Maturantka v mínuse – pomôžme Marianke splatiť dlh po nebohej mame

Míľnik 1/4

Príspevok na splácanie dlhu po nebohej mame, aby Marianka mohla ísť študovať na vysokú školu

Získaných 0 € 1 302 €
500 €
32 dní
do ukončenia

Míľnik 2/4

Ďakujeme za vaše dary! Podarí sa nám Marianke pomôcť so splácaním dlhu ešte viac?

Získaných 0 € 1 302 €
1 000 €
32 dní
do ukončenia

Míľnik 3/4

Pokračujeme v pomoci! Marianka si to zaslúži

Získaných 0 € 1 302 €
1 500 €
32 dní
do ukončenia

Míľnik 4/4

Skvelé! Zvládneme Marianke pomôcť takto?

Získaných 0 € 1 302 €
2 000 €
32 dní
do ukončenia

Buďte s nami za každú dobrosť. Odovzdáme 100 % vášho daru.

Darovať Zdieľať

Všetky kampane overujeme

Všetky kampane overujeme

Zakladateľ
Medzi nami
Dátum pridania
1. 11. 2023

Marianka

Má čerstvých devätnásť, tento školský rok ju čaká maturita, prijímačky na vysnívanú vysokú školu. Mladé dievča, ktoré má celý život pred sebou. V tomto veku si ho každé dievča maľuje skôr na ružovo. Marianka nie…

Hodnoty a priority má jasne dané. Na prvom mieste je „maminka“, následne vzdelanie. Škola ju baví, stačí krátka debata s ňou a po pár vetách je nad slnko jasné, že z Marianky bude zdravotná sestra telom aj dušou. Keď rozpráva o praxi v nemocnici, o kontakte s pacientami, jej oči žiaria. Po maturite na strednej zdravotnej chce pokračovať na vysokej ošetrovateľskej. Riadi sa heslom, po ktorom túži každý z nás, keď sa ocitne v roli pacienta na lôžku. Aby sa k nám personál správal vľúdne a priateľsky. „Vždy, keď idem za pacientom, predstavujem si, že je to moja maminka a tak k nemu aj pristupujem. S nehou. Veď chorobu si nikto nezaslúži.“

Maminka. Na ruke má vytetovanú postavičku Nodiho. Ako malá na seriálovej rozprávke fičala, telku zapínala najmä kvôli Nodimu. „Stále mám doma aj plyšáka, zohnala mi ho ešte moja mama. To je najsilnejšia pamiatka na ňu,“ tichšie povie mladé dievča. Marianka mala štyri roky, keď jej mama zomrela. Akútna leukémia. Po troch mesiacoch boja odišla. „Mamina mala aj nízky vzrast, áno, bola liliputka,“ nežne sa pousmeje a vzápätí dodá: „Bola dobrá.“ Otca de facto nemá, on sa k nej ako k dcére nikdy nehlásil, vie o ňom že žije, resp. prežíva. „Alkohol, drogy, úplná spodina. Ten človek pre mňa nič neznamená.“ Vráťme sa ale k Nodimu. Nepamätá si ako dlho po maminej smrti to bolo. Vie, že sedela v izbe a pozerala Nodiho. V tom zakričala na babku „maminka“. „Starká dobehla a s ľútosťou sa ma pýta, čo sa stalo, či sa mi mamka prisnila, či ju hľadám. A ja som jej s kľudom Angličana povedala – nie, veď na teba som volala. Proste, od tohto momentu starkú oslovujem maminka. Možno to spôsobil Nodi, netuším. Ale cítim, že v mojom živote je dôležitý. Tak preto ho mám na ruke,“ so smiechom opisuje Marianka.

Od štyroch rokov funguje sólovo len s babkou. Sú zohratou dvojkou a mladá maturantka s láskou v hlase vysvetľuje, že v ich domácnosti neexistuje deň bez vzájomného objatia a „pri odchode alebo na dobrú noc si dáme pusu a povieme si – ľúbim ťa. Bez toho nezaspím, ak už aj ležím v posteli, môžem byť neviem ako unavená, vstanem a idem za maminkou po našom ukončiť deň.“

Starká má 74, už niekoľko rokov je onkologickým pacientom, našťastie je to stabilizované, pridružili sa však problémy s nohami – upchaté cievy, „vždy sa o ňu šialene bojím, keď je v nemocnici.“ Starká sa však vždy naštartuje, „je úžasný, otvorený človek, všetko si hovoríme, zbožňujem ju. Nemala ľahký život, ale mne ho urobila a robí krásnym,“ nádherne vzdá hold svojej maminke.

Marianka má odlišný život od svojich rovesníkov. Nepotrpí si na značkové veci, nesníva o exotických dovolenkách, ako sama hovorí, žijú skromne, ale nič jej nechýba. Radostne sa pochváli vodičákom a pyšne dodá, že si kúpila aj auto. Pri opise ako si na to roky poctivo z brigád šetrila, človeku naskočí až husia koža. Skromnosť z mladej dámy doslova srší. V dnešnej dobe až nevídané. Fabiu za tisícku však naštartuje len v nutných prípadoch – keď sa ide do špitála alebo na nákup do mesta. Aby mala starká pohodlie.

Dospelá

„Hm. Mám devätnásť a štrnásť tisíc dlh, to nemá len tak niekto,“ pokúsi sa o čierny humor maturantka Marianka.

Okrem plyšového Nodiho však ostali Marianke na krku  aj mamine dlžoby. Ako dieťa tomu nevenovala pozornosť, len letmo evidovala, že starká mesačne platí „niečo za mamu“. Z nízkeho dôchodku si mohla dovoliť uhrádzať len minimálne splátky, „tak, aby sme mali pokoj od exekútorov,“, vysvetľuje Marianka. Dnes už vie, že mama si kedysi zobrala úver na svoje podnikanie, ten poctivo splácala. Potom vzala ďalší, bolo to sto tisíc korún. „Vraj to bolo kvôli môjmu otcovi, chcela mu pomôcť, aby sa naštartoval. Lenže zomrela a splácanie ostalo na babke, ktorá to nestíhala.“

Pred mesiacom sedeli poobede štebotavé maturantky v pizzerii. Marianke zazvonil telefón. A dostala sa do krutej reality. „Ostala som ako obarená, ničomu som nerozumela, pochopila som len jedno, že môj život sa asi mení. A nie k lepšiemu.“ Oznámili jej, že ako plnoletej dedičke na ňu prechádzajú aj dlžoby. Suma jej vyrazila dych – „s úrokmi sa to všetko vyšplhalo na 14 tisíc eur. Nedokázala som sa ani rozplakať. Ako prvé mi došlo, že na vysokú školu môžem zabudnúť, veď ja musím ísť do roboty, aby som splácala dlh. Nechcela som to maminke ani hovoriť, ale ona vycítila, že nie som OK, večer sme si spolu poplakali a bolo.“ Marianka veľmi rýchlo vhupla do dospeláckeho života. Tak veľmi túžila po vzdelaní, na veľtrhu vysokých škôl si robila prieskum o každej škole, rozmýšľala najviac o Martine. A zrazu bác! Ako dokáže splatiť tak horibilnú sumu?! Skúša to riešiť cez bezplatnú právnu poradňu, je však nad slnko jasné, že dlh sa vynulovať nedá. Možno sa podarí trochu okresať úroky, ale je to viac len zbožné prianie…

Stužkovú už absolvuje, skladali sa na ňu od prvého ročníka, aj bledomodré šaty si za lacný peniaz kúpila v Poľsku. „Keby som však vedela, čo ma čaká, ver tomu, že aj šesťdesiat eur za šaty by som dala radšej na dlh po mame.“

Marianka má v plánu zmaturovať na samé jednotky, chce dokázať sama sebe, že na to má, škola jej nikdy problém nerobila, naopak, bavila ju. „Nie som bifľoš, fakt ma láka byť kvalifikovanou dobrou zdravotnou sestrou. Preto som chcela ísť na výšku.“

Na čo konkrétne budú peniaze z tejto kampane použité?

Občianske združenie Medzi nami sa snaží pomôcť sociálne slabším rodinám a rodinám s postihnutým členom, preklenúť bezútešnú situáciu. Ide o ľudí, ktoré sa nie vlastnou vinou ocitli v ťažkej situácii.

Možno sa nájde niekto, koho príbeh Marianky osloví. Aj Váš príspevok pomôže na splácanie dlhu po nebohej mame. Aby Marianka mohla ísť študovať na vysokú školu. Ďakujeme!

Chcete zakladateľovi kampane niečo odkázať?

Pre zobrazenie či pridanie odkazu musíte byť prihlásený na Facebooku a mať vo svojom prehliadači povolené cookies tretích strán.

Čo je to Donio?

Donio je miesto, kde každý má možnosť jednoducho získať financie na zmenu svojho príbehu alebo na ňu iným prispieť. Zakladateľom vždy odovzdávame 100% získanej sumy.

Ako je možné, že odovzdávate 100% získanej sumy?

Naším cieľom je pomáhať naplno všetkým, ktorí to potrebujú. Vytvorenie kampane na Donio je preto bezplatné. Náš chod hradíme z dobrovoľných darov od podporovateľov, nie z provízií od zakladateľov kampaní. Ďakujeme za ne, sú pre nás nielen veľká finančná pomoc, ale i gesto, že to, čo robíme, vám dáva zmysel.

Naozaj si u vás môžem vytvoriť kampaň na čokoľvek?

Donio ako jediná slovenská platforma pomáha získať financie na čokoľvek. Či už potrebujete financovať liečbu choroby, podporiť blízky útulok, rozbehnúť komunitnú záhradu alebo komerčný predpredaj produktu, kampaň môžete vytvoriť ako fyzická i právnická osoba.

Akú záruku mám, že prostriedky nebudú zneužité?

Pred spustením overujeme identitu každého zakladateľa kampane. Takmer s každým sme v intenzívnom kontakte a pri špeciálnych kategóriách kampane (preplatenie liečby, rekonštrukcie a pod.) si na posúdenie dôveryhodnosti kampane žiadame predloženie potrebných faktúr a dokumentov. Po skončení kampane od zakladateľov kampaní vyžadujeme aktualitu pre podporovateľov, ako boli získané prostriedky využité.

Nemôžem prispieť anonymne? Prečo na prispenie potrebujete moje údaje?

Vždy potrebujeme aspoň váš e-mail, aby sme naň poslali potvrdenie o platbe. Tiež naň budete dostávať informácie o tom, ako sa darí podporenej kampani. Ak ste si vybrali za svoj príspevok aj fyzickú odmenu, potrebujeme aj vaše ostatné kontaktné údaje pre jej odoslanie zakladateľom kampane.

Neprišiel mi od vás žiaden e-mail. Čo mám robiť?

Vo svojom e-mailovom klientovi sa pozrite do kategórie Ostatné. Alebo skontrolujte priečinok Spam. Ak nie je ani tam, ozvite sa nám na ahoj@donio.sk a spolu to vyriešime.

Od prispenia ubehlo už 24 hodín a moju platbu stále nevidím. Je to normálne?

Ak ste zvolili platbu kartou, mala by sa v prehľade kampane zobraziť hneď po prispení. Ak ste zvolili platbu prevodom, váš príspevok sa pripíše až v momente, keď peniaze prídu na účet. V prípade, že ste odoslali inú čiastku alebo ste nezadali variabilný symbol, musíme váš príspevok manuálne spárovať. To môže trvať aj týždeň.

Nepodarilo sa mi urobiť platbu kartou zo zahraničia, čo s tým?

Ak máte ťažkosti uskutočniť platbu zo zahraničia, môže byť chyba na strane platobnej brány, ktorá špeciálne zahraničné platobné karty neprijíma. Ak zvolíte platbu prevodom, môžete použiť službu Wise, ktorá má výhodnejšie poplatky.

Kampaň nezískala cieľovú sumu. Čo sa bude diať s mojimi peniazmi?

V momente, keď sa ukončenej kampani nepodarila dosiahniť želaná cieľová čiastka, nedosiahla ani prvý kampaňový míľnik (ak pracovala s míľnikmi) alebo nevyzbierala ani 200 eur (ak nebola stanovená cieľová čiastka), váš príspevok do 14 dní vrátime späť na váš účet alebo na platobnú kartu.

Štedrý darca
25 €  •  26. 11. 2023 11:29
Milý darca
50 €  •  23. 11. 2023 14:26
Láskavý darca
25 €  •  20. 11. 2023 18:36
Dobrosrdečný darca
25 €  •  20. 11. 2023 18:14
Láskavý darca
10 €  •  20. 11. 2023 14:31
Želka
25 €  •  20. 11. 2023 8:07
Vela stastia, urcite sa to podari vyzbierat cele.
Štedrý darca
10 €  •  19. 11. 2023 15:59
Milý darca
50 €  •  19. 11. 2023 15:47
Darca, ktorý je za každú dobrost
50 €  •  19. 11. 2023 14:13
Milý darca
2 €  •  19. 11. 2023 11:12
Dobrosrdečný darca
20 €  •  18. 11. 2023 16:51
Štedrý darca
10 €  •  18. 11. 2023 10:29
Dobrosrdečný darca
75 €  •  17. 11. 2023 21:40
Andrea T.
5 €  •  15. 11. 2023 21:48
Držím palce, si úžasná !
Inga
10 €  •  15. 11. 2023 19:49
Držím palce :-)
Dobročiný Darca
15 €  •  15. 11. 2023 17:08
Katka
10 €  •  15. 11. 2023 8:16
Ahoj, držím Ti palce. Tiež som zdedila po otcovi 9tisíc dlžobu. Ale vyriešilo sa to odmietnutím celého dedičstva.
Dobročiný Darca
20 €  •  14. 11. 2023 8:28
Láskavý darca
20 €  •  13. 11. 2023 12:06
Veľkorysý darca
25 €  •  12. 11. 2023 23:33
Láskavý darca
10 €  •  12. 11. 2023 19:31
Milý darca
15 €  •  12. 11. 2023 13:43
Milý darca
25 €  •  12. 11. 2023 11:05
Dobročiný Darca
25 €  •  11. 11. 2023 19:44
Láskavý darca
10 €  •  11. 11. 2023 19:29
Láskavý darca
80 €  •  11. 11. 2023 18:36
Martin
10 €  •  11. 11. 2023 11:17
Veľa šťastia prajem! A ako tu už niekto písal - to sa vyzbiera celé!
Milý darca
50 €  •  10. 11. 2023 22:18
Zuzi
30 €  •  10. 11. 2023 20:55
To vyzbierame celé, verím tomu! Naše nemocnice potrebujú sestry ako si TY ako soľ, si úžasná
Láskavý darca
20 €  •  10. 11. 2023 15:30
Milý darca
70 €  •  10. 11. 2023 15:08
Láskavý darca
50 €  •  10. 11. 2023 9:16
Dobrosrdečný darca
25 €  •  10. 11. 2023 7:53
Dobrosrdečný darca
10 €  •  9. 11. 2023 22:38
Darca, ktorý je za každú dobrost
15 €  •  9. 11. 2023 0:38
Láskavý darca
25 €  •  8. 11. 2023 20:55
Milý darca
10 €  •  8. 11. 2023 14:59
Láskavý darca
25 €  •  8. 11. 2023 13:19
Milý darca
50 €  •  8. 11. 2023 12:14
Dobrosrdečný darca
10 €  •  8. 11. 2023 3:53
Štedrý darca
10 €  •  7. 11. 2023 19:57
Milý darca
25 €  •  7. 11. 2023 15:35
Darca, ktorý je za každú dobrost
10 €  •  7. 11. 2023 10:58
Štedrý darca
10 €  •  7. 11. 2023 10:49
Milý darca
10 €  •  7. 11. 2023 6:16
Dobrosrdečný darca
25 €  •  7. 11. 2023 6:06
Veľkorysý darca
25 €  •  6. 11. 2023 22:59
Darca, ktorý je za každú dobrost
10 €  •  6. 11. 2023 21:49
Dobročiný Darca
25 €  •  6. 11. 2023 21:29
Darca, ktorý je za každú dobrost
30 €  •  6. 11. 2023 21:16
Milý darca
5 €  •  6. 11. 2023 20:35
Darca, ktorý je za každú dobrost
25 €  •  6. 11. 2023 11:10
Veľkorysý darca
20 €  •  5. 11. 2023 21:06
Štedrý darca
25 €  •  2. 11. 2023 12:16

Premýšľate ako pomôcť ešte viac?

Založte si vlastnú darcovskú výzvu a podporte tento príbeh spolu s priateľmi v rámci narodeninovej oslavy, vo firme alebo na športovej akcii.

Ako funguje Darcovská výzva

  1. Pridajte Darcovskú výzvu – vymyslite vlastný názov a napíšte krátky úvod, prečo vás zaujal príbeh, ktorý ste sa v Darcovskej výzve rozhodli podporiť.
  2. Zdieľajte ju s priateľmi, kolegami či vo svojej komunite, aby sa do pomoci mohlo zapojiť čo najviac prispievateľov.
  3. Získané financie priradíme ku kampani, ktorú ste sa rozhodli podporiť v 100 % výške.
Pridať Darcovskú výzvu Zistiť viac

U tohto príbehu zatiaľ žiadne Darcovské výzvy nie sú

Páči sa vám táto kampaň? Podporte ju Darcovskou výzvou.

Založte si vlastnú podkampaň a podporte tento príbeh spolu s priateľmi v rámci narodeninovej oslavy, vo firme alebo na športovej akcii.
Ako to funguje?

Odkazy

Želka
25 €  •  20. 11. 2023 8:07
Vela stastia, urcite sa to podari vyzbierat cele.
Andrea T.
5 €  •  15. 11. 2023 21:48
Držím palce, si úžasná !
Inga
10 €  •  15. 11. 2023 19:49
Držím palce :-)
Katka
10 €  •  15. 11. 2023 8:16
Ahoj, držím Ti palce. Tiež som zdedila po otcovi 9tisíc dlžobu. Ale vyriešilo sa to odmietnutím celého dedičstva.
Martin
10 €  •  11. 11. 2023 11:17
Veľa šťastia prajem! A ako tu už niekto písal - to sa vyzbiera celé!
Zuzi
30 €  •  10. 11. 2023 20:55
To vyzbierame celé, verím tomu! Naše nemocnice potrebujú sestry ako si TY ako soľ, si úžasná
Štedrý darca
25 €  •  26. 11. 2023 11:29
Milý darca
50 €  •  23. 11. 2023 14:26

Kto ďalší daroval?

Chcete vytvoriť kampaň? Sme za každú dobrosť.

Vytvoriť kampaň