Podporou Petra Sabaku ochránime aj verejnú diskusiu pred nenávisťou a klamstvom

Získaných 0 € 6 497 €
23 000 €
8 dní
do ukončenia

Buďte s nami za každú dobrosť. Odovzdáme 100 % vášho daru.

Darovať Zdieľať

Všetky kampane overujeme

Všetky kampane overujeme

Zakladateľ
Zuzana Suchová, Donio n. f.
Dátum pridania
11. 9. 2023

Prečo je vaša podpora dôležitá?

Súdy už vydali niekoľko rozsudkov, v ktorých konštatovali neoprávnený zásah do osobnostných práv a vyslali tak jasný signál smerom ku kultivácii verejnej diskusie. Napriek týmto súdnym rozhodnutiam však útoky zo strany politických reprezentantov Republiky neprestávajú. Súdom nariadenú povinnosť ospravedlniť sa a uhradiť  15 000 eur označili za svoje „technické“ víťazstvo a naďalej rozširujú nepravdivé informácie. Politici z Republiky sa teda vytrvalo snažia z nepravdivých tvrdení naďalej profitovať a získať tak nielen politický prospech, ale aj štedrý finančný príspevok vo voľbách. Je zrejmé, že peňažná náhrada nemajetkovej ujmy v takejto výške nemá dostatočný preventívny účinok a je potrebné pokračovať ďalej a dosiahnuť, aby súdy okrem povinnosti ospravedlniť sa za neoprávnený zásah do osobnostných práv priznávali aj primeranú náhradu nemajetkovej ujmy. V opačnom prípade budú politici z Republiky v týchto prejavoch pokračovať, nakoľko ich dokážu monetizovať v rôznych podobách.  

Nedostatočnosť priznanej peňažnej náhrady je vidieť aj v porovnaní  s nedávno medializovaným prípadom sudkyne, ktorej bola priznaná náhrada vo výške sedemdesiattisíc eur.  Sme presvedčení, že dobré meno, občianska česť a odborná povesť lekárov a vedcov majú rovnakú hodnotu, akú majú u sudcov. Je preto nutné pokračovať ďalej a dosiahnuť ich zrovnoprávnenie. Vzhľadom na nárast dezinformácií a nepravdivých útokov vo verejnom priestore je vaša podpora omnoho dôležitejšia než kedykoľvek predtým.

Pomôžte nám ozdraviť verejnú diskusiu

Monopolizácia verejnej diskusie politikmi a ich útoky na odborníkov ohrozujú pluralitu názorov a skresľujú verejnú diskusiu. Takéto útoky poškodzujú ich reputáciu s cieľom zdiskreditovať vedecký prístup.

Súdne rozhodnutia, ktoré odsudzujú dezinformácie a klamlivé útoky voči odborníkom, vysielajú silný signál, že sloboda prejavu a odborného názoru musí byť chránená. Tým sa vytvára priestor na otvorenú diskusiu, v ktorej sa odborníci a vedci môžu vyjadrovať bez strachu z politického šikanovania. Tieto rozhodnutia preto pomáhajú  udržiavať otvorenú, rozmanitú a bezpečnú diskusiu, ktorá je základom demokracie a umožňuje odborníkom prispievať k riešeniu spoločenských problémov. Vaša podpora demokracie a slobody je v týchto  časoch ťažkých výziev mimoriadne dôležitá. 

Petra Sabaku a ďalších odborníkov, zdravotníkov a vedcov sa už zastali:

 • Rastislav Kužeľ  – MEMO 98
 • Tomáš Halász –  TrollWall
 • Andrea Cox  –   digiQ
 • Tomáš Kriššák – Sebavedomé Slovensko
 • Martin Javorček –  právnik 
 • Jakub Drábik – Konšpirátori.sk, Historický ústav SAV 
 • Jakub Goda – občiansky aktivista
 • Zuzana Suchová – fundraiserka, Donio n. f.
 • Tomáš Langer – právnik 
 • Peter Dubóczi – Infosecurity.sk
 • Branislav Kovár – HistoryLab.sk/AÚSAV
 • Ivan Račko –  Iniciatíva Zastavme nenávisť
 • Lucia Paškova – Zapni sa pre Slovensko, Curaprox
 • Martin Macko –  Iniciatíva Inakosť
 • Dávid Benedig –  Seesame, #bezhejtu
 • Jakub Popík – Slovenské národné stredisko pre ľudské práva 
 • Silvia Porubänová  – Slovenské národné stredisko pre ľudské práva 
 • Katarína Batková – Via Iuris
 • Sandra Polovková – Post Bellum

Na čo konkrétne budú peniaze z tejto kampane použité?

Získané prostriedky budú použité na podanie odvolania v prípade žaloby proti politickému hnutiu Republika, nakoľko priznaná výška nemajetkovej ujmy nemá preventívny účinok a je neprimerane nízka s prihliadnutím na rozsah zásahu. Ide o dôležitý krok, nakoľko súdy by mali okrem konštatovania, že došlo k neoprávnenému zásahu do osobnostných práv poskytovať aj primerané zadosťučinenie.  

Vzhľadom na to, že nepravdivé útoky stále pokračujú (čo len dokazuje, že samotné konštatovania zásahu do osobnostných práv nechráni obeť týchto útokov), získané finančné budú použité na úhradu výdavkov na podanie ďalších žalôb na politické hnutie Republika a jeho funkcionárov Milana Uhríka a Milana Mazureka, ktorí tieto útoky produkujú s cieľom získať politický prospech. 

ĎAKUJEME.

P.S. Peňažné náhrady nemajetkovej ujmy, ktoré budú v týchto prípadoch priznané budú, po uhradení nákladov súvisiacich so spormi (rozsah útokov je mimoriadne veľký a prostriedky získané zo zbierky nepokrývajú všetky náklady, ktoré vznikli), poukázané na dobročinné účely. Vaše dary tak prispievajú nielen k boju za spravodlivosť, ale zároveň pomáhajú tam, kde je to potrebné, za čo vám patrí veľká vďaka.

Zdroj foto: Dennik N – Tomáš Benedikovič, SME – Marko Erd

Chcete zakladateľovi kampane niečo odkázať?

Pre zobrazenie či pridanie odkazu musíte byť prihlásený na Facebooku a mať vo svojom prehliadači povolené cookies tretích strán.

Čo je to Donio?

Donio je miesto, kde každý má možnosť jednoducho získať financie na zmenu svojho príbehu alebo na ňu iným prispieť. Zakladateľom vždy odovzdávame 100% získanej sumy.

Ako je možné, že odovzdávate 100% získanej sumy?

Naším cieľom je pomáhať naplno všetkým, ktorí to potrebujú. Vytvorenie kampane na Donio je preto bezplatné. Náš chod hradíme z dobrovoľných darov od podporovateľov, nie z provízií od zakladateľov kampaní. Ďakujeme za ne, sú pre nás nielen veľká finančná pomoc, ale i gesto, že to, čo robíme, vám dáva zmysel.

Naozaj si u vás môžem vytvoriť kampaň na čokoľvek?

Donio ako jediná slovenská platforma pomáha získať financie na čokoľvek. Či už potrebujete financovať liečbu choroby, podporiť blízky útulok, rozbehnúť komunitnú záhradu alebo komerčný predpredaj produktu, kampaň môžete vytvoriť ako fyzická i právnická osoba.

Akú záruku mám, že prostriedky nebudú zneužité?

Pred spustením overujeme identitu každého zakladateľa kampane. Takmer s každým sme v intenzívnom kontakte a pri špeciálnych kategóriách kampane (preplatenie liečby, rekonštrukcie a pod.) si na posúdenie dôveryhodnosti kampane žiadame predloženie potrebných faktúr a dokumentov. Po skončení kampane od zakladateľov kampaní vyžadujeme aktualitu pre podporovateľov, ako boli získané prostriedky využité.

Nemôžem prispieť anonymne? Prečo na prispenie potrebujete moje údaje?

Vždy potrebujeme aspoň váš e-mail, aby sme naň poslali potvrdenie o platbe. Tiež naň budete dostávať informácie o tom, ako sa darí podporenej kampani. Ak ste si vybrali za svoj príspevok aj fyzickú odmenu, potrebujeme aj vaše ostatné kontaktné údaje pre jej odoslanie zakladateľom kampane.

Neprišiel mi od vás žiaden e-mail. Čo mám robiť?

Vo svojom e-mailovom klientovi sa pozrite do kategórie Ostatné. Alebo skontrolujte priečinok Spam. Ak nie je ani tam, ozvite sa nám na ahoj@donio.sk a spolu to vyriešime.

Od prispenia ubehlo už 24 hodín a moju platbu stále nevidím. Je to normálne?

Ak ste zvolili platbu kartou, mala by sa v prehľade kampane zobraziť hneď po prispení. Ak ste zvolili platbu prevodom, váš príspevok sa pripíše až v momente, keď peniaze prídu na účet. V prípade, že ste odoslali inú čiastku alebo ste nezadali variabilný symbol, musíme váš príspevok manuálne spárovať. To môže trvať aj týždeň.

Nepodarilo sa mi urobiť platbu kartou zo zahraničia, čo s tým?

Ak máte ťažkosti uskutočniť platbu zo zahraničia, môže byť chyba na strane platobnej brány, ktorá špeciálne zahraničné platobné karty neprijíma. Ak zvolíte platbu prevodom, môžete použiť službu Wise, ktorá má výhodnejšie poplatky.

Kampaň nezískala cieľovú sumu. Čo sa bude diať s mojimi peniazmi?

V momente, keď sa ukončenej kampani nepodarila dosiahniť želaná cieľová čiastka, nedosiahla ani prvý kampaňový míľnik (ak pracovala s míľnikmi) alebo nevyzbierala ani 200 eur (ak nebola stanovená cieľová čiastka), váš príspevok do 14 dní vrátime späť na váš účet alebo na platobnú kartu.

Ospravedlňujeme sa, ale zoznam darcov je dočasne nedostupný z dôvodu veľkého zaťaženia našej webovej stránky. Pracujeme na náprave. Ďakujeme vám za pochopenie.

Premýšľate ako pomôcť ešte viac?

Založte si vlastnú darcovskú výzvu a podporte tento príbeh spolu s priateľmi v rámci narodeninovej oslavy, vo firme alebo na športovej akcii.

Ako funguje Darcovská výzva

 1. Pridajte Darcovskú výzvu – vymyslite vlastný názov a napíšte krátky úvod, prečo vás zaujal príbeh, ktorý ste sa v Darcovskej výzve rozhodli podporiť.
 2. Zdieľajte ju s priateľmi, kolegami či vo svojej komunite, aby sa do pomoci mohlo zapojiť čo najviac prispievateľov.
 3. Získané financie priradíme ku kampani, ktorú ste sa rozhodli podporiť v 100 % výške.
Pridať Darcovskú výzvu Zistiť viac

U tohto príbehu zatiaľ žiadne Darcovské výzvy nie sú

Páči sa vám táto kampaň? Podporte ju Darcovskou výzvou.

Založte si vlastnú podkampaň a podporte tento príbeh spolu s priateľmi v rámci narodeninovej oslavy, vo firme alebo na športovej akcii.
Ako to funguje?

Ďalšie kampane

 

Chcete vytvoriť kampaň? Sme za každú dobrosť.

Vytvoriť kampaň