Umieranie modernity: Podporte novú knihu Sokratovho inštitútu o budúcnosti ľudstva

Míľnik 1/2

Pokryjeme časť nákladov na preklad knihy

Získaných 0 € 432 €
1 500 €
20 dní
do ukončenia

Míľnik 2/2

Pokryjeme všetky náklady na preklad

Získaných 0 € 432 €
3 000 €
20 dní
do ukončenia
Zakladateľ
Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica
Dátum pridania
20. 11. 2023

Ako vám pomôže táto kniha?

Podporte prvé vydanie jedinečnej knihy z pera brazílskej autorky, ktorá zvýši vašu kapacitu viesť náročné rozhovory, čeliť bolestivým veciam a pomôže vám začať žiť inak v súčasnom svete plnom paradoxov a neistoty. 

V Sokratovom inštitúte pre vás pripravujeme preklad knihy UMIERANIE MODERNITY (Hospicing Modernity), ktorá prináša veľmi osobitý pohľad na modernitu a našu budúcnosť. Rozprávačkou je profesorka globálneho vzdelávania Vanessa Machado de Oliveira, ktorá v knihe opisuje svoje osobné príbehy a zamyslenia, a pritom s čitateľom/čitateľkou vedie dialóg.

"Modernita je priamočiary príbeh o pokroku, rozmachu, evolúcii a civilizácii, ktorá je takpovediac všadeprítomná. Modernita je samý paradox: vojna a humanitárna pomoc; kolonializmus a zmierenie; imperializmus a vzdelanie; ľudí vrháme do chudoby a potom ich z nej ťaháme; exponenciálny rast a udržateľnosť. Či sa nám to páči alebo nie, práve ona však podmieňuje, ako myslíme, cítime, túžime, nadväzujeme vzťahy, dúfame a predstavujeme si."

Kniha nedáva jasné odpovede, ako bude vyzerať svet budúcnosti, a ani návody, čo máme robiť. Podporí nás však v tom, aby sme prehodnotili svoje zaužívané vzorce rozmýšľania, prebrali zodpovednosť za naše chyby a pracovali na vnútornej zmene, ktorá nám prinesie lepšie pochopenie ľudí s inými názormi, z iných kultúr alebo sociálnych vrstiev.

"… hoci sa modernita stále cíti aj správa „mlado“, zostarla a pomaly končí. Treba jej poskytnúť paliatívnu starostlivosť, lebo umiera v nás i okolo nás, no ona sama nás to nenaučí. Inými slovami, väčšina ľudí sa dobrovoľne nevzdá pohodlia a pocitu bezpečia, ktoré im modernita štedro nadelila. Sami od seba sa len tak nerozlúčia so zlozvykmi, ktoré sú však mimoriadne príjemné. Naše kolektívne podvedomie ale vie, že pôžitky a istoty, ktoré prináša, nemožno udržiavať naveky.

Táto kniha nás pripraví na iné spolunažívanie, lebo pôžitky a pocit bezpečia sa raz pominú." 

Kto stojí za vydaním knihy?

AUTORKA

Autorka Vanessa Machado de Oliveira sa narodila v Brazílii, v zmiešanej rodine nesúrodých kultúr. Obe staré mamy, guaraníovská (domorodá) i nemecká, boli negramotné a portugalčinu ovládali ako cudzí jazyk. 

Po búrlivom dospievaní si dokončila vzdelanie a stala sa učiteľkou. Niekoľko rokov učila na British Council v Brazílii a začala si všímať, že miestni obyvatelia vnímajú anglický jazyk ako bránu do sveta pokroku, avšak vlastnú kultúru a pôvod považujú v tomto procese za druhotriedne.

Následne išla študovať do Veľkej Británie, na Novom Zélande prednášala a študovala maorijskú kultúru. Začala sa venovať témam kolonializmu a postkoloniálnym teóriám, globálnemu vzdelávaniu a vzdelávaniu v pôvodných národoch.

Bola prvou profesorkou globálneho vzdelávania v Európe, a to na Univerzite v Oulu (Fínsko). V súčasnosti pôsobí v Kanade na Univerzite Britskej Kolumbie, kde sa venuje výskumu a je predsedníčkou kanadského výskumu rasy, nerovností a globálnej zmeny.

Od roku 2013 pravidelne prichádza na Slovensko ako lektorka Sokratovho inštitútu.

Slovenský preklad pripravujeme v spolupráci s prekladateľom Martinom Djovčošom a redaktorkou textu Janou Fedákovou. Grafickú podobu tejto knihe dá  Svetozár Šomšák.

TÍM SOKRATOVHO INŠTITÚTU

Sokratov inštitút je vzdelávací program občianskeho združenia CEEV Živica. Už viac ako 10 rokov vzdelávame mladých dospelých k občianskej angažovanosti a cez projekty našich študentov pomáhame rôznym mestám a obciam na Slovensku. Pre verejnosť vydávame životopisné aj vzdelávacie publikácie. Umieranie modernity bude našou 11. knihou.

Na vydanie knižky sme získali podporu z Oficiálnej rozvojovej pomoci SR. Vďaka SlovakAid sa budeme až do konca rok 2024 venovať téme globálneho rozvojového vzdelávania a túto knihu bezplatne posunieme učiteľom, učiteľkám a ďalším ľuďom v našich vzdelávacích kurzoch.

Na čo budú peniaze použité a kedy bude knižka hotová?

Prostriedky zo SlovakAid nám pokryjú časť nákladov na tlač a zakúpenie vydavateľských práv vo výške približne 6000 eur. V prípade vašej podpory využijeme financie na hradenie ostatných nákladov:

1. míľnik 1500 eur – časť nákladov na preklad,

2. míľnik 3000 eur – všetky náklady na preklad,

3. míľnik 4500 eur – redakcia textu a jazykové korektúry,

4. míľnik 6000 eur – grafické práce a zvyšné náklady na tlač.

Knihu momentálne prekladáme a jej tlačená verzia bude k dispozícií v máji. Do leta všetkým podporovateľom a podporovateľkám, ktorí a ktoré si knižku vybrali ako súčasť odmeny, knihu doručíme domov.

Prvé vydanie knihy bude nepredajné, získajú ho len podporovatelia a podporovateľky tejto kampane, ľudia, ktorí pôsobia vo vzdelávaní a ktorí sa zúčastňujú vzdelávacích kurzov v projektoch nášho združenia Živica.

Chcete zakladateľovi projektu niečo odkázať?

Pre zobrazenie či pridanie odkazu musíte byť prihlásený na Facebooku a mať vo svojom prehliadači povolené cookies tretích strán.

Čo je to Donio?

Donio je miesto, kde každý má možnosť jednoducho získať financie na zmenu svojho príbehu alebo na ňu iným prispieť. Zakladateľom vždy odovzdávame 100% získanej sumy.

Ako je možné, že odovzdávate 100% získanej sumy?

Naším cieľom je pomáhať naplno všetkým, ktorí to potrebujú. Vytvorenie kampane na Donio je preto bezplatné. Náš chod hradíme z dobrovoľných darov od podporovateľov, nie z provízií od zakladateľov kampaní. Ďakujeme za ne, sú pre nás nielen veľká finančná pomoc, ale i gesto, že to, čo robíme, vám dáva zmysel.

Naozaj si u vás môžem vytvoriť kampaň na čokoľvek?

Donio ako jediná slovenská platforma pomáha získať financie na čokoľvek. Či už potrebujete financovať liečbu choroby, podporiť blízky útulok, rozbehnúť komunitnú záhradu alebo komerčný predpredaj produktu, kampaň môžete vytvoriť ako fyzická i právnická osoba.

Akú záruku mám, že prostriedky nebudú zneužité?

Pred spustením overujeme identitu každého zakladateľa kampane. Takmer s každým sme v intenzívnom kontakte a pri špeciálnych kategóriách kampane (preplatenie liečby, rekonštrukcie a pod.) si na posúdenie dôveryhodnosti kampane žiadame predloženie potrebných faktúr a dokumentov. Po skončení kampane od zakladateľov kampaní vyžadujeme aktualitu pre podporovateľov, ako boli získané prostriedky využité.

Nemôžem prispieť anonymne? Prečo na prispenie potrebujete moje údaje?

Vždy potrebujeme aspoň váš e-mail, aby sme naň poslali potvrdenie o platbe. Tiež naň budete dostávať informácie o tom, ako sa darí podporenej kampani. Ak ste si vybrali za svoj príspevok aj fyzickú odmenu, potrebujeme aj vaše ostatné kontaktné údaje pre jej odoslanie zakladateľom kampane.

Prečo mi od vás neprišla žiadna faktúra?

Donio nemôže vystavovať faktúru za váš príspevok na Naštartuj projekt, iba generovať Zmluvu o podpore projektu. Ak pre potreby vášho účtovníctva potrebujete aj faktúru, obráťte sa s touto požiadavkou na zakladateľa projektu.

Kedy môžem očakávať svoju odmenu?

Zodpovednosť za odosielanie odmien a komunikáciu o nich má zakladateľ kampane. Ak nie je uvedené inak (napr. špecifikované v odmene), zakladateľ má na odoslanie odmien podporovateľom 90 dní. Odmeny nie je možné vyzdvihnúť v kancelárii Donio v Novej Cvernovke.

Neprišiel mi od vás žiaden e-mail. Čo mám robiť?

Vo svojom e-mailovom klientovi sa pozrite do kategórie Ostatné. Alebo skontrolujte priečinok Spam. Ak nie je ani tam, ozvite sa nám na ahoj@donio.sk a spolu to vyriešime.

Od prispenia ubehlo už 24 hodín a moju platbu stále nevidím. Je to normálne?

Ak ste zvolili platbu kartou, mala by sa v prehľade kampane zobraziť hneď po prispení. Ak ste zvolili platbu prevodom, váš príspevok sa pripíše až v momente, keď peniaze prídu na účet. V prípade, že ste odoslali inú čiastku alebo ste nezadali variabilný symbol, musíme váš príspevok manuálne spárovať. To môže trvať aj týždeň.

Nepodarilo sa mi urobiť platbu kartou zo zahraničia, čo s tým?

Ak máte ťažkosti uskutočniť platbu zo zahraničia, môže byť chyba na strane platobnej brány, ktorá špeciálne zahraničné platobné karty neprijíma. Ak zvolíte platbu prevodom, môžete použiť službu Wise, ktorá má výhodnejšie poplatky.

Kampaň nezískala cieľovú sumu. Čo sa bude diať s mojimi peniazmi?

V momente, keď sa ukončenej kampani nepodarila dosiahniť želaná cieľová čiastka, nedosiahla ani prvý kampaňový míľnik (ak pracovala s míľnikmi) alebo nevyzbierala ani 200 eur (ak nebola stanovená cieľová čiastka), váš príspevok do 14 dní vrátime späť na váš účet alebo na platobnú kartu.

Andrea Uherková
18 €  •  28. 11. 2023 11:30
Držím palce, ste skvelí. ❤
Láskavý darca
20 €  •  27. 11. 2023 17:42
Milý darca
18 €  •  27. 11. 2023 14:54
Dobrosrdečný darca
18 €  •  27. 11. 2023 6:28
Darca, ktorý je za každú dobrost
18 €  •  26. 11. 2023 19:07
Štedrý darca
20 €  •  26. 11. 2023 9:56
Veľkorysý darca
18 €  •  21. 11. 2023 20:34
Milý darca
18 €  •  21. 11. 2023 10:16
Milý darca
20 €  •  21. 11. 2023 8:36
Dobrosrdečný darca
40 €  •  21. 11. 2023 8:28
Darca, ktorý je za každú dobrost
30 €  •  20. 11. 2023 21:40
Darca, ktorý je za každú dobrost
18 €  •  20. 11. 2023 14:36
Dobrosrdečný darca
18 €  •  20. 11. 2023 13:10
Milý darca
18 €  •  20. 11. 2023 12:14
Milý darca
12 €  •  20. 11. 2023 11:16
Štedrý darca
18 €  •  20. 11. 2023 11:07
Láskavý darca
18 €  •  20. 11. 2023 11:07
Darca, ktorý je za každú dobrost
18 €  •  20. 11. 2023 11:05
Láskavý darca
20 €  •  20. 11. 2023 11:04
Dobrosrdečný darca
18 €  •  20. 11. 2023 11:03
Milý darca
18 €  •  20. 11. 2023 11:00
Láskavý darca
18 €  •  20. 11. 2023 9:15

Premýšľate ako pomôcť ešte viac?

Založte si vlastnú darcovskú výzvu a podporte tento príbeh spolu s priateľmi v rámci narodeninovej oslavy, vo firme alebo na športovej akcii.

Ako funguje Darcovská výzva

  1. Pridajte Darcovskú výzvu – vymyslite vlastný názov a napíšte krátky úvod, prečo vás zaujal príbeh, ktorý ste sa v Darcovskej výzve rozhodli podporiť.
  2. Zdieľajte ju s priateľmi, kolegami či vo svojej komunite, aby sa do pomoci mohlo zapojiť čo najviac prispievateľov.
  3. Získané financie priradíme ku kampani, ktorú ste sa rozhodli podporiť v 100 % výške.
Pridať Darcovskú výzvu Zistiť viac

U tohto príbehu zatiaľ žiadne Darcovské výzvy nie sú

Vyberte si odmenu

Kniha "Umieranie modernity"
Prispejte 18 € a viac

Kniha „Umieranie modernity“

Za vašu podporu od nás získate jednu knižku. Poštovné je zarátané v cene.

Dobrý pocit
Prispejte 6 € a viac

Dobrý pocit

Ak sa vám náš projekt páči a radi by ste ho podporili šiestimi eurami alebo akoukoľvek ľubovoľnou čiastkou bez nároku na odmenu.

E-kniha "Umieranie modernity"
Prispejte 10 € a viac

E-kniha „Umieranie modernity“

Za vašu podporu vám pošleme elektronickú verziu knihy vo formáte PDF a EPUB.

Kniha "Umieranie modernity" + ďalšia pre učiteľa/učiteľku
Prispejte 30 € a viac

Kniha „Umieranie modernity“ + ďalšia pre učiteľa/učiteľku

Pošleme jednu knižku vám, druhú darujeme učiteľke/učiteľovi alebo iným ľuďom vo vzdelávacích program nášho občianskeho združenia Živica. Poštovné je zarátané v cene.

Tri knihy zo Sokratovho inštitútu
Prispejte 35 € a viac

Tri knihy zo Sokratovho inštitútu

Zostáva 10/10

Za vašu podporu získate 3 knihy, ktoré vydal Sokratov inštitút:

Poštovné je zarátané v cene.

Zostáva 10/10
Kniha "Umieranie modernity" + tričko zo Sokratovho inštitútu
Prispejte 40 € a viac

Kniha „Umieranie modernity“ + tričko zo Sokratovho inštitútu

Zostáva 9/10

Za vašu podporu získate jednu knihu a tričko. Poštovné je zarátané v cene.

Zostáva 9/10
Získať túto odmenu
Účasť na workshope Sokratovho inštitútu
Prispejte 350 € a viac

Účasť na workshope Sokratovho inštitútu

Zostáva 2/2

Zažite si na vlastnej koži vzdelávanie na Sokratovom inštitúte. Podporou projektu získate okrem knihy aj možnosť zúčastniť sa na 4-dňovom workshope vo Vzdelávacom centre Zaježová, v ktorom je zahrnuté ubytovanie, strava a vzdelávanie s lektorom/lektorkou. Vybrať si môžete jeden z workshopov, ktoré sa budú konať v roku 2024 v Zaježovej pod hlavičkou Sokratovho inštitútu.

Zostáva 2/2
Krstný otec/krstná mama knihy
Prispejte 500 € a viac

Krstný otec/krstná mama knihy

Zostáva 1/1

Vaše meno uvedieme v knihe a zároveň budete môcť knižku osobne pokrstiť.

Zostáva 1/1

Naštartuj projekt je určený zakladateľom zaujímavých nápadov, ktorým môže podporením kampane pomôcť ktokoľvek. Kampane na Naštartuj projekt nie sú realizované podľa zákona o verejných zbierkach, ktorý zahŕňa iba verejnoprospešné aktivity. Viac si môžete prečítať v našich Pravidlách používania.

Chcete Naštartovať projekt? Sme za každú dobrosť.

Vytvoriť kampaň

Podporte projekt a získajte atraktívnu odmenu

Kniha "Umieranie modernity"
Prispejte 18 € a viac

Kniha „Umieranie modernity“

Za vašu podporu od nás získate jednu knižku. Poštovné je zarátané v cene.

Dobrý pocit
Prispejte 6 € a viac

Dobrý pocit

Ak sa vám náš projekt páči a radi by ste ho podporili šiestimi eurami alebo akoukoľvek ľubovoľnou čiastkou bez nároku na odmenu.

E-kniha "Umieranie modernity"
Prispejte 10 € a viac

E-kniha „Umieranie modernity“

Za vašu podporu vám pošleme elektronickú verziu knihy vo formáte PDF a EPUB.

Kniha "Umieranie modernity" + ďalšia pre učiteľa/učiteľku
Prispejte 30 € a viac

Kniha „Umieranie modernity“ + ďalšia pre učiteľa/učiteľku

Pošleme jednu knižku vám, druhú darujeme učiteľke/učiteľovi alebo iným ľuďom vo vzdelávacích program nášho občianskeho združenia Živica. Poštovné je zarátané v cene.

Tri knihy zo Sokratovho inštitútu
Prispejte 35 € a viac

Tri knihy zo Sokratovho inštitútu

Zostáva 10/10

Za vašu podporu získate 3 knihy, ktoré vydal Sokratov inštitút:

Poštovné je zarátané v cene.

Zostáva 10/10
Kniha "Umieranie modernity" + tričko zo Sokratovho inštitútu
Prispejte 40 € a viac

Kniha „Umieranie modernity“ + tričko zo Sokratovho inštitútu

Zostáva 9/10

Za vašu podporu získate jednu knihu a tričko. Poštovné je zarátané v cene.

Zostáva 9/10
Získať túto odmenu
Účasť na workshope Sokratovho inštitútu
Prispejte 350 € a viac

Účasť na workshope Sokratovho inštitútu

Zostáva 2/2

Zažite si na vlastnej koži vzdelávanie na Sokratovom inštitúte. Podporou projektu získate okrem knihy aj možnosť zúčastniť sa na 4-dňovom workshope vo Vzdelávacom centre Zaježová, v ktorom je zahrnuté ubytovanie, strava a vzdelávanie s lektorom/lektorkou. Vybrať si môžete jeden z workshopov, ktoré sa budú konať v roku 2024 v Zaježovej pod hlavičkou Sokratovho inštitútu.

Zostáva 2/2
Krstný otec/krstná mama knihy
Prispejte 500 € a viac

Krstný otec/krstná mama knihy

Zostáva 1/1

Vaše meno uvedieme v knihe a zároveň budete môcť knižku osobne pokrstiť.

Zostáva 1/1