí trávnik, opravuje všeličo, keď vidí, že na mňa ide smútok, snaží sa ma rozptýliť. Čo vám poviem – učíme sa žiť po novom. Smrť je definitíva a musíme ju prijať.“

Okrem Jožka je tu ešte budúca prváčka Sonička a štvorročný Peťko. Polosiroty… Veronika sa s manželom spoznala v šestnástich, jeho vychovávala babka, ona mala otca alkoholika, takže si povedali, že presne vedia, aký typ rodiny nechcú vytvoriť. „Najlepšie sme sa cítili doma, to, čo sme nedostali my ako deti, sme chceli dopriať tým našim. Pohladenie, lásku, porozumenie.“ Nežili na vysokej nohe, ale nebola to ani veľká chudoba, otec Jožko robil na živnosť opravára strojov, mal skvelého zamestnávateľa, ktorý im dal do prenájmu polku dvojdomu. Nič veľké, ale stačí. Hlavne, že je aj dvor pre deti.  „Po pohrebe bol majiteľ za mnou, vraj tu môžeme ostať bývať za rovnakých podmienok, na dobu neurčitú. Nesmierne mi odľahlo, že sme neprišli ešte aj o strechu nad hlavou,“ povie Veronika.

Manželov skrat pripisuje aj smrti jeho babky, na ktorú bol naviazaný, vychovala ho. „Zomrela asi mesiac pred tým, než to urobil on. Vzalo ho to, ale preboha, mali sme deti, miloval ich, aby im on toto spôsobil? A ešte pred dverami domu? Áno, aj sa naňho za to hnevám, ublížil nám najviac. A šialene je nám za ním smutno. Prvé Vianoce bez neho, Sonička aj Jožko už mali prvé narodeniny bez ocka, aký by bol pyšný, keby videl prvorodeného syna s občianskym preukazom…“

Lenže. Jej s deťmi život neskončil a ide sa ďalej. Musí. Aby toho nebolo málo, dostali sa aj do existenčnej krízy. Veronika bola do decembra na predĺženom rodičovskom s malým Peťkom.  Syndróm dráždivého kašľa, silný nábeh na astmu, je viac chorý ako zdravý. Žiadosť o „predĺženú materskú“ do 5 rokov dieťaťa jej ale zamietli. Ostala teda bez príjmu. Dostáva len prídavky na deti  a náhradné výživné na každé dieťa po 85 eur. Viac ani cent. Vdovské a sirotské? „Nemáme nárok, Jozefovi chýbali tri odpracované roky. Priznávam, že bolo obdobie, kedy si neplatil odvody, lebo mal nízky príjem. Posledné tri roky však už všetko uhrádzal. Vraj, kebyže zaplatím do štyroch tisíc, tak máme nárok tak na vdovské, ako aj sirotské. Preboha, kde by som ja takú sumu nabrala?“

Osirelí: Mama s deťmi. Žijú zo dňa na deň.

V peňaženke má dnes sedem eur a na účte 70. Sme v polke mesiaca a už jej nič nepribudne. Je vďačná za akúkoľvek potravinovú pomoc, drogériu, urgentne by potrebovala dva matrace do postele, pretože na tých starých struny už predrali látku a spať sa na tom nedá. „Do plaču mi je z našej situácie. Hľadám si robotu, lenže musím brať ohľad na deti. O rok pôjde Sonička do školy na opačný koniec dediny, škôlka je zas v druhom konci. Nemôžem ešte robiť na smeny, deti sú malé. Skúšam brigády, ale je ich ako šafranu. Občas za 50 eur ma zavolajú dokladať tovar. Nič stabilné nemám a desí ma to.“

Okrem toho sa im míňa drevo na kúrenie a to zima zďaleka neskončila. Šialene chýba manželov príjem, „na cintoríne sa s ním rozprávam, pýtam sa ho, prečo. Nechal nás doslova odkázaných na žobranie. Prečo na nás nemyslel. Syn Jožko síce hrá silného, ale on videl otca na strome, zobudil sa na môj krik, s chlapcom sa to bude ťahať do konca jeho života. Bojím sa oňho, hocikedy, keď si myslí, že ho nevidím, plače do vankúša ako malé dieťa. Uf, ťažké to máme, ale, musíme ísť ďalej,“ bezradne hovorí trojnásobná mama.

Plány na život nie sú žiadne. Čo bude o rok, o dva? „Prosím vás, fungujeme zo dňa na deň. A ako to bude teraz, keď už nemám ani rodičovský príspevok, to si nedokážem ani predstaviť. Spadli sme na samé dno a ideme sa štverať hore. Hádam… Zajtra idem na pohovor do neďalekých potravín, daj Bože, aby ma zobrali. Hľadajú posilu na štyri hodiny. Neviem za koľko. Ale každé euro sa počíta. V našej rodine teraz mimoriadne. Doslova v ruke dvakrát cent obrátim, kým sa rozhodnem ho na niečo použiť.“

Na čo konkrétne budú peniaze z tejto kampane použité?

Občianske združenie Medzi nami sa snaží pomôcť sociálne slabším rodinám a rodinám s postihnutým členom, preklenúť bezútešnú situáciu. Ide o ľudí, ktoré sa nie vlastnou vinou ocitli v ťažkej situácii.

Možno sa nájde niekto, koho príbeh Veroniky s deťmi osloví. Aj váš príspevok pomôže k vysporiadaniu úhrad v Sociálnej poisťovni, aby mali nárok na sirotské a vdovské. Ďakujeme!

Chcete zakladateľovi kampane niečo odkázať?

Pre zobrazenie či pridanie odkazu musíte byť prihlásený na Facebooku a mať vo svojom prehliadači povolené cookies tretích strán.

Čo je to Donio?

Donio je miesto, kde každý má možnosť jednoducho získať financie na zmenu svojho príbehu alebo na ňu iným prispieť. Zakladateľom vždy odovzdávame 100% získanej sumy.

Ako je možné, že odovzdávate 100% získanej sumy?

Naším cieľom je pomáhať naplno všetkým, ktorí to potrebujú. Vytvorenie kampane na Donio je preto bezplatné. Náš chod hradíme z dobrovoľných darov od podporovateľov, nie z provízií od zakladateľov kampaní. Ďakujeme za ne, sú pre nás nielen veľká finančná pomoc, ale i gesto, že to, čo robíme, vám dáva zmysel.

Naozaj si u vás môžem vytvoriť kampaň na čokoľvek?

Donio ako jediná slovenská platforma pomáha získať financie na čokoľvek. Či už potrebujete financovať liečbu choroby, podporiť blízky útulok, rozbehnúť komunitnú záhradu alebo komerčný predpredaj produktu, kampaň môžete vytvoriť ako fyzická i právnická osoba.

Akú záruku mám, že prostriedky nebudú zneužité?

Pred spustením overujeme identitu každého zakladateľa kampane. Takmer s každým sme v intenzívnom kontakte a pri špeciálnych kategóriách kampane (preplatenie liečby, rekonštrukcie a pod.) si na posúdenie dôveryhodnosti kampane žiadame predloženie potrebných faktúr a dokumentov. Po skončení kampane od zakladateľov kampaní vyžadujeme aktualitu pre podporovateľov, ako boli získané prostriedky využité.

Nemôžem prispieť anonymne? Prečo na prispenie potrebujete moje údaje?

Vždy potrebujeme aspoň váš e-mail, aby sme naň poslali potvrdenie o platbe. Tiež naň budete dostávať informácie o tom, ako sa darí podporenej kampani. Ak ste si vybrali za svoj príspevok aj fyzickú odmenu, potrebujeme aj vaše ostatné kontaktné údaje pre jej odoslanie zakladateľom kampane.

Neprišiel mi od vás žiaden e-mail. Čo mám robiť?

Vo svojom e-mailovom klientovi sa pozrite do kategórie Ostatné. Alebo skontrolujte priečinok Spam. Ak nie je ani tam, ozvite sa nám na ahoj@donio.sk a spolu to vyriešime.

Od prispenia ubehlo už 24 hodín a moju platbu stále nevidím. Je to normálne?

Ak ste zvolili platbu kartou, mala by sa v prehľade kampane zobraziť hneď po prispení. Ak ste zvolili platbu prevodom, váš príspevok sa pripíše až v momente, keď peniaze prídu na účet. V prípade, že ste odoslali inú čiastku alebo ste nezadali variabilný symbol, musíme váš príspevok manuálne spárovať. To môže trvať aj týždeň.

Nepodarilo sa mi urobiť platbu kartou zo zahraničia, čo s tým?

Ak máte ťažkosti uskutočniť platbu zo zahraničia, môže byť chyba na strane platobnej brány, ktorá špeciálne zahraničné platobné karty neprijíma. Ak zvolíte platbu prevodom, môžete použiť službu Wise, ktorá má výhodnejšie poplatky.

Kampaň nezískala cieľovú sumu. Čo sa bude diať s mojimi peniazmi?

V momente, keď sa ukončenej kampani nepodarila dosiahniť želaná cieľová čiastka, nedosiahla ani prvý kampaňový míľnik (ak pracovala s míľnikmi) alebo nevyzbierala ani 200 eur (ak nebola stanovená cieľová čiastka), váš príspevok do 14 dní vrátime späť na váš účet alebo na platobnú kartu.

Štedrý darca
10 €  •  20. 2. 2024 12:46
Dobročiný Darca
10 €  •  19. 2. 2024 9:29
Milý darca
25 €  •  17. 2. 2024 6:58
Milý darca
34 €  •  16. 2. 2024 19:04
Veľkorysý darca
10 €  •  15. 2. 2024 11:11
Veľkorysý darca
10 €  •  14. 2. 2024 16:07
Dobročiný Darca
50 €  •  13. 2. 2024 14:51
Milý darca
15 €  •  12. 2. 2024 20:35
Štedrý darca
10 €  •  11. 2. 2024 20:40
Milý darca
30 €  •  8. 2. 2024 19:35
Dobrosrdečný darca
10 €  •  8. 2. 2024 10:29
Dobročiný Darca
10 €  •  7. 2. 2024 10:02
Veľkorysý darca
50 €  •  6. 2. 2024 23:06
Láskavý darca
10 €  •  5. 2. 2024 15:03
Láskavý darca
25 €  •  5. 2. 2024 13:25
Milý darca
40 €  •  3. 2. 2024 18:49
Veľkorysý darca
25 €  •  2. 2. 2024 22:21
Milý darca
25 €  •  30. 1. 2024 10:41
Dobrosrdečný darca
50 €  •  28. 1. 2024 20:54
zuzana
10 €  •  17. 1. 2024 21:39
myslím na Vás a na Vaše silné deti. Ste veľmi statočná žena. Verím, že to dopadne dobre a budete sa opäť smiať a bezstarostne oddychovať.
Láskavý darca
25 €  •  15. 1. 2024 17:16
Darca, ktorý je za každú dobrost
50 €  •  13. 1. 2024 9:01
Láskavý darca
20 €  •  12. 1. 2024 20:43
Láskavý darca
25 €  •  11. 1. 2024 13:59
Veľkorysý darca
100 €  •  11. 1. 2024 11:25
Dobročiný Darca
20 €  •  10. 1. 2024 20:04
Láskavý darca
25 €  •  10. 1. 2024 12:57
Milý darca
20 €  •  10. 1. 2024 11:02
Štedrý darca
11 €  •  9. 1. 2024 23:28
Dobrosrdečný darca
10 €  •  9. 1. 2024 15:21
Veľkorysý darca
25 €  •  9. 1. 2024 12:07
Štedrý darca
30 €  •  9. 1. 2024 9:45
Láskavý darca
25 €  •  9. 1. 2024 5:58
Dobrosrdečný darca
150 €  •  8. 1. 2024 23:34
Darca, ktorý je za každú dobrost
5 €  •  8. 1. 2024 21:03
Darca, ktorý je za každú dobrost
25 €  •  8. 1. 2024 17:40
Dobročiný Darca
10 €  •  8. 1. 2024 10:57
Milý darca
10 €  •  7. 1. 2024 22:13

Premýšľate ako pomôcť ešte viac?

Založte si vlastnú darcovskú výzvu a podporte tento príbeh spolu s priateľmi v rámci narodeninovej oslavy, vo firme alebo na športovej akcii.

Ako funguje Darcovská výzva

  1. Pridajte Darcovskú výzvu – vymyslite vlastný názov a napíšte krátky úvod, prečo vás zaujal príbeh, ktorý ste sa v Darcovskej výzve rozhodli podporiť.
  2. Zdieľajte ju s priateľmi, kolegami či vo svojej komunite, aby sa do pomoci mohlo zapojiť čo najviac prispievateľov.
  3. Získané financie priradíme ku kampani, ktorú ste sa rozhodli podporiť v 100 % výške.
Pridať Darcovskú výzvu Zistiť viac

U tohto príbehu zatiaľ žiadne Darcovské výzvy nie sú

Páči sa vám táto kampaň? Podporte ju Darcovskou výzvou.

Založte si vlastnú podkampaň a podporte tento príbeh spolu s priateľmi v rámci narodeninovej oslavy, vo firme alebo na športovej akcii.
Ako to funguje?

Odkazy

zuzana
10 €  •  17. 1. 2024 21:39
myslím na Vás a na Vaše silné deti. Ste veľmi statočná žena. Verím, že to dopadne dobre a budete sa opäť smiať a bezstarostne oddychovať.
Štedrý darca
10 €  •  20. 2. 2024 12:46
Dobročiný Darca
10 €  •  19. 2. 2024 9:29
Milý darca
25 €  •  17. 2. 2024 6:58
Milý darca
34 €  •  16. 2. 2024 19:04
Veľkorysý darca
10 €  •  15. 2. 2024 11:11
Veľkorysý darca
10 €  •  14. 2. 2024 16:07
Dobročiný Darca
50 €  •  13. 2. 2024 14:51

Kto ďalší daroval?

Chcete vytvoriť kampaň? Sme za každú dobrosť.

Vytvoriť kampaň