V OpenLabe sme hackli formálne vzdelávanie. Roky sa venujeme inovatívnemu vzdelávaniu v prostredí stredných škôl, a našim študentom poskytujeme vzdelanie svetového štandardu. Voči štandardnému vzdelávania sú výsledky takéhoto prístupu neporovnateľné: 88% našich absolventov ostáva na Slovensku, sú to inovatívny lídri, ktorých sme roky viedli k hodnotám, ktoré chceme vidieť v našej spoločnosti. Tí čo si OpenLabom prešli, by takúto príležitosť dopriali čo najväčšiemu počtu stredoškolákov. A to je našim cieľom. Sami to však nedáme. Potrebujeme Vašu pomoc. Poďme spolu systematicky zlepšovať budúcnosť Slovenska!
AKO TO CELÉ ZAČALO?
V jednom momente sme si povedali, že sa už nemôžeme len bezmocne pozerať na to, že máme na Slovensku nedostatok šikovných ľudí. Bohužiaľ naše školy tento trend len umocňujú, učia tým istým spôsobom ako pred 30timi rokmi a nepodporujú zručnosti potrebné pre 21. storočie. Ešte viac nás znepokojoval fakt, že mnoho z tých najschopnejších mladých ľudí opúšťa našu krajinu a neplánuje sa vrátiť.
Rozhodli sme sa zasiahnuť. Chceli sme dať stredoškolákom príležitosť na svetovú úroveň vzdelávania a tým zvýšiť kvalitu života pre nás všetkých na Slovensku. Uvedomili sme si, že existuje obrovský potenciál a potreba pre nový prístup k vzdelávaniu, ktorý by poskytoval nielen teoretické znalosti, ale aj praktické zručnosti nevyhnutné pre úspešnú budúcnosť.
Spolu s našimi partnermi sme začali náš prvý rok experimentálnej výučby, ktorá sa radikálne líšila od tradičného formálneho vzdelávania. Výučba, ktorá neprebieha takým tým štandardným spôsobom. Na hodine nebol učiteľ, ale labmaster – odborník z praxe, ktorý je skôr kamoš a prevádzač cez krásy informačných technológií ako nejaká formálna autorita stojaca pri tabuli. Vedomosti našich študentov neskúšame formou písomiek a vyvolávania k tabuli. Žiaci majú možnosť ohodnotiť svoju prácu na hodinách známkou cez sebareflexiu, ktorú neskôr potvrdzuje labmaster. Od začiatku štúdia študentov vedieme k tímovej práci vďaka skupinovým projektom a vštepujeme im hodnoty, ktoré v našej spoločnosti chceme vidieť ako sú: dôvera a zodpovednosť, spolupatričnosť, pokora, empatia a sebareflexia.
Na 5–10 hodín týždenne sa nám podarilo infiltrovať do reálneho školského prostredia, naše predmety sú súčasťou vzdelávacích osnov a vďaka tomu nastavujeme nový štandard vzdelávania.











