Milan Lasica pred smrťou nahral 11 skladieb, ktorými skrze poéziu slovenských básnikov reflektuje svoj vlastný život. Celé nahrávanie bolo prísne utajené – i Lasicova rodina sa o ňom dozvedela až po jeho smrti. Materiál nového a zároveň posledného Lasicovho albumu bol kompletne audiovizuálne zaznamenaný a stal sa spolu s vybranými básňami základným stavebným prvkom projektu Básnenie.
Na Básnení pracujeme od roku 2020. To sú tri intenzívne roky tvorivého procesu i mlčania. Za ten čas sa nám podarilo nahrať dielo, ktoré poslucháča poetickým spôsobom nepriamo nabáda na rozhovor s vlastným bytím. A teraz by sme chceli toto dielo posunúť ďalej – medzi ľudí a vydať ho v jedinečných formátoch:
ako Knihu s CD + ako LP so špeciálnym meniteľným obalom
+ ako limitovaný zberateľský 7" singel List do vetra
To je dôvod, prečo sme sa rozhodli osloviť širokú verejnosť a prizvať ju do podporu projektu.
Dielo, ktoré spája ľudí a umenie
Prvotná myšlienka projektu Básnenie vznikla počas nahrávania piesne Predstavujem si krajinu, ktorá bola venovaná spomienke na Martinu Kušnírovú a Jána Kuciaka. Bolo to po prvýkrát, kedy som oslovil Milana Lasicu na spoluprácu. Svoj part prišiel nahrať dva dni po svojich osemdesiatych narodeninách. Fascinovalo ma, ako pristupuje k práci. Nestrácal čas. Žiadne zbytočné reči. Šiel priamo na vec. Od momentu, ako sme ho vyzdvihli pred domom a ako opustil nahrávacie štúdio, ubehlo 23 minút. Mal som možnosť byť v štúdiu s viacerými česko-slovenskými hudobníkmi, ale ani jeden z nich nepracoval takto expresne.
Zhruba mesiac po zverejnení piesne Predstavujem si krajinu som mu zavolal znovu. Úprimne som mu povedal, že jeho prístup k práci ma fascinuje, a že by som s ním rád naďalej spolupracoval. Vedel som, že má rád poéziu. Tak som mu navrhol, že by sme radi zhudobnili jemu blízke básne, ktoré by následne naspieval. Súhlasil. Povedal mi, aby som ich vybral a potom sa mu ozval. Následne zložil telefón. A tak som začal chodiť po antikvariátoch a kníhkupectvách, kde som čítal a vyberal vhodné básne.
List do jesenného vetra
List do vetra od Miroslava Válka je prvou zhudobnenou básňou z albumu Básnenie. Je to dopis, ktorý tu Milan Lasica zanechal pre svojich blízkych, priateľov, kolegov a všetkých ďalších ľudí, ktorí ho mali radi a ktorí sa s ním v júli 2021 nestihli rozlúčiť.
Súbežne s nahrávaním nového albumu začal vznikať aj film o Lasicovi – ten sa stane v roku 2025 akousi bodkou celého projektu.
Cieľom Básnenia je odovzdať ľuďom kúsok vnútorného sveta Milana Lasicu. Ukázať ho nie v celkom tradičnej úlohe a posunúť jednu z jeho posledných (no o to dôležitejších) správ ďalej.
Básnením zároveň chceme vzdať hold slovenskej poézii i si ním uctiť osobnosť, tvorbu a život pána Lasicu.
Marek Kučera
Autor projektu Básnenie





















