Podporte vydanie knihy detských básní väzneného bieloruského novinára

Míľnik 1/3

Kniha bude prebásnená do slovenského jazyka a pripravená do tlače

Získaných 0 € 974 €
2 000 €
17 dní
do ukončenia

Míľnik 2/3

Dokážeme pokryť viac ako polovicu nákladov potrebných na vytlačenie knihy

Získaných 0 € 974 €
4 000 €
17 dní
do ukončenia

Míľnik 3/3

Táto suma nám umožní vydať knihu v plánovanom náklade 600 ks

Získaných 0 € 974 €
6 000 €
17 dní
do ukončenia
Zakladateľ
Peter Milčák
Dátum pridania
24. 5. 2023

Prečo chceme vydať knihu bieloruského novinára

Naším cieľom je prostredníctvom vydania knihy napísanej vo väzení poukázať na zložitú situáciu v Bielorusku po roku 2020. V krajine boli zatknuté a odsúdené desiatky novinárov a nezávislé médiá boli prakticky zlikvidované. Množstvo novinárov bolo nútených Bielorusko opustiť a vo svojej práci pokračujú z exilu. Jedným z väznených novinárov je aj autor knihy Andrej Skurko.

Zmyslom vydania knihy „O slonoch a jazvecoch“ je vyjadrenie solidarity Bielorusom a Bieloruskám, ktorí sa stali obeťami represií.  Predstavením knihy chceme zároveň upozorniť slovenskú verejnosť na pretrvávajúcu situáciu v Bielorusku. Pomôžte nám, prosím, tento projekt realizovať!

Kniha „O slonoch a jazvecoch“ je zbierka detských básničiek, ktoré Andrej Skurko napísal pre svojho syna počas pobytu vo väzení v rokoch 2021 a 2022. V čase Andrejovho zatknutia mal jeho syn 1,5 roka a prostredníctvom písania veselých básní o zvieratkách sa aspoň takýmto spôsobom snažil zachovať si s ním kontakt. Básní postupne pribúdalo a Andrejovej manželke Paulíne sa zdalo, že by mohli byť zaujímavé aj pre iné bieloruské deti. V lete 2022 boli vydané v bieloruskom jazyku ako 64 stranová kniha. Všetky básne sú doplnené ilustráciami a kniha je tak pre deti vizuálne príťažlivá. V bieloruskom jazyku sú básne prerozprávané vo forme krátkych animácií na youtube:

Andrej Skurko (https://prisoners.spring96.org/en/person/andrei-skurko) bol marketingovým riaditeľom v tradičných nezávislých bieloruských novinách Naša Niva. Spolu so šéfredaktorom Yahorom Marcinovičom boli zatknutí v júli 2021 a v marci 2022 odsúdení na 2,5 roka za „finančný podvod“. Absurdným dôvodom bolo, že po presťahovaní redakcie novín do bytu šéfredaktora odvádzali poplatky spojené s užívaním bytu podľa sadzby pre fyzické osoby, namiesto sadzby určenej pre právnické osoby. Nepomohlo ani to, že hneď po prvotnom upozornení rozdiel uhradili.

Útlaku čelí aj kultúra a literárna tvorba. Zatvorených bolo niekoľko kníhkupectiev, množstvo kníh sa ocitlo na zozname extrémistických materiálov, z predaja bol stiahnutý Orwellov román 1984 a v učebných osnovách na školách už nenájdete bieloruskú nositeľku Nobelovej ceny za literatúru Sviatlanu Aleksejevič. Vydaním knihy „O slonoch a jazvecoch“ chceme poukázať na útlak, ktorému čelí bieloruská kultúra, literárna tvorba, sloboda slova a celá spoločnosť.

Kto za kampaňou stojí?

Vydavateľstvo Modrý Peter sa od svojho vzniku v roku 1991 orientuje na vydávanie pôvodnej slovenskej poézie, literárnovednej literatúry, prózy a kníh pre deti. Vo vydavateľstve vyšlo viac ako 200 titulov, viaceré z nich získali významné ocenenia. Jednu zo základných edičných línií tvorí už od počiatku existencie vydavateľstva Modrý Peter vydávanie kníh pre deti a mládež, a to pôvodných i prekladových. Sme presvedčení o tom, že vydávanie textovo i obrazovo hodnotných kníh je jedným z nenahraditeľných spôsobov budovania čistého vnútorného sveta detí, ktoré môže viesť k harmonizácii sveta.

Vydavateľstvo od začiatku edične vedie Peter Milčák, ktorý bol popri tomto svojom profesionálnom hobby aj lektorom slovenského jazyka a kultúry na rôznych zahraničných univerzitách. Na Filologickej fakulte Bieloruskej štátnej univerzity celkovo pôsobil ako lektor 9 rokov, a to aj v rokoch 2020 a 2021. Vďaka svojmu pôsobeniu v Bielorusku v období represií rozumie zložitej situácii, v ktorej sa ocitli tisíce Bielorusov a Bielorusiek. Vydanie detských básní Andreja Skurka, ktoré napísal vo väzení, vnímame ako morálnu podporu ťažko skúšaným Bielorusom. Zároveň však ide o hodnotnú detskú poéziu, ktorá nepochybne osloví aj slovenských čitateľov.

Aj vďaka prebásneniu výnimočného prekladateľa Jána Štrassera ostáva umelecká kvalita diela Andreja Skurka zachovaná. Preklad prinesie radosť slovenským deťom aj ich rodičom a zároveň sa prostredníctvom tohto vydania pokúsime o zvýšenie povedomia o pokračujúcich represiách v Bielorusku. Po vydaní knihy plánujeme uskutočniť k tejto téme verejné diskusie.

Na čo získané peniaze použijeme?

Peniaze budú použité na pokrytie nákladov na vydanie knihy O slonoch a jazvecoch bieloruského autora Andreja Skurka. Náklady zahŕňajú honorár za preklad a prebásnenie textov, jazykovú korektúru, predtlačovú prípravu a tlač 64 stranovej farebnej knihy v tvrdej väzbe.

Za Vašu finančnú podporu môžete získať knihu pred jej verejným predstavením. Knihu budeme schopní zadať do tlače až po vyzbieraní potrebnej sumy. Distribúciu kníh, ako odmien pre darcov očakávame v priebehu leta 2023. Verejné predstavenie knihy predbežne plánujeme v októbri 2023.

Míľniky kampane:

1. 2 000 eur, kniha bude prebásnená do slovenského jazyka a pripravená do tlače,

2. 4 000 eur, dokážeme pokryť viac ako polovicu nákladov potrebných na vytlačenie knihy,

2. 6 000 eur nám umožní vydať knihu v plánovanom náklade 600 ks.

Chcete zakladateľovi projektu niečo odkázať?

Pre zobrazenie či pridanie odkazu musíte byť prihlásený na Facebooku a mať vo svojom prehliadači povolené cookies tretích strán.

Čo je to Donio?

Donio je miesto, kde každý má možnosť jednoducho získať financie na zmenu svojho príbehu alebo na ňu iným prispieť. Zakladateľom vždy odovzdávame 100% získanej sumy.

Ako je možné, že odovzdávate 100% získanej sumy?

Naším cieľom je pomáhať naplno všetkým, ktorí to potrebujú. Vytvorenie kampane na Donio je preto bezplatné. Náš chod hradíme z dobrovoľných darov od podporovateľov, nie z provízií od zakladateľov kampaní. Ďakujeme za ne, sú pre nás nielen veľká finančná pomoc, ale i gesto, že to, čo robíme, vám dáva zmysel.

Naozaj si u vás môžem vytvoriť kampaň na čokoľvek?

Donio ako jediná slovenská platforma pomáha získať financie na čokoľvek. Či už potrebujete financovať liečbu choroby, podporiť blízky útulok, rozbehnúť komunitnú záhradu alebo komerčný predpredaj produktu, kampaň môžete vytvoriť ako fyzická i právnická osoba.

Akú záruku mám, že prostriedky nebudú zneužité?

Pred spustením overujeme identitu každého zakladateľa kampane. Takmer s každým sme v intenzívnom kontakte a pri špeciálnych kategóriách kampane (preplatenie liečby, rekonštrukcie a pod.) si na posúdenie dôveryhodnosti kampane žiadame predloženie potrebných faktúr a dokumentov. Po skončení kampane od zakladateľov kampaní vyžadujeme aktualitu pre podporovateľov, ako boli získané prostriedky využité.

Nemôžem prispieť anonymne? Prečo na prispenie potrebujete moje údaje?

Vždy potrebujeme aspoň váš e-mail, aby sme naň poslali potvrdenie o platbe. Tiež naň budete dostávať informácie o tom, ako sa darí podporenej kampani. Ak ste si vybrali za svoj príspevok aj fyzickú odmenu, potrebujeme aj vaše ostatné kontaktné údaje pre jej odoslanie zakladateľom kampane.

Prečo mi od vás neprišla žiadna faktúra?

Donio nemôže vystavovať faktúru za váš príspevok na Naštartuj projekt, iba generovať Zmluvu o podpore projektu. Ak pre potreby vášho účtovníctva potrebujete aj faktúru, obráťte sa s touto požiadavkou na zakladateľa projektu.

Kedy môžem očakávať svoju odmenu?

Zodpovednosť za odosielanie odmien a komunikáciu o nich má zakladateľ kampane. Ak nie je uvedené inak (napr. špecifikované v odmene), zakladateľ má na odoslanie odmien podporovateľom 90 dní. Odmeny nie je možné vyzdvihnúť v kancelárii Donio v Novej Cvernovke.

Neprišiel mi od vás žiaden e-mail. Čo mám robiť?

Vo svojom e-mailovom klientovi sa pozrite do kategórie Ostatné. Alebo skontrolujte priečinok Spam. Ak nie je ani tam, ozvite sa nám na ahoj@donio.sk a spolu to vyriešime.

Od prispenia ubehlo už 24 hodín a moju platbu stále nevidím. Je to normálne?

Ak ste zvolili platbu kartou, mala by sa v prehľade kampane zobraziť hneď po prispení. Ak ste zvolili platbu prevodom, váš príspevok sa pripíše až v momente, keď peniaze prídu na účet. V prípade, že ste odoslali inú čiastku alebo ste nezadali variabilný symbol, musíme váš príspevok manuálne spárovať. To môže trvať aj týždeň.

Nepodarilo sa mi urobiť platbu kartou zo zahraničia, čo s tým?

Ak máte ťažkosti uskutočniť platbu zo zahraničia, môže byť chyba na strane platobnej brány, ktorá špeciálne zahraničné platobné karty neprijíma. Ak zvolíte platbu prevodom, môžete použiť službu Wise, ktorá má výhodnejšie poplatky.

Kampaň nezískala cieľovú sumu. Čo sa bude diať s mojimi peniazmi?

V momente, keď sa ukončenej kampani nepodarila dosiahniť želaná cieľová čiastka, nedosiahla ani prvý kampaňový míľnik (ak pracovala s míľnikmi) alebo nevyzbierala ani 200 eur (ak nebola stanovená cieľová čiastka), váš príspevok do 14 dní vrátime späť na váš účet alebo na platobnú kartu.

Milý darca
7 €  •  8. 6. 2023 10:11
Dobrosrdečný darca
10 €  •  8. 6. 2023 8:24
Darca, ktorý je za každú dobrost
10 €  •  7. 6. 2023 14:56
Milý darca
5 €  •  6. 6. 2023 12:13
Dobrosrdečný darca
7 €  •  5. 6. 2023 17:03
Dobrosrdečný darca
5 €  •  5. 6. 2023 14:47
Láskavý darca
200 €  •  2. 6. 2023 12:38
Darca, ktorý je za každú dobrost
20 €  •  2. 6. 2023 11:13
Darca, ktorý je za každú dobrost
30 €  •  1. 6. 2023 18:32
Darca, ktorý je za každú dobrost
100 €  •  1. 6. 2023 11:24
Štedrý darca
20 €  •  30. 5. 2023 23:17
Veľkorysý darca
20 €  •  29. 5. 2023 15:50
Držím palce!
Milý darca
30 €  •  29. 5. 2023 7:13
Darca, ktorý je za každú dobrost
10 €  •  28. 5. 2023 20:24
Veľkorysý darca
20 €  •  28. 5. 2023 19:46
Veľkorysý darca
20 €  •  28. 5. 2023 17:21
Láskavý darca
20 €  •  28. 5. 2023 7:57
Štedrý darca
50 €  •  27. 5. 2023 23:08
Martin K.
20 €  •  27. 5. 2023 13:18
Skvelá iniciatíva! Držím palce!
Láskavý darca
20 €  •  26. 5. 2023 17:17
Milý darca
20 €  •  26. 5. 2023 15:26
Veľkorysý darca
50 €  •  26. 5. 2023 15:08
Darca, ktorý je za každú dobrost
10 €  •  26. 5. 2023 14:34
Štedrý darca
30 €  •  26. 5. 2023 14:30
Štedrý darca
20 €  •  26. 5. 2023 13:43
Veľkorysý darca
20 €  •  26. 5. 2023 13:21
Štedrý darca
50 €  •  25. 5. 2023 19:01
Štedrý darca
50 €  •  25. 5. 2023 17:30
Dobrosrdečný darca
50 €  •  25. 5. 2023 11:30
Láskavý darca
50 €  •  25. 5. 2023 9:42

Premýšľate ako pomôcť ešte viac?

Založte si vlastnú darcovskú výzvu a podporte tento príbeh spolu s priateľmi v rámci narodeninovej oslavy, vo firme alebo na športovej akcii.

Ako funguje Darcovská výzva

  1. Pridajte Darcovskú výzvu – vymyslite vlastný názov a napíšte krátky úvod, prečo vás zaujal príbeh, ktorý ste sa v Darcovskej výzve rozhodli podporiť.
  2. Zdieľajte ju s priateľmi, kolegami či vo svojej komunite, aby sa do pomoci mohlo zapojiť čo najviac prispievateľov.
  3. Získané financie priradíme ku kampani, ktorú ste sa rozhodli podporiť v 100 % výške.
Pridať Darcovskú výzvu Zistiť viac

U tohto príbehu zatiaľ žiadne Darcovské výzvy nie sú

Vyberte si odmenu

Prvých 50 ks knihy pre darcov pred jej oficiálnym predstavením
Prispejte 20 € a viac

Prvých 50 ks knihy pre darcov pred jej oficiálnym predstavením

Zostáva 37/50

Prvých 50 darcov, ktorí sa rozhodnú prispieť sumou aspoň 20 eur dostane knihu ešte pred jej oficiálnym predstavením a pred spustením jej predaja.

Odmena Zostáva 37/50

1 kniha O slonoch a jazvecoch autora Andreja Skurka doručená poštou.

Kniha Láska zradu premôže - bieloruské ľudové rozprávky
Prispejte 20 € a viac

Kniha Láska zradu premôže – bieloruské ľudové rozprávky

Zostáva 9/10

Kniha Láska zradu premôže obsahuje najmä čarodejné rozprávky a je prvým uceleným prekladom bieloruských ľudových rozprávok do slovenského jazyka s ilustráciami bieloruskej výtvarníčky Aleny Hil.

Odmena Zostáva 9/10

1 kniha Láska zradu premôže doručená poštou

Kniha pred jej oficiálnym predstavením a vstup na jej krst
Prispejte 50 € a viac

Kniha pred jej oficiálnym predstavením a vstup na jej krst

Zostáva 7/10

Pre prvých 10 darcov, ktorí sa rozhodnú prispieť sumou minimálne 50 eur je k dispozícii 1 výtlačok knihy pred jej oficiálnym predstavením a možnosť zúčastniť sa krstu knihy a diskusie. Podujatie je predbežne plánované na prvú polovicu októbra 2023.

Odmena Zostáva 7/10

1 kniha a 1 vstup na krst knihy

Kniha podpísaná autorom Andrejom Skurkom a prekladateľom Jánom Štrasserom
Prispejte 100 € a viac

Kniha podpísaná autorom Andrejom Skurkom a prekladateľom Jánom Štrasserom

Zostáva 9/10

Pre prvých 10 darcov, ktorí sa rozhodnú prispieť sumou 100 a viac eur a zároveň sú dostatočne trpezliví, zabezpečíme knihu podpísanú Andrejom Skurkom a Jánom Štrasserom. V prípade tejto odmeny je otázne, kedy bude autor k dispozícii. Andrej Skurko je zatiaľ vo väzení. Prepustený by mal byť na jeseň 2023. Dostupnosť knihy s jeho podpisom tak bude závisieť od jeho prepustenia z väzenia.

Odmena Zostáva 9/10

1 kniha s podpisom jej autora Andreja Skurka a prekladateľa Jána Štrassera

Dobrý pocit a spolupatričnosť s obeťami represií v Bielorusku
Prispejte 5 € a viac

Dobrý pocit a spolupatričnosť s obeťami represií v Bielorusku

Dobrý pocit a spolupatričnosť s obeťami represií v Bielorusku

Odmena

Dobrý pocit a spolupatričnosť s obeťami represií v Bielorusku

Naštartuj projekt je určený zakladateľom zaujímavých nápadov, ktorým môže podporením kampane pomôcť ktokoľvek. Kampane na Naštartuj projekt nie sú realizované podľa zákona o verejných zbierkach, ktorý zahŕňa iba verejnoprospešné aktivity. Viac si môžete prečítať v našich Pravidlách používania.

Chcete Naštartovať projekt? Sme za každú dobrosť.

Vytvoriť kampaň

Podporte projekt a získajte atraktívnu odmenu

Prvých 50 ks knihy pre darcov pred jej oficiálnym predstavením
Prispejte 20 € a viac

Prvých 50 ks knihy pre darcov pred jej oficiálnym predstavením

Zostáva 37/50

Prvých 50 darcov, ktorí sa rozhodnú prispieť sumou aspoň 20 eur dostane knihu ešte pred jej oficiálnym predstavením a pred spustením jej predaja.

Odmena Zostáva 37/50

1 kniha O slonoch a jazvecoch autora Andreja Skurka doručená poštou.

Kniha Láska zradu premôže - bieloruské ľudové rozprávky
Prispejte 20 € a viac

Kniha Láska zradu premôže – bieloruské ľudové rozprávky

Zostáva 9/10

Kniha Láska zradu premôže obsahuje najmä čarodejné rozprávky a je prvým uceleným prekladom bieloruských ľudových rozprávok do slovenského jazyka s ilustráciami bieloruskej výtvarníčky Aleny Hil.

Odmena Zostáva 9/10

1 kniha Láska zradu premôže doručená poštou

Kniha pred jej oficiálnym predstavením a vstup na jej krst
Prispejte 50 € a viac

Kniha pred jej oficiálnym predstavením a vstup na jej krst

Zostáva 7/10

Pre prvých 10 darcov, ktorí sa rozhodnú prispieť sumou minimálne 50 eur je k dispozícii 1 výtlačok knihy pred jej oficiálnym predstavením a možnosť zúčastniť sa krstu knihy a diskusie. Podujatie je predbežne plánované na prvú polovicu októbra 2023.

Odmena Zostáva 7/10

1 kniha a 1 vstup na krst knihy

Kniha podpísaná autorom Andrejom Skurkom a prekladateľom Jánom Štrasserom
Prispejte 100 € a viac

Kniha podpísaná autorom Andrejom Skurkom a prekladateľom Jánom Štrasserom

Zostáva 9/10

Pre prvých 10 darcov, ktorí sa rozhodnú prispieť sumou 100 a viac eur a zároveň sú dostatočne trpezliví, zabezpečíme knihu podpísanú Andrejom Skurkom a Jánom Štrasserom. V prípade tejto odmeny je otázne, kedy bude autor k dispozícii. Andrej Skurko je zatiaľ vo väzení. Prepustený by mal byť na jeseň 2023. Dostupnosť knihy s jeho podpisom tak bude závisieť od jeho prepustenia z väzenia.

Odmena Zostáva 9/10

1 kniha s podpisom jej autora Andreja Skurka a prekladateľa Jána Štrassera

Dobrý pocit a spolupatričnosť s obeťami represií v Bielorusku
Prispejte 5 € a viac

Dobrý pocit a spolupatričnosť s obeťami represií v Bielorusku

Dobrý pocit a spolupatričnosť s obeťami represií v Bielorusku

Odmena

Dobrý pocit a spolupatričnosť s obeťami represií v Bielorusku