Vybudovanie komunitnej záhrady je skvelým spôsobom oživenia zanedbaného verejného priestoru. Pre adaptáciu na zmeny klímy v mestách nepotrebujeme ďalšie asfaltové plochy, ale zelené oázy s bohatou diverzitou rastlín a možnosťou zadržiavania vzácnej dažďovej vody. Záhrada reaguje aj na potrebu sebestačnosti komunít. Na to, aby mohli byť mestské komunity o krok bližšie k sebestačnosti, potrebujú priestor kde sa môžu prepájať, spolupracovať, predávať si skúsenosti a pomáhať si.
Na vybudovanie záhrady potrebujeme vašu pomoc!
Komunitných záhrad je v slovenských mestách stále málo. Benefitov je mnoho. Vybudovaním ďalšej komunitnej záhrady môžeme posilniť trend udržateľnejších a zdravších miest!
Kto sme a čo robíme?
Sme iniciatíva Poď na dvor – komunita susedov a susediek, ktorí sa už roky starajú o svoje susedstvo v mestskej časti Košice-Sever. Našim hlavným cieľom je podpora živého susedstva, zvyšovanie kvality života, udržateľnejší spôsob života v meste a napokon širšia spoločenská zmena posilňovaním participácie ľudí na menení verejného priestoru a susedstiev.
Záhrada namiesto parkoviska
Na mieste kde chceme vybudovať komunitnú záhradu dlhé roky stála schátraná časť budovy teplární. V jej okolí parkovali autá, okolie zarastalo burinou, bolo špinavé a zanedbané. Tento rok mesto Košice túto schátranú časť budovy zbúralo. Z obavy, že uvoľnený priestor bude zaliaty asfaltom a využitý na parkovanie sme iniciovali založenie komunitnej záhrady.
Z rozhovorov so susedmi sme vedeli, že tu mnohým ľuďom záhrada chýba a že by mohla byť skvelým priestorom pre prepojenie dospelých, mladých ľudí s deťmi a seniorov.
S nápadom sme oslovili mestskú časť Košice-Sever a mesto Košice a stretli sme sa s nadšením a podporou. Aj v spolupráci s nimi premeníme tento kus verejného priestoru na živý zelený priestor.
Koncom augusta 2022 sme realizovali prvé plánovacie stretnutie záujemcov a záujemkýň o využívanie komunitnej záhrady. Spolu s permakultúrnym dizajnérom Jozefom Fekiačom sme mapovali potreby, nápady a návrhy všetkých zúčastnených, aby sme si ucelili predstavu o budúcej záhrade. Na základe tohto stretnutia a ďalšej odbornej práce nášho tímu vznikla predstava, ako by mohla záhrada v budúcnosti vyzerať.
Vizualizácie naznačujú umiestnenie jednotlivých prvkov záhrady, plán výsadby plodín budeme tvoriť opäť spolu so susedmi.
Čo nás čaká ďalej?
V súčasnosti je záhrada ešte prázdnym pozemkom. Holý priestor skrášľuje úplne nové dielo ukrajinskej umelkyne Oksany Kúrmaz a streetartistov z Natreto Studio, ktoré bolo navrhnuté aj s ohľadom na vznikajúcu komunitnú záhradu.
Nás teraz čaká ďalšie plánovanie, vybavenie povolení, nákup materiálu, budovanie mobiliáru, komunitného domu, vyvýšených záhonov, systému pre zber dažďovej vody, umiestnenie kompostérov, výsadba rastlín…
Na to, aby sme tento proces mohli uskutočniť potrebujeme vašu pomoc. Záhradu by sme chceli mať pripravenú na pestovanie do budúcej jari. Preto s časťou prác potrebujeme začať čím skôr.
Komu bude záhrada slúžiť a čo sa v nej bude diať?
Záhrada bude slúžiť susedom zo širokého susedstva, jednotlivcom aj rodinám a bude poskytovať zázemie seniorom a seniorkám z blízkeho Klubu seniorov. Už teraz sa formuje aktívna skupina pestovateľov a pestovateliek – je nás cez 20 domácností.
Okrem pestovania tu budeme organizovať kurzy a workshopy pre širokú verejnosť týkajúce sa pestovania, kompostovania, zadržiavania vody a rôznych ďalších ekologických tém, swapy zeleniny a ovocia, komunitné večere, spoločné grilovačky, aktivity pre deti a podobne.
















